PostApMan

Jak umístit Subwoofer ? Je lepší aby reproduktor mířil do země nebo do volného prostoru ?

Doufám že se mi to podaří rozumně vysvětlit jak to myslím. Často v obchodech vídám různé subwoofery, buď jako součástí domácího kina nebo prostorového systému počítače. Ale nechápu proč některé subwoofery mají reproduktor zespoda směřujícího do země a jiné ho mají z boku.

Takže se ptám, co je lepší? Mít ho směrem do země, nebo do volného prostoru? Pro lepší vysvětlení ukážu obrázky :
Možnost 1.
http://i.podbij­.pl/static/cms/im­g/produkty/lo­gitechx540/234­2.1.0.jpg
Možnost 2.
http://www.tur­bozone.ro/foto­grafii/Boxe/Lo­gitech_SPK-X530.jpg

Nejlepší odpověď
UniFly

Provedení subwooferu a jeho umístění v prostoru je velice složitá problematika. V první řadě je třeba si uvědomit, že každý výrobce v každé modelové řadě sází na trochu jiný fyzikální princip a snaží se jej maximálně využít ve svůj prospěch – z toho vyplývá, že se nedá jednoznačně určit nejlepší, neboť vždy jsou plusy a mínusy.
Základní doporučení: kvalita subwooferu by neměla být nižší, než zbytek audio sestavy.

Dají se rozlišit a pojmenovat v podstatě dva extrémy:

1: profesionální ozvučování veřejných akcí + domácí hifi vyšší třídy a domácí high-end. Zde jsou ceny vyšší a je kladen také větší důraz na kvalitu. Subwoofery se většinou používají PŘÍMOVYZAŘUJÍCÍ, tzn. reproduktor míří přímo k posluchači. Pro zajištění optimálního výsledku bývá zapotřebí větší výkon a průměr reproduktoru, také konstrukce ozvučnice je rafinovanější. Obecně také platí, čím větší reproduktor, tím nižší frekvenci zahraje, v praxi ale vliv na zvuk má podstatně více různých skutečností.

2: levné domácí systémy, domácí kina AIO a pod. Zde výrobci ve snaze ušetřit sázejí na nižší nároky posluchačů na kvalitu a místo věrných basů jim prodávají nekonkrétní hučení kumulované kolem 120–150Hz, (v lepším případě kolem 60–80Hz).

  • předpokládá se, že basy se šíří všesměrově, což není pravda. Správně má být: Čím nižší frekvence, tím hůře je člověk schopen lokalizovat zdroj.
  • zvuk je vlna a od překážek se odráží. Proto umístěním reproduktoru kolmo k podlaze (respektive zdi) v určité vzdálenosti způsobíte kumulace zvuku na JEDNÉ KONKRÉTNÍ FREKVENCI, zatímco vlny o jiných délkách jsou utlumeny. Přibližováním a oddalováním reproduktoru od překážky a také jeho náklonem lze „naladit“ danou frekvenci. Totéž platí pro bassreflexový nátrubek. (pro širší výklad napište)

3: samozřejmě většina trhu se pohybuje mezi těmito extrémy.

Závěr z toho nelze učinit zcela jednoznačný, neboť každý posluchač má své vlastní preference. Osobně mohu pouze doporučit úvahu: pokud dáváte přednost vážné hudbě, jazzu, či jiné formě hudby s důrazem na virtuozitu, určitě vyžadujte věrnější podání basů, nicméně cena bude asi vyšší. Pokud naopak dáváte přednost rytmické (zejména elektronické) hudbě, nejspíše oceníte „sílu každého úderu“, čehož se dá docílit i levněji, ovšem pamatujte na to, že v některých případech cenou za vyšší akustický tlak na basech bude jejich nižší srozumitelnost.

je také potřeba brát ohled na velikost místnosti a předpokládaný způsob použití (tichý poslech vs párty).
Do hry samozřejmě vstupuje ještě obsah reprodukovaného zvuku: hudba-filmy-hry-jiné… vždy od basů očekáváte malinko jiné chování

nakonec ještě dodám, že v každém případě, jakkoliv se rozhodnete, optimálního umístění subwooferu v místnosti docílíte pouze metodou pokus-omyl (zkušenosti to mohou urychlit)

jelikož jsem se prodejem a instalací reprosoustav a pod. delší dobu živil a také mám bohaté zkušenosti s profesionálním ozvučováním, mohu poskytnout i více rad, pokud by byl zájem.

Další odpovědi
Michal

Do prostoru,pokud není uvedeno jinak.

Pirate_of_D1

Charakter basů je, že se šíří všemi směry a málo co je tlumí. Subwoofer může být schován na zemi jako na diskotékách – může směřovat do těl. Naopak vysoké tony se šíří směrově. Reproduktory a „satelity“ jsou tedy ve výšce hlavy.

vlasecc

UniFly to říká dobře!
Jen jsem byl jednou svědkem velmi zajímavého zvukového řešení reprosoustav, respektive jejich umístění, které vás tu určitě poněkud znepokojí:
Byli jsme na pomaturitní sešlosti v jednom ze zábavních klubů v Brně. K tanečnímu prostoru tam byl jen poměrně malý plácek, který byl defacto zahrazen ze dvou stran reprobednami. Discohudba byla dost nahlas! Ale my byli překvapeni, jaktože si při tak hlasité hudbě můžeme povídat a slyšet se u ní!!!
Pátráním jsme zjistili neobvyklý způsob postavení reproboxů!:
Reprobedny totiž stály „vzhůru nohama“! Vážně!! Basové repráky tak měly volnost nepříliš zahlučeně produkovat skvěle poslouchatelné basy v úrovni hlav, zatímco středy ve výši poloviny běžného lidského těla (no rozkroku, no!) a „uječené“ výšky někde u kotníků nám vůbec nezahlcovaly hlukový prostor!!! Hudbě celkově absolutně nechyběly výšky ani středy, přitom vůbec neotravovaly, zněly přirozeně a nezkresleně, a i basy zvučely lehce a přirozeně, jako při živé instrumentální muzice.
Žádné zbytečné hučení anebo rušivé dunění, korekce či equalizace basů byla na velmi rozumné hodnotě, taktéž středy a výšky byly v poslechu skvěle sladěny!!!!!!!
Od té doby i já, coby zvukař, zásadně umisťuji basové bedny nahoru ke střeše pódia, a výšky opačně k nohám diváků – posluchačů.
Po každé akci za mnou chodí diváci i členové těch hrajících kapel, že takto pěkné zvučení ještě neslyšeli!! Zatím jsem jim nikomu neprozradil, čím to je. Ale všeobecně lze říct, že tím, jak basy jdou přímo na lidi, není potřeba je mít tak mohutně zesílené, nevznikají tím mnohými odrazy zbytečné a rušivé vyšší harmonické frekvence, které tak způsobují zbytečné zkreslení jinak kvalitní hudby. Naopak výšky, i ty zbytečně nahrané ve vyšší hlasitostní hladině, jdou lidem pod nohy, kde se přirozeně tlumí, hlavně i ty již původně zkreslené, posluchačům nijak nechybí, protože je slyší zmnožené mnoha odrazy (nohy, boty, židle, lavice k sezení apod.). Také středy, umísťované blíže k výškám, nepůsobí coby zvuky „jak z plechovky“. Jejich umírněný poslech zvýrazňuje skutečnost nástrojových přednesů. Vše je slyšet mnohem přirozenější, nepřehuštěné, neuřvané středy a výšky.
Tato skutečnost navíc ještě pomáhá udržet zvuk kapely stále více na pódiu, než produkce zvukařů, jejichž vytočené zvuky nástrojů a zpěvu řvou daleko z pódia ven, což pak trápí velký počet diváků-posluchačů. Ti si pak buď chrání zbytky sluchu ucpáváním uší, nebo se raději vzdalují či zcela od vystoupení odcházejí!!! A to je velká škoda pro kapely. Fakt, že většina zvukařů už jsou značně nahluchlí, způsobuje na veřejných akcích a hlavně na festivalech prakticky zdravě neposlouchatelné prostředí!!!
Produkce se značně zkreslenými vyššími středy a výškami, kdy každé „š“ nebo „č“, „s“ nebo „ř“ se zdravému posluchači nepříjemně zařízne do uší, zvukaři již neslyší. Veskutečnosti z úst zpěváka takové ostré sykavky nikdy nevycházejí. Totéž ovšem platí i pro nástrojové přednesy. Hraje-li někdo na housle, flétnu či na žestě vyšší tóny, nemá to být slyšet do auditoria jako zvuk cirkulárky!
Tož tak.
Zvukaři často svůj hřmotný zvuk svádějí na špatnou akustiku. Ale to už móóóc dávno neplatí!!!
Jsou jen špatně sestavené nebo dokonce chybějící soubory speciálních audiopřístrojů, které s dobrým sluchem či se speciálními měřicími přístroji lze nastavit tak, aby pokudmožno eliminovaly většinu odrazů anebo nežádoucích zatlumení daného sálu či přírodního prostředí.
Šířit zvuk do větších vzdáleností je pak lepší rozmístěním více slaběji hlasitostně nastavených reprosoustav po celé poslouchané ploše, než nechat jednu hlavní sadu pódiových reprobeden ohlušovačně a navíc přezkresleně vyřvávat do dalekého okolí.
Hmmmm, no jo. 🙂 Těšilo mě. Vlastík

ratioarm

subwofer hlavně do rohu,tuhle věc sem vyřešil nákupem 800w aktivní yamahy,těď může bejt kdekoliv.nutno poznamenat že mi dělá radost u filmu a hudbě v dts,u otatní muziky je to na přimouřený oko.