autacek

Jak se určí cena akcie a jejich počet při uvedení na trh? Kdo zchudne a kdo vydělá? Více v doplnění otázky.

V souvislosti s dnešním pádem ceny akcií Facebooku na trhu by mne zajímalo, jak je to vlastně s tvorbou ceny akcie a pokud se hovoří o tom, že třeba Zuckerberg schudl, znamená to, že si na začátku valnou většinu akcií ponechal sám pro sebe?

Jak ale mohl schudnout, když část akcií již prodal a na nich se napakoval, resp. dostal víc, než by dostal dnes, no a část akcií, které doteď nikdo nekoupil, ani je snad nechtěl prodat, vyjadřují stále stejný podíl na obchodní firmě, která je naprosto stejná jako včera a na jejích aktivech i pasivech nedošlo k žádným změnám?
Co víc, kdyby (hypoteticky) dnes prodané akcie vykoupil zpět, a jejich cena byla nižší, než za kolik je prodal, nejen že bude celá firma opět jeho, ale ještě ma rozdílu vydělá.

Pochopitelně ztrátu mohou pociťovat investoři, co si daný cenný papír koupili, v očekávání jistého výnosu a nejen že se výnos nekoná, ještě nelze prodat tento papír alespoň za tolik, za kolik jej koupili. Ty chudáky ale nikdo nezmiňuje. Jak tedy mohl schudnout Zuckerberg, navíc tak, aby to pocítil?

Chapu že někdo schudne, pokud mu vyhoří továrna, ale tady tomuto schudnutí „z blbé nálady“, příliš nerozumím. Děkuji za vysvětlení.

https://m.novin­ky.cz/article­Details?aId=478870&sI­d=&mId=

Nejlepší odpověď
Edison

UTFG: https://mlady­podnikatel.cz/co-urcuje-hodnotu-cenu-akcii-t2858

Další odpovědi
ivzez

Podle mne Zuckerberg neZchudl,
protože akcie za nižší cenu neprodal.

Dochy

Hypoteticky schudnul, protože vlastní akcie jejichž cena poklesal – takže pokud by je chtěl prodat, dostal by méně peněz. (kdyby je chtěl prodat všechny najednou, nebo ve výrazném množství, volně na burze tak by pravděpodobně cena klesla ještě víc a on by nedostal ani to co je teď odhadováno)

Podobně jako když si koupíš nové auto za 300.000, jeho tržní cena týden po prodeji bude řekněme 250.000 (takže koupí jsi schudnul o 50.000) Pokud počkáš 2 roky, cena poklesne řekněme na 150.000… Schudnul jsi za 2 roky o 150.000 přestože máš v garáži pořád stejné auto…