Bednaricek

Jak je možné, že tento obchodník prosperuje?

Dobrý večer přátelé, před několika dny jsem tzv. „na zkoušku“ objednal z čínského internetového obchodu Wish drobné zboží. Rozhodl jsem se vyzkoušet nákupy z čínských obchodů na vlastní kůži a jako testovací objednávku jsem se rozhodl zakoupit si nový kryt na ipad. Vybral jsem kovový kryt s pořadačem na vizitky a drobné dokumenty. Na tomto obchodu (wish.com) je možné narazit na zboží s označením „zdarma“ – a to je právě můj případ. Takových předmětů, které jsou podle prodejce zadarmo se zde najde opravdu nespočet. Jsou to věci jako hodinky, kanc. potřeby, drobná elektronika (kabely, redukce,…), bižuterie, trička,… A teď se dostáváme rovnou k hlavní otázce. Jak takový výrobce může ekonomicky prosperovat? Uveďme to na konkrétním případě, kterého jsem účastníkem. Objednaný kovový kryt má uvedenou cenu zdarma – pochopitelně jsem musel zaplatit poplatek za dopravu, který v mém případě činil 28Kč. Tyto stránky mají systém sledování zásilky a právě moje zásilka prošla již několika kamiony, proletěla se téměř 10 000km, dnes čeká na odlet letadla z Amsterdamu do Prahy. Jak je možné, že se částkou 28Kč pokryjí veškeré náklady na přepravu? Proč je toto zboží – uvedené jako normálně funkční – nabízeno zdarma? Pokud mi to někdo dokáže alespoň trochu přiblížit, budu velmi vděčný. Děkuji a přeji krásný zbytek dne.

Nejlepší odpověď
Kepler

Samozřejmě, že to bude pro prodejce ztrátové. Myslím si, že je to forma reklamy, možná i účinnější, než jiné formy, za které by musel platit nehorázné peníze. U nás je něco podobného. Třeba takový Kaufland. Tam sice zadarmo nic nedostaneš, ale každý čtvrtek vychází nový leták se spoustou slev až 40 %. Nahrnou se tam masy lidí a zjistíš že už dopoledne polovina takto deklarovaného zboží tam už není. Zato obrat tento den stoupne nejmíň na trojnásobek. I tak na zlevněném zboží ještě vydělají, protože průměrný člověk netuší, že marže na některé zboží dosahují až 90%. Tak se vydělávají peníze 🙂

Další odpovědi
cochee

Ohledně toho poštovného – nemýlím-li se, Čína má nějaký systém státních dotací poštovného pro drobný obchod se zahraničím, takže na populárním Aliexpressu je celkem běžné poštovné zdarma u vybraného přepravce, jsou-li nabídnuti další přepravci, tam už to zdaleka zadarmo není, takže typicky např. poštovné čínskou poštou zdarma, ale u téhož zboží třeba DHL za 20 US$…