HonzikPernik

Elektrické napětí a elektrický proud, jak poznám, co je důležitější pro pohon elektrického spotřebiče?

Chtěl bych se zeptat jaktože je možné, že elektrické napětí U, které je 230V a je možné na něj pohánět například jakékoliv spotřebiče i třeba sekačky o výkonu několika kW.
Kdež to pokud se mluví například o akumulátorech v mobilních telefonech a mluví se o mA a to je ale napětí. Proud tam také máme.
Jak je tedy možné, že jednou se mluví o základnu pro pohon jako o napětí a jednou zase je důležitější proud.
Přeci to by potom nezáleželo na napětí, které by mohlo být klidně vždy 1V ale záleželo by jen na proudu. Děkuji za osvětlení

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak tady nic nepomůže, dokud se něco o elektrice nenaučíš.

Další odpovědi
anonym

Říká ti něco Ohmův zákon? U = I . R
Tedy napětí závisí na proudu a odporu, stejnětak proud závisí na napětí a odporu (I = U / R).
BTW – …„pokud se mluví například o akumulátorech v mobilních telefonech“…, mluví se o jejich kapacitě v mAh, např. aku o kapacitě 1000 mAh je schopen dodávat*) po dobu jedné hodiny proud 1 A (po dobu 5 hodin proud 200 mA…).
mA je jednotka proudu

Dochy

Základem je ohmův zákon. Začneme na žárovkách. Na 230V máme žárovky 15W i 200W. Jde o vhodně zvolená vlákna. Při stejném napětí platí, že čím větší odpor tím menší proud. A tepelný výkon dělá součin napětí a proudu (předpokládáme odporovou charakter). Zkrátka v napěťové soustavě (prakticky výhradně se v el.tech. používá soustava s „konstantním“ napětím) si spotřebič ze sítě odebere tolik proudu a tím i tolik výkonu, kolik potřebuje.

Pokud se mluví o akumulátorech, mluví se o zpravidla o mAh, což při „stálém“ jmenovitém napětí akumulátoru odpovídá jeho výkonové kapacitě. A pokud se mluví o mA není to napětí, je to proud. Zpravidla na každé baterii do mobilu najdete tyto dva základní údaje: Jmenovité napětí (např. 3.7V) a jmenovitou kapacitu (např. 1300mAh) – pozor, není to standardní veličina a rozhodně je to něco jiného, než „kapacita“ kondenzátoru (což je standardní fyzikální veličina).

Není jedno ddůležitější než druhé. Obě veličiny jsou důležité. Někdy se o napětí moc nemluví, protože je jasné z kontextu. Např. žárovky: Pokud přijdete do obchodu a řeknete (OK, před 10 lety jste řekl) že chcete 75W žárovku, automaticky se předpokládalo, že jde o žárovku na 220 nebo 230V s paticí E27. Pokud mluvíme o domovních pojistkách, nebo jističích, mluví se o jmenovitém proudu, protože to je jejich primární charakteristika. Pojistka 10A jistě vydrží těch 10A bez ohledu na napětí, na kterém je provozována (ale použitá napěťová soustava je důležitá pro konstrukci zařízení, při výrazně nesprávné napěťové soustavě pojistka nemusí být schopná včas rozpojit obvod)