Kota

Jak se vypořádat s nesvéprávnou osobou?

Máme v domě nesvéprávnou osobu (je neléčená schizofrenička), žije v bytě, který není schopná platit. Soudem ji byl přidělen opatrovník, město její byt prodalo, jelikož ji na bytě narostl obrovský dluh je k tomu i soudní rozsudek s tím, že bude bydlet v jiném bytě s minimálními výdaji. Furt říká, že by se chtěla přestěhovat, ale když už to nastalo tak se otočila o 360°. Není schopná se sama o sebe postarat, v bytě nemá elektřinu a ohrožuje bezpečnost ostatních obyvatel, v bytě si svítí svíčkami (možný vznik požáru), všude v bytě skladuje odpadky a jiný materiály, v noci jde ven a otvírá vchodové dveře sem tam, sem tam, třeba i 20 minut a děsí tím kolemjdoucí, na domě je nová fasáda, kterou už stihla poničit. Otravuje sousedy jestli nebyl někdo v jejím bytě a neschoval jí nákup a pak ho najde třeba pod postelí. Tvrdí, že žijeme v Československu. Cokoliv ji řekneme, tak ignoruje, žije ve svém světě, nevnímá realitu a když se ji člověk snaží pomoc nebo něco vysvětlit, tak začne po nás křičet a nenechá nás domluvit, neustále skáče do řeči. Papírově už není ani vlastníkem bytu, nedokážou ji odtamtud dostat. Opatrovnici ignoruje, neotvírá, nedochází ani na výzvy úřadu. Úřady jsou na ni krátký. Potřebujeme poradit, pro ní je nejlepší ústav, ale pokud nikomu fyzicky neublíží, tak ji tam nemohou dát. Je i jiná možnost jak ji dostat do ústavu? Víme, že jsou další dvě možnosti jak ji z domu dostat, ale je to na dlouho. Nenajde se tu někdo kdo by byl schopen poradit v tomto komplikovaném případu? nebo co můžeme dělat? Nebo se to musí řešit přes trestní oznámením dle §208 a nebo žádost soudní vystěhování, následně exekuční vystěhování (v prvním případě ji jen zavřou do vězení, ale nevystěhují a nesvéprávnou nelze předci umístit do vězení).

Nejlepší odpověď
Smlouvyzdarm

Otázky tohoto typu bohužel nemají jednoduché řešení. Je vidět, že už o tom alespoň něco víte, když zde uvádíte § 208 TZ. Domnívám se však, že vzhledem ke stavu té osoby by to bylo neprůchozí. Já osobně bych tlačil spíše na vlastníka bytu, protože ten je zodpovědný za to kdo jeho byt užívá (on je partnerem pro společenství a nikoliv ten kdo byt užívá). On má také nejlepší možnost dostat ji ven. Problém, ale také vidím v tom, že pokud je „nablblá“, tak zde můžou hrát roli dobré mravy a soud ho i tak může poslat k šípku. (Kdybych neznal obdobný případ kde se to stalo, tak bych to tady nepsal.)
Dále je třeba samozřejmě kamenovat opatrovníka a pokud je nefunkční obrátit se na soud, že nezastupuje řádně. Ideální je když je to zároveň nějaký zaměstnanec sociálního odboru města. To bych začal psát na město od starosty až po vrátného a on už by se někdo našel kdo by hledal řešení.
Pochopte, že Váš problém vůbec nikoho nezajímá a tak pokud nebudete někoho obtěžovat, tak se nebude nic dít. Je-li příležitost a jakýkoliv důvod, volejte policii, záchranáře. Víte, oni budou muset také nějak řešit situaci, když řeknete, že máte strach, že stojí již dvacet minut u dveří a pořád zavírá a otvírá….. Pokud Vás budou chtít úkolovat, nikdy na to nepřistupujte. Řekněte – ne, nejsme lékař, nevím co může takový magor udělat, mám obavu o svoji bezpečnost – odcházím do bezpečí. Pak je dobré ještě sdělit, že kdyby se něco stalo já vám to oznámila a v případně upozornit na to, že pokud se něco stane jí, mohlo by to být neposkytnutí první pomoci. Asi vám mé postupy nepřijdou být úplně standardní, ale praxe člověka učí hledat ty nejrychlejší cesty jak přinutit někoho, aby konal.
Bohužel to, že je pro ni nejlepší ústav si myslíte jen vy a možná já, ale ti ostatní humanisté klidně dopustí, aby vás svým chováním terorizovala dlouhá léta. V tomto směru bychom si mohli ukrojit trochu ze svých práv, protože mám vážnou obavu, že bez jejího souhlasu ji na léčení nedostanete. …..jo, až vás bude nahánět s nožem v ruce, tak to potom jo…. ale to už může být pozdě.

Další odpovědi
ivzez

Před podáním trestního oznámení kvůli neoprávněnému zásahu
do práva k bytu bych dala přednost pokusu o nařízení léčby.

Mám dojem, že lze léčbu nařídit i člověku, který je nebezpečný sobě
nebo svému okolí. Zmíněná paní by podle mne (ale musel by to samozřejmě posoudit odborník) nebezpečná sobě i okolí.

Jinak žaloba o vystěhování (bude potřeba doložit vlastnictví bytu).

Podle mne to bude těžké. A bude to chtít spolupráci s opatrovníkem.