bolak

Jak je to s převodem orné půdy, louky a nebo zahrady na stavební pozemek?

Vysvětlil by mi někdo, jak to přesně funguje? Koukal jsem v jedné vesnici, že pár baráků od sebe prodávají různí lidé 2 různé pozemky, jeden je jako louka a druhý je stavební pozemek, jinak jsou to přibližně stejné plochy, ale ten stavební pozemek se prodává za mnohonásobně vyšší cenu. Proč to tedy „loukař“ taky nepřevede na stavební pozemek? Tam jsou nějaké podmínky, aby se to tak dalo udělat, jako že tam musí bejt už zavedená elektřina, voda a tak, anebo na tom nezáleží?

A dá se stavět v podstatě kdekoliv, a nebo je k tomu nějaká půda nevhodná? A kolik takové převedení na stavební pozemek stojí?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Ano, tohle řeší zákon č. 334/1992 Sb. Pro vynětí pozemku ze zemědělského půdního fondu musíš podat žádost orgánu ochrany ZPF. Tím obvykle je obecní úřad obce s rozšířenou působností. Prostě tam zajdi a zeptej se jak to funguje.

Existují i výjimky, kdy souhlas s vynětím není potřebný (např. stavba v zastavěném území, která nepřesáhne výměru 25 m2).

Teprve po vynětí pozemku z ZPF může dojít ke změně územního plánu. Opět žádáš na obecním úřadu.

Podrobnosti: § 9 výše uvedeného zákona.

Další odpovědi
Smlouvyzdarm

Nemohu soulasit s Lamalam, protože žádosti o změnu územního plánu NEPŘEDCHÁZÍ vynětí ze zemědělského půdního fondu. Nejsem žádný odborník na územní plán, ale i z jednoduché logiky Vám vyplyne, že tomu tak není. Co, když nebude žádost o změnu územního plánu schválena??? Pozemky již budou vyňaty a pak by se jako dělalo co??? Žádalo, aby se z nich zase stala zemědělská půda??? Ne, tak to opravdu určitě nefunguje. Zda se jedná o stavební pozemek určuje územní plán (bez ohledu na druh pozemku – orná půda, zahrada, ostatní plocha…), který stanoví například odkud až kam se smí stavět. V totmoto prostoru se tak jedná o stavební pozemky, kdy tyto mohou podléhat dále různým regulativům. Třeba, že se jedná o pozemky určené sice pro výstavbu, ale třeba jen pro průmyslové stavby. Pokud pozemky nejsou určeny územním plánem k zastavění, dá se požádat o změnu územního plánu (žádost samozřejmě nemusí být schválena – to se předem nikdy neví). Také je třeba vzít do úvahy, že změny územního plánu se projednávají jen jednou za několik let (vždy až je toho víc nebojaké jsou „korupční“ tlaky). Případné vynětí ze zemědělského půdního fodu se tak řeší až v rámci povolení následné výstavby, a to dle skutečné velikosti (zastavěné plochy). Konec konců můžete se přesvědčit a podívat se v nahlížení do katastru nemovitostí. Stačí si naléz v obydlené (zastavěné) oblasti pozemky v okolí domů a zcela jistě tam naleznete i pozemky s druhem např. zahrada nebo i orná půda a u těchto bude uveden způsob ochrany – zemědělský půdní fornd (vidíte nejsou vyňaty – jen ty co jsou zastavěny stavbou a ty jsou vždy označeny jako druh pozemku zastavěná plocha a nádvoří). Navíc vynětí ze zemědělského půdního fondu nebude po schválení změny územního plánu třeba právě u pozemků, které ve způsobu ochrany nemají uvedeno zemědělský půdní fond, což jsou třeba pozemky druhu ostatní plochy, zastavěná plocha a nádvoří, silnice … víc mě momentálně nenapadá. Čili nevím přesně jak probíhá změna územní plánu (ten proces je popsán v ustanoveních od § 46 a následující stavebního zákona a nikoliv v zákonu o zemědlském půdním fonud jak uvádí Lamalam ).

Drap

Musí dojít ke změně územního plánu.

Jiří Bohumil

K odpovědi Lamalam není co dodat.