Válek Petr

Hodlá-li si živnostník (plátce DPH) koupit nemovitost za 2,1 mil. Kč, může si tento náklad odečíst z daní (21 %)?

Živnostník (plátce DPH) hodlá koupit nemovitost za 2,1 mil. Kč. Může si tento náklad odečíst z daní (21 %)? A jak je to s daní koupě nemovitosti – kolik % se odvádí státu? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Drap

Rozdíl bude v tom, zda nemovitost bude kupovat pro sebe, nebo pro svou firmu. Pokud má nemovitost pro potřebu firmy, může si běžným způsobem zaúčtovat DPH. Náklad si neodečte, ale může postupně náklady odepisovat podle zvolené strategie. Např.
http://www.uc­tovani.net/kal­kulacka-odpisy-rovnomerne+zrychle­ne.php
Zde se dozvíš o dalších daních při prodeji a koupi nemovitostí
http://www.pe­nize.cz/dan-z-prijmu/42801-jake-dane-se-plati-pri-koupi-a-prodeji-nemovitosti

Další odpovědi
Hlada

Na odpočet DPH by měl nárok jen v tom případě, kdyby nemovitost kupoval od plátce. Výdaj uplatní v dani z příjmů formou odpisu, nikoli celé částky.
Sazba daně z nabytí nemovitých věcí jsou 4% z hodnoty nemovitosti.

Klaproth

Pokud nemovitost zařadí do obchodního majetku, je to náklad jako každý jiný. Daň z převodu nemovitosti činí 3% a platí jí prodávající.

mosoj

Tak jak píše Drap. Pouze postupným odpisem. Způsob odpisů lze zvolit.