Kelt

Jaká je doba trvání časového signálu?

Je to slyšet každou hodinu v rádiu, na některé stanici. Dříve to bylo na stanici Praha, Hvězda a pod. 6 zvukových znamení s přestávkou. Pochopil jsem, že po skončení posledního signálu bylo přesně tolik hodin, kolik mělo být. Ale jak dlouho trvá zvukový signál a jak je dlouhá přestávka mezi těmito signály? Ví to někdo? Děkuji.

Odpovědi
dubraro

Pět signálů má délku 100 ms a poslední šestý 500 ms. Všechny mají frekvenci 1000 Hz.

Edison

Časové signály DVB a DAB zásadně nebrat v potaz!!! Jsou totálně časově ujeté i o deset sekund. Je to dáno principem digitálního kódování a dekódování. Na anologových trasách je to víceméně vpořádku. No… není nad DCF (a další modifikace ve světě) a GPS.

Doplnění: Zde několik odkazů na problematiku. Včetně kompenzované nepřesnosti. Pozor, noc z toho se netýký digitálních záležitostí, které jedou opravdu s několika sekundovými zpožděními, navíc je nelze předem spočítat z důvodů, které tu popsali jiní. To, co známe z rozhlasu nepotřebuje buffer, tedy zpoždění je víceméně konstantní a oproti digitálním režimům jej lze kompenzovat.

Zdroj: https://www.go­ogle.cz/search?q=roz­hlas+%C4%8Dasov%C3%A9+sig­n%C3%A1ly&ie=utf-8&oe=utf-8&lr=lang_cs

Radius

Na ČRo Radiožurnál se vysílá časové znamení vždy v celou hodinu a ve 30 minutě, v současnosti je ve tvaru: „tečka/tečka/teč­ka/čárka“ a v analogu na VKV FM se přesně shoduje s přesným časem, celá hodina nebo 30 minuta je na ZAČÁTKU ČÁRKY. V analogu (na VKV FM) je to naprosto přesně, mám hodiny, které se synchronizují podle DCF každou hodinu a tak ukazují naprosto přesný čas (mám to tedy ověřeno).

Časové znamení je shodné jako písmeno „V“ v morseově abecedě (kdo také zná morseovku, potvrdí to).

Kdo chce přesný čas, pustí si třeba i signál RWM na 4996, 9996, 14996 kHz „CW“ na komunikačním přijímači (hraje i na teleskop), je to silná časová stanice, má i přesný kmitočet (synchronizovaný atomovými hodinami).

Dochy

Podle mně, na základě pozorování signálů z TV a dle předpoklady, že rádio má stejnou konvenci, předpokládám, že důležitý je začátek zvukového signálu (5× upozornění a poslední, šestý signál, svým začátkem určuje přesný čas)

Nicméně tímtéž pozorováním a sledováním souběžných „přímých přenosů“ vysílaných jak v TV tak v rádiu bych těmto časovým signálům nepřikládal až tak velkou váhu. Rozdíl mezi vysíláním TV a rádia byl kolem 20s. Nejsem si jist zda si na vysílání časových značek dávali/dávají víc záležet. Ale třeba nyní v době digitálního vysílání máme další okolnost: pro vysílání i příjem si zařízení drží nějaký buffer dat pro zpracování, korekci chyb a podobně což znamená další zpoždění (může být pár desítek milisekund, ale také může být řádově v sekundách)

aliendrone

Podle toho co píší, tak časové znamení dnes je ze „tří teček a čárky“ >>> https://radio­zurnal.rozhlas­.cz/casova-znameni-10-dil-ceska-republika-6303408 (osobně nemohu potvrdit, ČRo nesnáším stejně jako ČT) ;) :D :D

Dochy

Alien: Ona každá stanice má trochu jiné časové znamení…

aliendrone

Dochy>>> Jo? Popravdě jsem si nevšiml, že by zvuková znamení měly i jiné stanice, vtšinou jen oznámí: „Je právě 7 ráno…“ a to je tak vše. Ale protože rádio si zapínám jen v autě a jen omylem (když se přehmátnu), tak není vyloučeno, že existují i jiné stanice než ty spadající pod ČRo se zvukovým znamením. :)

Dochy

Tuším country rádio má nějakou melodickou znělku 🙂zakončenou nějakým kukáním 😉