ElonMusk

Jak je možné, že výrobky obsahují tajné přísady, pokud má být složení uvedeno na obalu?

Například recept plukovníka Sanderse z KFC zůstává tajemstvím uloženým v trezoru Louisville, Kentucky, recept na Coca-Colu zná prý jen několik anonymních zaměstnanců společnosti, a směs bylinek používaných pro výrobu Becherovky znají prý pouze dva současní a tři bývalí zaměstnanci.

Wikipedie zmiňuje o Becherovce: „Výrobní receptura je známa pouze dvěma lidem ze společnosti, výrobnímu manažerovi a výrobnímu řediteli. Tímto tajemstvím jsou doživotně smluvně vázáni a nemohou například společně cestovat. Traduje se, že se neobjednávají všechny suroviny naráz a že jsou navíc odebírány i některé druhy bylin a koření, které do likéru vůbec nepatří.“ „Známým fandou karlovarské Becherovky je český prezident Miloš Zeman.“

No jo, ale jak je možné používat tajné přísady, pokud má být složení ze zákona na balení? A nepodléhají pochutiny před zahájením prodeje schválením od veřejnoprávního (státního) orgánu kontroly? – to by potom ale nebyly zase úplně tak pravda ty povídačky o tom, že recept znají jen dva lidi, když jej kontrolovalo 20 lidí na úřadě? A to máme slepě věřit nějakému zkorumpovatelnému orgánu ohledně toho, co si dáváme do úst, bez toho, abychom si mohli sami přečíst, co vlastně jíme (na obalech často informace o tajné ingredienci schází, např. Cola to tam nemá, ne?) ?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Jde jen o zdánlivý rozpor. Ty tajné přísady se u výrobků typu Coca-cola, Becherovka a KFC omáčka na Hot Wings skrývají v položce „přírodní aromata“ nebo „směs koření“. V objemu tvoří zanedbatelnou položku (proto jsou obvykle až na konci seznamu ingerediencí a nemusí být podobně rozepsány), ale dávají výrobku typickou chuť.

Další odpovědi
Kepler

Výrobky, jejichž složení je patentováno, nemusí uvádět složení. Když tak jen obecně (byliny) a už vůbec ne jejich podíl.

mosoj

Chodím do KFC na kuřecí křidélka a je mně jedno že neznám složení, ale křidélka to jsou. Chutnají mně. Jsou horší věci na světě.
Fakt nevím jestli se píše křidélka nebo křidýlka, ale chutnají stejně.

da ny

Chráněná značka.
Výrobní tajemství, patent Know-how :D
To by mnohl stejná křidýlka za jinou cenu smažit každý.
V receptuře, složeí tkví tajemství potravinových výrobků.
Becherovku ajejí „tajné bylinky“, jejich složení by vařil každý.
Salám, klobásy pečivo by bylo u všech se stejnou receoturou .stejné