Jan Kunčar

Jak se v minulosti větraly hluboké studny při jejich kopání?

Lidé, kteří studnu kopali, potřebovali ve vzduchu kyslík, jinak by se udusili.

Nejlepší odpověď
Edison

A před kompresorama dmychadlem.

Další odpovědi
elkon

Foukal se tam vzduch kompresorem. Myslím že to bývá i dnes.

paul1

Když jsem před lety čistil naši studnu, tak jsem spustil na horolezeckém laně do hloubky asi 3m náš starý vysavač. Spolu s hadicí a nástavcem jsem se dostal skoro na dno studny. Trochu to tam po zapnutí hučelo a rezonovalo, ale účel to splnilo

mosoj

Ani jedna odpověď se netýká otázky. Nedávno jsem viděl film o kopáčích v Africe, kteří hledali polodrahokamy. Kopali úzkou šachtu až do hloubky 13 metrů do které byli spouštěni po provazovém laně. Chlubili se, že mají ventilaci. Tato ventilace spočívala v hodně velikém vaku z tenkého plastu, který byl napojen na nějakou jako hadici z lehkého matriálu. Mohla to být i hustá látka. Dva lidi vzali vak, který byl otevřený na horní straně a pomocí běhu ho naplnily vzduchem a zavázali. Tento vak potom vyfoukli danou hadicí na dno této šachty,. tím že vak srolovali.
Docela by mně zajímalo jak to dělali pří výkopech hradních studní, které jsou hluboké i několik desítek metrů.
Mimochodem, pokud jste na dnu hluboké studny, vidíte na obloze hvězdy i ve dne!

Dochy

Mosoj: Sice jsem nezkoušel a asi jentak nevykouším (bohužel), ale těm hvězdám moc nevěřím. Nějak je to proti všem mým znalostem a zkušenostem…

EKSOT123

Přiznám se, že jsem v různých dírách i podzemí strávil spousty hodin a tenhle problém mě vůbec nenapadl. Ale je to ošidné a určitě to nepodceňovat. Tady je celkem dobrý článek:
http://old.spe­leo.cz/soubory/spe­leo/sp3/co2.html

EKSOT123

Kyslíku by mělo být většinou dost. Ale to je zrádné, protože problém je hlavně škodlivá koncentrace oxidu uhličitého. Zvýšené koncentrace prý mohou být např. při poklesu tlaku vzduchu před bouřkou, při pálení ohně,… viz článek. Hoření produkuje Co2 a spotřebovává O2, ale paradoxně se to ohřívání vzduchu ohněm používalo jako ventilace. Ale ohřívaný vzduch vč. CO2 musí být odváděn rourou- viz článek.