Avatar uživatele
Kelt

Jaká je doba trvání časového signálu?

Je to slyšet každou hodinu v rádiu, na některé stanici. Dříve to bylo na stanici Praha, Hvězda a pod. 6 zvukových znamení s přestávkou. Pochopil jsem, že po skončení posledního signálu bylo přesně tolik hodin, kolik mělo být. Ale jak dlouho trvá zvukový signál a jak je dlouhá přestávka mezi těmito signály? Ví to někdo? Děkuji.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1863 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
dubraro

Pět signálů má délku 100 ms a poslední šestý 500 ms. Všechny mají frekvenci 1000 Hz.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Edison

Časové signály DVB a DAB zásadně nebrat v potaz!!! Jsou totálně časově ujeté i o deset sekund. Je to dáno principem digitálního kódování a dekódování. Na anologových trasách je to víceméně vpořádku. No… není nad DCF (a další modifikace ve světě) a GPS.

Doplnění: Zde několik odkazů na problematiku. Včetně kompenzované nepřesnosti. Pozor, noc z toho se netýký digitálních záležitostí, které jedou opravdu s několika sekundovými zpožděními, navíc je nelze předem spočítat z důvodů, které tu popsali jiní. To, co známe z rozhlasu nepotřebuje buffer, tedy zpoždění je víceméně konstantní a oproti digitálním režimům jej lze kompenzovat.

Zdroj: https://www.go­ogle.cz/search?q=roz­hlas+%C4%8Dasov%C3%A9+sig­n%C3%A1ly&ie=utf-8&oe=utf-8&lr=lang_cs

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Radius

Na ČRo Radiožurnál se vysílá časové znamení vždy v celou hodinu a ve 30 minutě, v současnosti je ve tvaru: „tečka/tečka/teč­ka/čárka“ a v analogu na VKV FM se přesně shoduje s přesným časem, celá hodina nebo 30 minuta je na ZAČÁTKU ČÁRKY. V analogu (na VKV FM) je to naprosto přesně, mám hodiny, které se synchronizují podle DCF každou hodinu a tak ukazují naprosto přesný čas (mám to tedy ověřeno).

Časové znamení je shodné jako písmeno „V“ v morseově abecedě (kdo také zná morseovku, potvrdí to).

Kdo chce přesný čas, pustí si třeba i signál RWM na 4996, 9996, 14996 kHz „CW“ na komunikačním přijímači (hraje i na teleskop), je to silná časová stanice, má i přesný kmitočet (synchronizovaný atomovými hodinami).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Podle mně, na základě pozorování signálů z TV a dle předpoklady, že rádio má stejnou konvenci, předpokládám, že důležitý je začátek zvukového signálu (5× upozornění a poslední, šestý signál, svým začátkem určuje přesný čas)

Nicméně tímtéž pozorováním a sledováním souběžných „přímých přenosů“ vysílaných jak v TV tak v rádiu bych těmto časovým signálům nepřikládal až tak velkou váhu. Rozdíl mezi vysíláním TV a rádia byl kolem 20s. Nejsem si jist zda si na vysílání časových značek dávali/dávají víc záležet. Ale třeba nyní v době digitálního vysílání máme další okolnost: pro vysílání i příjem si zařízení drží nějaký buffer dat pro zpracování, korekci chyb a podobně což znamená další zpoždění (může být pár desítek milisekund, ale také může být řádově v sekundách)

Upravil/a: Dochy

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Podle toho co píší, tak časové znamení dnes je ze „tří teček a čárky“ >>> https://radio­zurnal.rozhlas­.cz/casova-znameni-10-dil-ceska-republika-6303408 (osobně nemohu potvrdit, ČRo nesnáším stejně jako ČT) ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Alien: Ona každá stanice má trochu jiné časové znamení…

před 1863 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Dochy>>> Jo? Popravdě jsem si nevšiml, že by zvuková znamení měly i jiné stanice, vtšinou jen oznámí: „Je právě 7 ráno…“ a to je tak vše. Ale protože rádio si zapínám jen v autě a jen omylem (když se přehmátnu), tak není vyloučeno, že existují i jiné stanice než ty spadající pod ČRo se zvukovým znamením. :)

před 1863 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Tuším country rádio má nějakou melodickou znělku 🙂zakončenou nějakým kukáním 😉

před 1863 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek