Avatar uživatele
Registrovaný

Jak je to s darovaci smlouvou rodiného domu vnučce a vnukovi

Moje dcera přebývá u přitele kde tam chce i bydlet.Přitelova babička a jeho matka žiji v jednom rodiném domku.Domek je na dvoje býváni.Babička se rozhodla že daruje domek vnukovi a vnučce která je vdaná a zatim bydli jinde s manželem.Babička s přitelovou matkou se chtěji někam odstěhovat na byt.Polovina domku bude na vnuka a druhá na vnučku.Moje dcera která už 8let chodi s přitelem tam se zabydluji ale nechtěji se zatim brát.Chápu to tak že dcera ani vnuččin manžel nebudou mit žádný nárok z toho rodiného domku na nic? I když tam budou bydlet?Domek je prozatim babičky.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Pokud se babička rozhodne, že svůj domek daruje vnukovi a vnučce, nezmění na tom nic ani délka vztahu vaší dcery s obdarovaným vnukem ani ten fakt, že je vnučka vdaná. Dary se do společného jmění manželů nezahrnují. Vaše dcera i vnuččin manžel nemají nárok na dar babičky svým vnoučatům.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Chápete to správně. Vaše dcera nemá žádný nárok na majetkový podíl, dokonce nemá ani žádný nárok tam bydlet. Vzhledem k tomu, že se nechtějí brát, není vyloučený jejich rozchod. Vaše dcera by proto měla s přítelem uzavřít smlouvu buď nájemní a platit příteli nájemné, nebo kupní a odkoupit část domku. Majetkové vztahy je potřeba ujasnit si hned, aby se předešlo budoucím sporům.


Avatar uživatele

Pokud babička přepíše svůj domek na svého vnuka a svou vnučku, tak jejich partneři ani jako manželé nebudou mít k tomuto domku žádný majetnický vztah.
Ten by mohli mít pouze díky tomu, kdyby babička převedla domek na vnuka s partnerkou a vnučku s manželem, což bych při dnešní rozvodovosti rozhodně neriskovala.
Také mohou k tomuto domku získat právní vztah partneři dědiců díky tomu, že na ně dědicové převedou svůj dědický podíl nebo jeho část.
V tomto případě bych na místě Vaší dcery zvažovala, jaké finance budu ochotná vložit do údržby a oprav domku, protože v případě rozpadu vztahu se bude vše velmi těžce prokazovat. Pokud vše klape, problém s ničím není. Jakmile nastanou problémy, tak je pozdě bycha honit. Takže v případě, že se dcera bude finančně na opravách a rekonstrukcích podílet, měla by si schovávat doklady o nákupech za své peníze. Pokud je vše v pořádku a nejsou problémy, není třeba nic řešit. Jakmile ale dojde na potíže, je pozdě bycha honit.


Avatar uživatele
Bronzový

Záleží přesně na formulaci. Pokud je darovací smlouva na vnučku a vnuka, tak jejich partneři jsou z majetku vynecháni. Pokud je darovací smlouva na vnučku s manželem, tak jde o společné jmění.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 926
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 432
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.