Pleszew

Jaká historická či probíhající válka vám přijde celkově nejhorší?

Pro doplnění bych rád dodal dvě věci:

  1. Prosím aby zde nebyly odpovědi typu „každá válka je hrozná“ nebo „všechny!“ a pod.
  2. Nemyslím dle počtu mrtvých, raněných a pod. ale dle celkového způsobu jak se vedla a pod. jelikož dle počtu mrtvých, raněných a pod. bych zde ani nemusel otázku dávat…

P.S. Omlouvám se za nevhodnou kategorii otázky, ale hold to bez té kategorie poslat nejde a něco jsem vybrat musel byť zde není k otázce vhodná kategorie.

Nejlepší odpověď
Ambrosios

Druhá světová, protože krom toho, že byla světová a vyžádala si největší počet mrtvých, tak byla taky genocidní a dělaly se tam odporná zvěrstva, týrání, zrůdné pokusy na lidech (fašismus – konkrétně nacisti, Japonci,..).
Byla ještě tím víc krutá, protože právě v té době už se vysoce rozšiřovala technika (i v průběhu), což ji činilo ještě fatálnější, zničující.

Jako kategorii si mohl vybrat spíš kuluturu,společ­nost/historii než sport. :P

Další odpovědi
aliendrone

Jednoznačně považuji za nejbrutálnější řádění Tímura Lenka, kterému padlo za oběť asi 17 milionů lidí, což bývá odhadovánano na 5% celkové populace Země. Kam se hrabe 2. světová válka s „ubohými“ 3%, jakkoliv v absolutním počtu cca 72 milionů lidí vede, tak musíš vzít v úvahu fakt, že Timur Lenk toho dosáhl na přelomu 14. a 15. století (zemřel roku 1405)! Jeho válečná tažení byly doslova vyhlazovací a s jeho „výkonem“ blednou i takoví kabrňáci, jako mongolské hordy Čingischána a jeho potomků. Taková řezničina (bez pomoci techniky!) asi nemá obdoby, i válečná tažení Aztéků jsou proti tomu čajíček.

Kepler

Pokud by se to bralo z pohledu největších páchaných zvěrstev a „efektivity“ válečných strojů, tak to byla bezesporu 2.sv. válka. V samém závěru byly použity jaderné zbraně proti civilistům a chemické či biologické ZHN nebyly použity zřejmě proto, že jde o zbraně dvojsečné.

Frontinus

Odpověď je nutně subjektivní, protože se má spojit několik různých hledisek do jednoho měřítka. Navíc u globálních konfliktů se mohla jednotlivá bojiště dost lišit, takže i toto je třeba vážit. Také je třeba zvážit můj „evropocentrický“ přehled v historii. Kdybych už chtěl vybrat „nejhorší válku“, tak bych volil třicetiletou válku, v těsném závěsu za ní husitské války, současné a nedávné genocidní konflikty v Africe a první světovou válku. Druhou světovou válku nezmiňuji, protože k nějaké formě šoa by v nacistickém Německu nejspíš došlo i bez války.

annas

Považuji za nejhorší války obecně, pokud bojoval přímo muž proti muži,.

/řece v 1. světové bojoval muž proti muži, ve druhá stroj proti stroji.
Když se dva nepřátele postavili proti sobě,. co zbývalo – střel, nebo budeš zastřelen,. tedy zabij, nebo budeš zabit.

V zákopech, jak je vidět z filmů či možné číst v knihách, se často používaly různé dřevěně „pomůcky“, které sloužily při výkopu zákopů, např. lopatky a různé jiné „bijáky“, takže protivník byl někdy ubit, nikoliv zastřelen. Pomalá hrůzná smrt…

Myslím si, že to byl strašný pocit.

Rokio

Souhlasím s uživatelem Ambrosios. Druhá světová válka byla skutečně nejhorší, protože zde umírali hlavně civilisté, a to z víry nadřazenou řasu, což je odporné. Smutné je, že hlavní vinu na jejím vzniku má jeden člověk, Adolf Hitler, jeden z nejhorších lidí, kteří kráčeli na planetě Zemi.

Také byly odporné války ve jménu náboženství, např. křížové výpravy.

Kepler

alien: Kam se hrabe Tamerlán na Stalina a Hitlera. Procentuálně sice vyhrává, ale jenom proto, že tehdy nebylo na světě tolik lidí. Třeba 2.sv. válka stála Američany jen asi 1% obyvatelstva.

aliendrone

Spíš jen 0,3% ;) Právě v procentech vynikne ten nepoměr, to je brnkačka – jedny Drážďany cca 100 000, jedna Hirošima 89 000 (dle Američanů, Japonci to vidí jinak 100 000+ okamžitě a 250 000 celkem do 10let, jenže co ti o tom můžou vědět ;) :D), ruský šturm proti německým kulometům – desetitisíce denně atd. atd., nějaké to průmyslové zplynování…

No, s pomocí techniky a technologických vylepšení to jde jedna radost. Jedna 120mm mina do zákopu BÁC – půlka čety na kaši. Jedna bomba na stanici U-Bahn (sloužící jako provizorní kryt) BUM – 1000 lidí v čudu.

Stejně easy jako vybagrovat základy na barák. Pokud bys na to měl vzít krumpáč a lopatu, hnedle bys to viděl JINAK. ;) :D :D

aliendrone

Hele – právě kvůli tomu počtu obyvatel > výrazně nižší hustota osídlení > to si MUSEL dát záležet, aby měl TAKOVÝ VÝSLEDEK, kdepak nějaké lážo plážo dělostřelectvo či bombardování a kulomety. A s ohledem na tehdejší pidivelikosti armád… ;) :)

Pleszew

Dovolil bych si také zareagovat za sebe a svůj názor zdůvodnit… Z mého pohledu který je v této oblasti spíše „evropocentrický“ považuji za nejhorší války již zmiňovanou První světovou válku u které si myslím, že není nic třeba zdůvodňovat jelikož peklo v zákopech, plyn a ofenzívy končící jatkami v bahně jsou něčím celkem známým.
Druhou válkou kterou považuji za nejhorší je Poloostrovní válka neboli zapomenutá fáze Napoleonských válek na Pyrenejském ostrově, zde jsou hlavní body kterými stručně svou volbu odůvodním:

  1. Jednalo se o partyzánskou válku vedou ze strany Španělů a Portugalců s náboženským fanatismem, Španělská církev na posílení morálky vydávala pamflety ve kterých stály věci jako např. že zabít Francouze není hřích, ale je za to nebe přičemž si sami udělejte představu jak to muselo fanatizovat obyvatelstvo kterému se vyhnulo osvícenství a žijící dle feudálních zákonů a celkově vzato velice nábožné. Pro představu jaká zvěrstva byli partyzáni a civilisté schopni napáchat uvedu pár příkladů: Je znám případ kdy Francouzi našli jednoho dragounského důstojníka přibitého na vrata stodoly, v Portugalsku byl na jedné stodole nalezen kus mouchami obsypaných cárů s nápisem nad tím „Kůže zaživa stažena z francouzského draka“ a pod. příkladů je nespočet… Francouzi se samozřejmě mstili, vraždění, znásilňování a zvěrstva na civilistech nebyla ničím neobvyklým. Např. po bitvě u Medellínu Francouzi zastřelili každého zajatce který nemohl ujít denní pochody což platilo i pro raněné, dle sira Charlese Omana takto umíralo přes 30 zajatců denně
  2. Dalším důvodem je terén země, která nemohla uživit vojska co se zde pohybovala a kraje často byly vyjedeny a z toho důvodu také hladem trpěly všechny strany.

O všem by se dalo mluvit déle a mluvit třeba i o brutalitě událostí jako je např. obléhání Zaragozy které je svou brutalitou srovnatelné se Stalingradem a pod. událostech, ale chtěl jsem vše formulovat stručně.

Ambrosios

Mně celkově připadají nejhorší ty války, revoluce, které třeba nemají nejbrutálnější průběh, ale mají nejhorší výsledky. Protože na výsledku vždy záleží. Takže pokud po válce a revoluci nastane totální změna (v politice, ekonomii) a nastane chaos, anarchie (politická) a lidské mravy a hl. upádek vzdělanosti a zájmu o vzdělání/vědění u lidu, tak je to nejkatastrofál­nější.

Proto se taky přikláním i 1. světové.

Ale všechny války, které já považuji za nejničivější, jsou z 20. století (a současnosti), protože čím vyspělejší technika, tím větší je to masakr… a bojuje se všude (na zemi, na vodě, pod vodou, ve vzduchu, a co je hlavní – na dálku).

Pleszew

Ohledně výsledku a následků máte rozhodně pravdu a sám za sebe uznávám, že je škoda, že jsem ho ve svém zdůvodnění mé odpovědi také trochu nerozebral. Tak či tak váš výběr válek z minulého století kvůli ničivosti moderní techniky je oprávněný, ale tento pohled je subjektivní např. mně přijde podobně či ještě mnohem horší když se jedná o válku náboženskou nebo občanskou (což obojí prakticky platí i o Poloostrovní válce). Tak či tak bych navrhl diskuzi mezi námi ukončit, tedy pokud nemáte nápad jak téma posunout.

Ambrosios

Pravda tohle jsem zase nezohlednil já, jak občanské, tak náboženské války jsou opravdu jedny z nejhorších.
Nn nemám, je lepší ukončit, než to rozebírat do podrobností.. :D

Pleszew

Dobře, tak děkuji za čas a odpovědi. Bylo mi potěšením s vámi diskutovat. : D

Ambrosios

Nápodobně! :)