Žanny264

jak uspořit na vodném a stočném?

Rádi bysme doma uspořili na vodě. Slyšela jsem o sadě spořičů… Máte s tím někdo zkušenost? Vážně je to tak výhodné? Moc těmto technickým vecem nerozumím, tak by se mi opravdu hodil cizí názor :)

Nejlepší odpověď
gecco

Co je to „sada spořičů“?
😉

Podstatné je, aby ti voda nikde neprotékala (ač se to nezdá, trvale kapající kohoutek ´spotřebuje´ neuvěřitelné množství vody, o protékajícím WC ani nemluvě).
Je vhodné mít na bateriích namontovány perlátory (něco takového – http://www.he­lecena.cz/fot­ky20807/fotos/_vyr_53p­erlator.jpg , ale to už je snad standardem, provzdušní tekoucí vodu a té je ´jakoby´ více), dvojité splachování na WC, v kuchyni mám namontovánu ´sprchu´ (něco takového – http://www.drezy-baterie.cz/eshop/46­8/franke-fg-9547031.html , usnadní a urychlí to mytí rozměrnějšího nádobí i zeleniny).
A mám i masážní hlavici sprchy s několika variantami proudu vody.

Další odpovědi
Pájo

Začněte novým záchodem. Ty nové kvalitně splachují s polovičním množstvím vody… Nové splachují 3/6 litry, staré jednorázově klidně 12ti litry, ať jdete na malou nebo na velkou.

Velkou úsporu vody docílíte také hlavně kvalitní pračkou, myčkou. To už tu ostatně zaznělo…
Doplňuji:
U myčky úspora financí ovšem nemusí být jednoznačná, protože budete-li kupovat doporučené přípravky do myčky, úspora na vodě se přehoupne právě do přípravků. U myčky je každopádně jednoznačným benefitem úspora času, kdy jdete dělat něco jiného, místo toho, abyste stála nad škopkem.

Mozeq

Dobré je si pořídit třeba myčku, místo klasického mytí nádobí. Když už myjete nádobí klasicky, tak existují speciální nástavce na baterii, které sníží průtok vody, ty se vyplatí použít i v koupelně. Na sprchu v koupelně se dá také pořídit speciální úsporný nástavec, místo klasického. Jinak pak hlavně zamezit průtoku wc (když protéká), kapání kohoutku atd…

www

Mimo uvedeného od předchozích odpovědí bych ještě dodal:
místo válení se v plné vaně používat sprchu 🙂

mosoj

Pokud nemáte nainstalované pákové baterie tak nainstalovat.
Největší žrout vody ( jak zde již padlo) jsou WC : takže použít splachovadla kde se dá množství použité vody na jedno spláchnutí regulovat.
Místo koupání ve vaně se sprchovat, opět ale sprchu s pákovou baterií !!!!
Svoje chování k úspoře vody přizpůsobit.

Ostatní „spořiče“ nestojí za řeč.

O těch starých splachovadlech to není tak jednoznačné. Jak které.
Mám WC COMBI z roku 1980 ! Mimo nátokového ventilu nic neměněno.
Splachuji tak že nadzvednu uzavírací mechanismus, pustím a ten se podle míry nadzvednutí zase sám zavře. Takže dokáži do WC jenom vpustit trošku vody pouze k naředění obsahu při použití na malou.

Myčku nemám a nikdy mít nebudu ( nevidím důvod proč ji vlastnit). Spotřeba vody cca 80 – 90 l na osobu za 24 hod. I tak to je dost při dnešních cenách vody a stočného. U nás je jedna z nejdražších 98 Kč/ m3.

pusinka50

Při sprchování vypínat vodu během šamponování hlavy či nanášení sprchového gelu. Vypínat vodu při mytí hrnců a při mytí více zašpiněného nádobí.

dudu

Pokud nemíníte dospět do stadia kdy úspor dosahujete tak, že např. vodu z vany kde se předtím postupně vykoupala celá rodina ještě použijete ke splachování na záchodě, pak jednoho dne zjistíte, že všechno má svoje hranice. Celoroční spotřeba totiž nabude konstatní hodnotu a další šetření „sežerou“ fixní náklady. Kromě toho EU trvá na tom, aby na podporu ekologie byla cena vody každoročně zvyšována o předem rozepsaná procenta. Je to jako boj s větrnými mlýny.

anonym

My spoříme tím, že pod umyvadlem máme kýbl a špinavou vodou splachujeme záchod, popř. chytáme vodu z pračky a tou splachujeme záchoda kdo se jde koupat, tak také vodu z vany naberé do více kýblů a též s ní splachujeme záchod.
Sousedi mají pod okapem sud a chodí do sudu na splachování záchodu.
Ono se dá spořit všude, ale to člověk nesmí být líný a něco pro to udělat a nespoléhat se jen na nějaké spořiče.

karloskars4

Ahoj. Spořiče na vodu… samozřejmě něco ušetří, ale nejvíc ušetříš, když se zamyslíš nad svojí spotřebou. Doporučuji se mít pouze jednou denně a to ve sprše. Při mytí rukou při procesu mydlení vodu vypínej, myj nádobí pouze v myčce, na velké splachuj čudlíkem pro malou, per jen pokud máš pračku opravdu plnou.

Zdroj: http://www.nabytek-cernymost.cz/jak-usetrit-v-domacnosti/

zaldad

Já nevím lidi je fakt tak těřký odpovědět na otázku? Nemůžu si pomoct, ale vetšina z vás mluví úplně o něčem jiným. Žanny264: bratr, to má doma a nemůže si to vynachválit, nevím, jak moc ušetříš, ale určitě na tom nebudeš tratit. Myslím, že do budoucna je to chytrá investice…

Žanny264

Děkuji za reakce, samozřejmě na spoření v domácnosti stále pracujeme. Není to tak že bych se najednou rozhodla hrozně moc ušetřit jen na této jedné „vychytávce“. Jen jsme o nich s mužem mluvili, tak mě zajímal i cizí názor popř. doporučení. Myslím, že každá koruna se nakonec počítá :)