MartinN87

Jak pohání elektrický proud spotřebič?

Jak je možné, že proudový chránič (fíčko – střídavý proud) funguje na principu rozdílu proudu na vstupu (fáze) a výstupu (nulák). Když přece mám připojený spotřebič který spotřebovává elektrický proud a tím pádem by to fíčko neustále vypínalo. Pokud ten proud elektronů je stále stejný na vstupu i na výstupu, tak co pohání ten spotřebič? Myslel jsem, že spotřebič „požírá“ právě ty elektrony, ale tak to tedy asi není, jinak by fíčko nefungovalo. A také jak je možné že nevzniká rozdíl mezi vstupem a výstupem když není připojeno nic? Na vstupu přece je pořád proud a na nule ne.

Odpovědi
dr.luha

V síti, kde je chránič musí být elektricky odděleny nulák a zem. Fíčko vypíná průchodem proudu do zemnícího vodiče nebo přes člověka do země, ne do nuláku.

Frontinus

Obávám se, že máš několik hodně špatných představ o tom, co je a jak funguje elektřina. Nejlepší by bylo, kdybys nahlédl do nějaké knihy, kde to bude hezky vysvětleno – na úrovni ± základní škola je to například kniha Elektřina kolem nás (starší, viz zdroj, bývá v knihovnách, mají ji i antikvariáty).

Pokud chceš vědět trochu víc, tak jsou dobré středoškolské učebnice na předměty typu základy elektrotechniky. Používá se třeba učebnice Antonína Blahovce Elektrotechnika, ale protože jsem ji nečetl, nemůžu ji s klidným svědomím doporučit.

Velmi zhruba: Při skutečně všech spotřebičích odpojených teče fází i nulákem stejný proud, totiž nulový. Rozdíl nula a chránič neprotestuje. Když zapojíš spotřebič, bude obvodem protékat proud úměrný výkonu spotřebiče. Když si představíme jen jeden spotřebič, bude stejný proud protékat fází, spotřebičem i nulákem. Chránič opět nezaznamená nenulový rozdíl a nebude protestovat.

Zdroj: https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/kolem-nas-elektrina-kolem-nas-102465

Edison

Je vidět, žes sice četl, ale neštudoval. Proud prochází pouze uzavřeným obvodem. V normálním případě pracovními vodiči, od toho termín „pracovní vodič“, fází a pracovní nulou, nebo taky uzlem. Uzel proto, že je to střed transformátoru. Proud, který teče do spotřebiče fázovým vodičem nazvěmež plusovým, a ten, který teče ze spotřebiče nulovým vodičem mínusovým. Je-li vše vpořádku, nikam se proud neztrácí a je v obou vodičích stejný s opačným znaménkem. A to i v případě střídavého proudu. Představ si, te ty vodiče chráničem jdou VEDLE sebe. Při jakékoli hodnotě proudu mají v daný okamžik pouze opačné znaménko. V detekci chrániče se tedi NEINDUKUJE žádné napětí. Dojde-li však k poruše spotřebiče, proud začne protékat OCHRANNÝM vodičem MIMO chránič. Ale protože platí kirchhoffovy zákony, i ten o proudu, pak najednou jedním z pracovních vodičů teče jiný proud a rozdíl proudů pracovními vodiči, které vedou přes chránič se idukuje napětí, které způsobí vybavení chrániče.

„Proud“ jako slovo má hodně společného i s proudem vody a dobře se na tom spousta věcí z elektriky předvádí. Např… abys točil turbínou – spotřebič – musí téct voda k turbínce, ale také od ní, aby voda neunikala a nebyla nebezpečná.A jak vidíš, těmi dvěma trubkami poteče voda naprosto stejně, jako proud pracovními vodiči.

mosoj

El. proud je uspořádaný pohyb volných elektronů v kovovém vodiči. Ten je na vstupu i výstupu spotřebiče stejný! Chránič porovnává tento proudový vstup a výstup, který musí být stejný. Dojde-li ke svodu na zem je výstupní proud nižší než vstupní a chránič vypne.
Při přemísťování volných elektronů ve vodiči konají síly elektrického pole práci!!
To je to na co se ptáš!!
Podrobněji zde:
https://edu.techma­nia.cz/cs/ency­klopedie/fyzi­ka/elektricky-proud/prace-vykon-elektrickeho-proudu
https://edu.techma­nia.cz/cs/ency­klopedie/fyzi­ka/elektricky-proud/elektricky-proud-v-kovech

MartinN87

Právě že, jsem toho o základech přečetl už dost i shlédl spoustu videí na Youtube. Stále jste mi ale neodpověděl na to co tedy pohání ten spotřebič když proud je stále stejný před ním i za ním. Elektrický proud je proud elektronů které přeskakují z jednoho atomu na druhý. Ten spotřebič je tedy spotřebuje nebo jaká energie ho pohání? Je to ten pohyb elektronů nebo elektrony jako takové?

Edison

YT není dobrá škola…

MartinN87

Vy jste všici strašně chytří, ale zatím mě nikdo neodpověděl na to, na co jsem se ptal. A rady tipu kup si nějakou knížku si nechte. Nebudu si kupovat knížku ve které se mi pravděpodobně stejně nedostane odpovědi, když existují stránky jako například odpovedi.cz kde se člověk může zeptat jen na tu konkrétní věc co potřebuje vědět. Jenže to by sem museli přispívat asi i lidi kteří si nepotřebují jen honit triko tím, že ostatním píšou jak moc něco neznají. Takže prosím ještě jednou jednoduchá otázka: Co pohání spotřebič? Elektrony jako takové a nebo jejich pohyb nebo co?
A nechápu jak může někdo na tuto otázku odpovědět: „Fíčko vypíná průchodem proudu do zemnícího vodiče nebo přes člověka do země, ne do nuláku.“ To je sice asi pravda ale na to se nikdo neptal. Děkuji.

Edison

Vepište odpověď…Na funkci chrániče ses ptal!!! Na přeměnu jednoho druhu energie v jinou je třeba vystudovat několik vysokých škol a nikdo ti tady na to jednoduchou odpověď nedá. Já se elektrikou živím 40 let a jak tohle funguje dodnes nechápu. Ke své práci, a podotýkám, že jde o značně odbornou činost s elektronikou všeho druhu. Fyzikální základy přeměny hmoty a energie k tomu ovšem fakt detailně znát nepotřebuju. Tím míň to potřebuje běžný smrtelník.

MartinN87

Tak jinak: Když elektrárna vyrábí elektrický proud, tak vyrábí nové elektrony nebo jenom uvádí do pohybu ty již existující ve vodiči?

Na funkci chrániče jsem to jenom uváděl jako příklad protože to byl důvod proč jsem o tom takto začal přemýšlet.

Prostě mě přijde divný, že spotřebiče fungují díky el. proudu ale přitom vlastně žádný nespotřebují když je na výstupu stejný proud jako na vstupu. To je si myslím naprosto jednoduchá logika která mě jako laika napadla když jsem si přečetl jak funguje chránič. A divím se, že mě na ni nebyli schopni odpovědět dva elektrikáři kterých jsem se ptal a ani zde stále nic. A není to přece o tom abyste mi vysvětloval nějakou látku vysokých škol. Přece to musí jít vysvětlit nějak jednodušeji, jako například s tím e. proudem a přirovnáním k vodnímu proudu.

dr.luha

Ještě doplním z jiného, jednoduchého úhlu pohledu.
Spotřebič klade proudu odpor (lineární – topidlo, elektromagnetický – motor) a ten musí být generátorem překonán – protlačen. To souvisí s tím udržováním napětí (tlaku).

Edison

Jestli tě tohle zajímá, je třeba právě začít myslet úplně jinak. A to asi jako Einstein a jiní, kteří se zabývají hmotou a energií.

dr.luha

A jak je to s rychlostí proudu?
Teče rychlostí jen pár metrů za sekundu. Takže při střídavém proudu se elektrony ve vodiči prakticky nedostanou ani z baráku, natož aby se podívaly do elektrárny.
Proč se zdají být elektrony ve vodiči rychlé?
Když budeš mít 1000 km dlouhou hadici naplněnou kuličkami bez mezery, těsně u sebe a na jedné straně vtlačíš jednu další kuličku navíc – v ten okamžik vypadne kulička na druhém konci.

dr.luha

Ano, proud je stejný, ale ztrácí se napětí, které se musí generátorem neustále udržovat (obnovovat). Bez toho by spadlo na nulu, jako když vybileš kondenzátor přes žárovku.
Vodič je jako hadice naplněná vodou. Generátor je čerpadlo v okruhu uzavřeném spotřebičem.
Nové elektrony se nevyrábí, jenom se na ně vytvoří tlak (napětí), a ty se přes uzavřený okruh dají do pohybu. U střídavého proudu se mění směr pohybu elektronů (vody v hadici) např. při 50 Hz stokrát za sekundu.