Klára K.

Jak přesně je to s hraním hudby na ulici (a sbíráním peněz do klobouku) ?

Chci říct, na ulici někdy hrají lidi (často prostě protože potřebují peníze) na nějaký hudební nástroj, harmonika, kytara, někdy si tam přinesou i klávesy, nebo je jich víc, no možností je mnoho. Tak tihle lidé mají na chodníku položený klobouk, obal od svého nástroje nebo prostě něco, kam jim lidé mohou dobrovolně dávat peníze. Tak se chci zeptat, jestli kolem tohoto témata nejsou nějaké zákony? Samozřejmě vím, že se nemůže dělat bugr v nočním klidu atd., ale třeba někdy tak vyhrávají lidé v podchodech (u nás v Brně jak je třeba ten u Vaňkovky), a párkrát jsem viděla, jak je odvedla policie, (což jsem předtím myslela, že dělají jenom u lidí, co prodávají nějaké tretky nebo kytky někde, kde to nemají povoleno, ale hudebníci?)
Celkově jde o to, že už dlouho chci vyzkoušet hrát na ulici, ale nevím, co přesně to obnáší. Samozřejmě bych tam nebyla úplně sama, někde kolem by tam zevlila mamka :)
Ale nechci se kvůli tomu dostat do nějakých zbytečných problémů.
Doplňuji:
Jo a ještě jsem něco zapomněla; jak to je s věkem? Když je mi čtrnáct, můžu na ulici hrát s kloboukem?
(Aby na mě ještě nikdo nezavolal sociálku, že žebračím 😉 u nás ve škole ji volají už jenom proto, když někdo nemá od rodičů podepsanou žákovskou)

Nejlepší odpověď
Funna

provozování jakékoliv umělecké pouliční produkce spojené s dobrovolnou odměnou kolemjdoucích se nazývá „busking“ a není upraven nějakým celorepublikovým zákonem, ale řeší ho individuálně vyhlášky konrétních měst…takže na tohle není jednoznačná odpověď…musíš si to zjistit na svém „domovském“ úřadě tadfy je mamý příklad toho, že každé město to řeší jinak http://buskin­g.cz/clanky/pra­vidla-pro-busking-v-mensich-mestech-ceska-podle-jednotlivych-radnic

Další odpovědi
Wnaty

To by mě taky zajímalo. Ráda bych kreslila, ale jen třeba město a kdyby se to někomu líbilo, mohl by mi hodit nějaký peníz a já bych ten obrázek v případě zájmu třeba darovala (co já s ním jinak, že?)- jinak studuji uměleckou školu, takže nějaké čmrkání by to nebylo. Mám strach, jestli by jsem kvůli tomu měla problémy, nebo zda by mě mohli vyhodit ze školy, či něco podobného. Nevím 🙂.
Jinak moje kamarádka hrála se svou kámoškou na ukulele u kašny, ale jen tak pro radost a lidi chodili a dávali jim peníze a to tam holky neměly ani klobouk, jen na zemi položené neúmyslně malé pouzdro. Dokonce si s nima i jede cizinec zazpíval a zatančil a žádné problémy z toho neměli 🙂.

gecco

Veřejné hudební produkce (apod.) řeší vyhláška města/obce – takže zapátrej na brněnském Magistrátě.

A přeju příznivě naladěné publikum…
¨;-)

anonym

Hraj si kde chceš pokud tě nikdo nevyhodí,to není dnes jako za komančů,kde by tě hned vyrazili,vyslýchali a kdo ví co.
Pokud máš zájem,pozvu tě někam,kde můžeš hrát třeba celej den.

Kostka0

Kdyby jsi byla starší,myslím že by problém nebyl, mnoho lidí to tak dělá že hraje na ulici a mají z toho výdělek. Myslím že jsi na to ale trochu moc mladá, ale třeba ne, já se v takových věcech příliš nevyznám, jen se snažím poradit.
Vzhledem k tomu že na brigády se může ale od patnácti tak nevím nevím zda je to vhodné hrát na ulici.

LeUserGo

Hm, ale myslím, že nějaké zákony proti tomu nejsou. A lidem by to vadit nemělo pokud bys ale nehrála dlouho do noci (více než 22:00), ale nemám ponětí proč ty muzikanty odvedli. Ovšem ale pochybuji, že by Ti tam někdo něco hodil (samozřejmě to nevzdávej). Také je rozdíl mezi tím, jestli člověk klečí z dlaněmi nebo jestli prokazuje svůj talent pro umění (v tomto případě hudbu). Když už jsem se dostal k umění, konkrétně hudbě, tak také záleží na nástroji. Podle mého názoru je rozdíl hrát na kytaru nebo na harfu. Tím také myslím, na jaký nástroj hraješ? Já bydlím v Praze, když jdu cestou na pražský hrad, tak tam muzikanty vidím, ale rozhodně jsou mnohem starší. Ovšem pokud by ses slušně oblékla (o tom samozřejmě nepochybuji) tak máš určitě šanci. Také záleží, kde budeš hrát. Také je důležité, z jakého důvodu hraješ,
pro peníze, nebo jen prokázat talent.

Doufám, že jsem ti nějak pomohl