Danina65

Jak se to má s nebezpečností sloupů el. vedení?

Mám jeden exemplář na zahradě (35/0,4kV), přeložení není možné už padesát let.Po mediálním humbuku v mediích, uhynulá telátka, jsem znejistěla.Protože el. energii vůbec nerozumím, mohl by mi prosím někdo vysvětlit co je krokové napětí?Nějací ptáci se u nás vyskytují, jestli mají potřebu si sedat nevím.Zahrada se seká, dostáváme se přímo ke sloupu.

Nejlepší odpověď
Kepler

Můžeš být v klidu, nebezpečí by hrozilo jen pokud by nějaký drát spadl na zem. Krokové napětí vzniká překlenutím dvou míst s rozdílným potenciálem lidským krokem. Tento zvláštní typ dotykového napětí vzniká např. v místech v okolí na zem spadlých drátů vysokého napětí a je velice nebezpečný. Příčinnou vzniku je v daném případě rychle klesající elektrický potenciál země s rostoucí vzdáleností od místa spadlých drátů. (wiki)

Další odpovědi
Smlouvyzdarm

Jen bych doplnil – pokud tedy vedle tebe spadne drát a přežiješ to, tak musíš odskákat sounož. Pokud uděláš krok tak tě to „šlehne“.

Pospíšil

Proud má jít drátem. Když drát spadne na zem nebo když chuděra poštolka nechtěně spojí drát s kovovým sloupem nebo s kovovou výztuží betonového sloupu, vznikne zkrat. Elektrárna dál pumpuje proud do vedení, ale proud proudí u spadlého drátu nebo u sloupu zkratkou rovnou do země. Nejvíc proudu teče u bodu dotyku, ale něco i kolem. Čím dál od bodu dotyku, tím míň. A to je právě problém. Když děláte velký krok, tak nohama spojíte místo, kudy teče hodně proudu a místo, kudy teče málo proudu a ten rozdíl projde vaším tělem. Tedy projde jen tehdy, pokud cesta přes tělo bude mít menší odpor než skrz zem (nemáte podrážky, ležíte nahatá v mokré trávě zrovna směrem od sloupu ven a tak).

Ono se totéž v malém děje denně miliardám lidí při nastupování do vlaku, metra, tramvaje nebo hlavně trolejbusu, tak dokud vedle mne nespadne 22 kV nebo víc, tak bych se tím netrápil.

mosoj

Není to tak jak se zdá. Je stanovena tzv. bezpečná vzdálenost která činí u 22 kV cca 7 m. V této vzdálenosti by se nemělo nic vyskytovat.
Nicméně přeložení vedení možné je, ale pouze na vaše náklady.
Dále jsou ve hře ještě tzv. bludné proudy, které jsou ale nebezpečné pouze u ss proudu. I když občas dochází k tzv. zavlečení.

https://www.no­vinky.cz/doma­ci/197550-v-dome-ve-strasicich-krome-ditete-strasily-i-bludne-proudy.html

http://www.sve­pomoci.cz/stav­ba-domu/priprava-stavby/4183-elektricke-vedeni-nad-pozemkem-vn-22-kv.html

Danina65

Ještě si pamatuji ty tabulky na sloupech, Nesmí se dotýkati drátu, byť na zem spadlých.Takže v případě drátu spadlého je mi to jasné.Jen mě udivil fakt, že pokud na drát sedne pták, může se vytvořit krokové napětí.Takže abych to shrnula, můžu se v blízkosti sloupu pohybovat bez strachu?

Hlada

Tvrzení, že pokud sedne na drát pták, může se vytvořit krokové napětí, je naprostá volovina. Princip vzniku krokového napětí tu už ostatní vysvětlili. Drát se může přetrhnout pádem stromu nebo námrazou a to není časté. Zpravidla zafunguje ochrana, která úsek odpojí. Spadlý drát pod napětím, který by způsobil nebezpečné krokové napětí, je mimořádně vzácná porucha, které není potřeba se obávat. Navíc člověk má krátký krok a zpravidla boty, takže žádné nebezpečí nehrozí.

Kepler

Smlouvyzdarm: ano, může se ale taky odskákat nohama střídavě, jenom se nohy nesmí v jeden moment dotýkat země současně.

Smlouvyzdarm

Jo, to je taky samozřejmě možné…