Snoubenka

Jak poznám únik plynu?

Mám strach z toho, že v plynové kotelně nebo z hlavního uzávěru plynu v domě, kde mám byt, začne unikat plyn. Jak bych to poznala? Mohl by mi někdo popsat, jak je plyn cítit? Poznal by to člověk, kdyby jen tak šel kolem té kotelny? Dá se případně někde zjistit, kdy byl kotel naposledy kontrolován?

Nejlepší odpověď
Hlada

Hlavně žádnou paniku!
Plyn je cítit tak intenzívně, že necítit nebezpečnou koncentraci by značilo naprostou ztrátu čichu. Pro kontrolu stačí hlavní uzávěr a plynoměr očuchat. Na zkoušku je možné spotřebiče vypnout. Když po několika hodinách plynoměr nezaznamená žádnou spotřebu, je vše v pořádku.

Další odpovědi
klumprt

Je to takový zvláštní zápach, ničemu nepodobný. Ty smrady se tam přidávají schválně, aby byl únik cítit. Kdybyste měla v okolí někoho s plynovým sporákem, mohl by vám to lehce ukázat tím, že pustí vařič a nezapálí ho. Anebo zkuste přičichnout k plynu ze zapalovače.
Revize by snad měla být vyznačena někde na spotřebiči – kotli. Má se provádět myslím jednou za dva roky (možná se pletu). Pokud plyn uniká v nebezpečné míře hrozící výbuchem, měl by být rozhodně cítit a když někdo půjde okolo, jistě si toho všimne.

Dochy

Smrdí: pokud nemáš plynový sporák, tak si čuchni u někoho na návštěvě. Plyn sám nesmrdí, ale přidává se do něj jinej šílenej smrad (zpravidla u nás tuším merkaptan) právě proto aby se únik poznal.
K zapalovači (klumprt) budeš čichat zbytečně, tam se zpravidla nepřidává.
Je možné pořídit detektor plynu, při významnějším úniku by se spustila siréna (pokročilejší varianty tuším mohou být napojeni i na PCO apod.)

Kontrola kotlů: Informuj se u správce domu. Standardně se dělají revize kotlů, revize spalinových cest, revize plynových vedení a spotřebičů (kontrola na úniky) buď každý rok, nebo každý druhý rok.

mosoj

Tak jak píše Hlada. Plyn je díky přidaným merkaptanům tak cítit i v nevýbušných koncentracích, že to přejde jenom člověk bez nosu!!
Povinné kontroly kotlů a spalinových cest jsou každý rok. Nejedná se o revizi!
Zodpovídá provozovatel!
Mám v plynové kotelně umístěn indikátor úniku plynu i indikátor CO, CO2.
Člověk není pořád u kotle a také spí.

dubraro

To by ti měl odpovědět majitel domu. Tomu také můžeš ohlásit podezření na únik plynu.

Jiří Bohumil

Plyn intenzivně a nezaměnitelně smrdí. Pouze člověk s poruchou čichu jej neucítí. Jinak, pokud již není instalován, požádejte majitele domu, případně vašeho „hospodáře“, u domů s byty v soukromém vlastnictví, o instalaci detektoru plynu do kotelny, který, v případě úniku plynu, vydává intenzivní poplašný signál. Kontroly plynových kotlů se mají provádět vždy před topnou sezonou. Za toto ručí opět majitel domu, případně by to měl zajistit „hospodář“ u druhého typu vlastnictví. Tuto kontrolu musí provádět pouze oprávněný servis plynových spotřebičů a součástí je rovněž měření úniku plynu vysoce citlivým přístrojem. O této kontrole by měl být vždy proveden zápis a tento by měl být, na požádání, k nahlédnutí. Pokud se instaluje detektor a dodržují se kontroly, pak je dostatečně zajištěna bezpečnost a nemusíte mít žádný strach.
Ještě doplňuji. Pokud je hlavní uzávěr plynu mimo prostor kotelny, je možno u něj rovněž instalovat detektor úniku. Toto se ale většinou neprovádí.

nyjono

Mám v práci staré „vafky“.
Plyn je cítit i při mini úniku.
Pokud nevíš a nemůžeš zjistit datum poslední revize (kontroly), můžeš si jí objednat sama. Pro klid.

Kelt

Zavolej si na to servis. Takový člověk má měřič, který je citlivější než lidský nos. Lepší je prevence než ztráty majetku, případně otrava.

Shoehardt

Zakoupit si detektor úniku plynu.

https://www.he­ureka.cz/?h[fraze]=detek­tor%20uniku%20ply­nu

majklhanz

Informace o vafkách jsem dohledal tady https://www.by­dletcesky.cz/proc-netopit-vafkami/

Dochy

Smrdí: pokud nemáš plynový sporák, tak si čuchni u někoho na návštěvě. Plyn sám nesmrdí, ale přidává se do něj jinej šílenej smrad (zpravidla u nás tuším merkaptan) právě proto aby se únik poznal.
K zapalovači (klumprt) budeš čichat zbytečně, tam se zpravidla nepřidává.
Je možné pořídit detektor plynu, při významnějším úniku by se spustila siréna (pokročilejší varianty tuším mohou být napojeni i na PCO apod.)

Kontrola kotlů: Informuj se u správce domu. Standardně se dělají revize kotlů, revize spalinových cest, revize plynových vedení a spotřebičů (kontrola na úniky) buď každý rok, nebo každý druhý rok.

Dochy

sem to nepatří, když už jsem se s tím tak vypisoval…