faustka

jak sestra daruje pozemek bratrovi a jeho manželce

sestra mého muže ( jsme manželé) nám chce darovat pozemek, jehož vlatníky je ona a její manžel, jak postupovat a platí se v tomto případě nějaká darovací daň? Vlatníky musíme být oba vzhledem k žádosti o hypotéku. Pokud ano, jakou nejmenší částku je možno v daru uvést? Děkuji moc za odpověď
Doplňuji:
oba manželské páry žijeme ve svých společných domácnostech 25 let, každý pár samozřejmě v jiném bydlišti :). Stačí tedy sepsat darovací smlouvu doma a dojít úředně ověřit podpisy a s tímto se dostavit na katastrální úřad?

Odpovědi
anonym

Pokud oba páry žijete nejméně rok*) ve společné domácnosti (každý pár ve své, ne všichni 4 pohromadě), jste osvobozeni od placení darovací daně bez ohledu na hodnotu daru (takže do darovací smlouvy uveďte částku +/- reálnou). Dokonce ani nemusíte podávat daňové přiznání.
___
*) pokud ne, počkejte na uplynutí této doby – pokud můžete
Doplňuji:
Ano – stačí sepsat darovací smlouvu (se všemi náležitostmi – nechte si smlouvu notářem raději sepsat, nejen ověřit podpisy), alespoň ve třech stejnopisech. Pak na katastr podat návrh na vklad (na formuláři, opět tři stejnopisy). A – samozřejmě, původní vlastníci musí přinést doklad, z něhož je zřejmé, že jsou ´původními´ vlastníky nemovitosti.