Gonfaloniér

Jak je to s omlouváním rodinných a osobních důvodů na školách – z hlediska zákonů?

1. Ve škole nám tř. učitel řekl, že máme povoleny jen 2 rodinné důvody za pololetí.
Přitom ve školním řádě není nic o tom, že si můžeme dovolit jen 2 omluvenky z rod. důvodů. A myslím, že i kdyby to ve školním řádě bylo, ale není, tak by to bylo v rozporu se zákony CR, ne? (jako je v zákonech hierarchie = nižší zákon odpovídá vyššímu, tak stejně to platí i pro školní řád, který spadá pod jiné a nemůže si proto dovolit obsahovat něco, co odporuje jemu nadřazeným zákonům anebo obsahovat, co neobsahují ty nadřazené).?

2. Taky vždycky, když se omlouvám z důvodů rodinných/osobních, tak se mě učitel ptá, co za osobní/rodinné důvody to byly… Má na to právo? Nechce se mi kolikrát říkat, co to bylo (úmrtí, pohřeb, rodinné problémy a zkrátka nějaké osobní nebo rodinné záležitosti,…). A myslím, že do takových záležitostí nikomu nic není, a škole už vůbec ne.

3. Jak je to s omlouváním z dův. nemoci? Když po žákovi škola chce např. potvrzení od lékaře – a lekář třeba nedává razítka? Je mi jasné, že si to každá škola může ve svém šk. řádu, stanovit sama – ovšem taky si tam nemůže napsat kdeco. Škola přece nemůže ukládat nějakou povinnost třetí osobě (lékaři) – lékař nemá vůbec povinnost potvrzovat omluvenky. Je to jen na jeho dobré vůli.

Nejlepší odpověď
Edison

Nemyslím, že by toto zákon upravoval. Rodinným důlvodem může být třeba úmrtí v rodině: Dva dědečkové a dvě babičky, dva rodiče a nespočet bratrů a sester. Jestli toto upravuje šk. řád.. přijde mi to jako protiprávní. Jeden omyl: šk. nižší norma nesmáí odporovat vyššímu, nikoli, že by nesměly obsahovat co vyšší neobsahují.

Rodinné důvody jsou od toho rodinné, že do jejich podrobností nikomu nic není, pokud to výslovně nestanoví zákon. Tedy pokud zdůvodňujete událostí, je nutno být schopen ji doložit.

Jak, že lékař „nedává razítka“? S tím jsem se tedy nesetkal. Lékař nepotvrzuje omluvenky, ale měl by potvrdit dobu, ktrerou byla u něj strávena.

Další odpovědi
ivzez

Co kdybyste začal nastudováním školského zákona (tam se mj. dočtete,
že škola má právo vyžadovat potvrzení omluvenky od lékaře) a důkladným seznámením se svými právy a povinnostmi ve školním řádu?

Vaší základní povinností je docházet do školy, nikoliv hledat, kolikrát smíte chybět z rodinných důvodů. Právě kvůli podobným „názorům“ žáků školy zmíněná omezení zavedly.