zzzzz

Jak je to s autorským právem fotek na sociálních sitích?

Občas se stane, že si média přivlastní fotky z facebooku, naposledy jsem si toho všimla v kauze Kramný. Můžou si z FB fotky, bez souhlasu majitele, stáhnout a zveřejnit, nebo tím porušují autorská práva?

Všem předem děkuji za názor:-)

Nejlepší odpověď
cochee

Já mám pocit, že ve smlouvě s Facebookem, se kterou uživatel Facebooku souhlasí při registraci, je formulka, že veškerý matroš, který uživatel na FB pověsí, se stává majetkem FB. Takže pokud by s tím Kramný nesouhlasil, že je jeho foto (vzaté z FB) v novinách, tak jediné, co by s tím mohl dělat, je upozornit správce FB, ale sám s tím nenadělá nic, jeho už ty fotky nejsou.

Další odpovědi
setapouch

V ramci zpravodajské licence podle § 34 autorského zákona můžou do určité míry tyto fotky použít.
Doplňuji:
A úmyslně pomíjím případné odchylky v licenčním ujednání a jurisdikci. To by bylo potřeba řešit případ od případu, resp. SS (sociální síť) od SS.

Zdroj: http://zakony­.centrum.cz/au­torsky-zakon/cast-1-hlava-1-dil-4-oddil-2-paragraf-34