ivanka

Jak se starat a prat svetry?

Jak prat svetry?V pračce za studena nebo ve vlažne vode v pračce?
Doplňuji:
Ja mam jeden krasný svetr od replay stal 6tis je teplej ,vloni jsem ho prala a byl peknej,Ale ted mne prijde takovy tvrdy i přesto když tam davam aviváž.Mamča řikala že nektere svetry co obsahujou vlnu se nesmí pret za studena v pračce ale ve vlažne vode v pračce.Myslíte ze to muže být tim je takový s filcovatělí nevim co snim,moc me to mrzí rada jsem ho nosila.

Odpovědi
anetadela1

Úplně nejlepší by bylo prát svetry v ruce, ale protože jsem líná, tak to taky nedělám 🙂 Peru je v pračce na 30 stupňů.

Nuk nuk

Především záleží na pračce. Některé dnešní pračky mají i program, který svou rychlostí otáček téměř odpovídá praní v ruce a je k vlněnému prádlu tedy velice šetrný.
Pokud ale takový program Vaše pračka nemá, pak bych podobné kusy, jako je Vámi zmiňovaný svetr rozhodně prala v ruce. Voda, ať už v pračce, nebo v nádobě, kde budete prát ručně, nesmí přesáhnout 30°C. Praním se nerozumí nějaké razantní drnhutí, ale spíš promačkávání. Po přeprání byste měla vlnu dvakrát vymáchat a to nejprve v lázni o teplotě zhruba odpovídající té, ve které jste prala a poté v oněco chladnější. Pleteniny je lepší sušit rozložené, aby se nevytahaly. No, a pak jedna poznámečka nakonec, kterou Vás asi nepotěším. Na čistou přírodní vlnu, by se neměla používat aviváž!!! Je dost možné, že právě ona byla pro Váš svetr tím nejhorším zásahem.