Karelcz

Jak dokáže páteřní přenosová síť zvládat rychlý internet pro domácnosti?

Na webu píší, že kapacita této sítě je až 80× 10Gbps… Což mi připadá málo.
Jestliže lidi kteří mají například internet od UPC kde je 300Mbs a budou stahovat na max, tak stačí těchto lidí 2666 z celé ČR.
A divil bych se, kdyby takových lidi bylo málo.
300Mbs internet nesdílený má určitě řada lidí a určitě se to sejde aby takovou celkovou rychlost vytvořili. Navíc když to bereme pro celou ČR a všechny rychlosti, tak v jeden okamžik musí takovou rychlost lidi vygenerovat.

Pak se děje co? Rychlost se pro uživatele omezuje? Dle čeho? Každému o stejné % nebo jak?
Děkuji.

Nejlepší odpověď
Dochy

Je otázka nakolik přesné informace máš. A pokud má někdo 300Mb/s, určitě nebude stahovat pořád. Co by také stahoval. Film na hodinu a půl, běžně ve vyšší kvalitě cca 1GB by touto rychlostí stáhnul za cca 30s a nevidím důvod proč by během dne měl stahovat víc než nějakých cca 10 filmů, takže své pásmo naplno využije max na 10 minut. Takže takových lidí, pokud budeme předpokládat že budou přes den k síti přistupovat rovnoměrně, už nemůže být jen 2666, ale cca 190 tisíc. (a 190000 domácností určitě nesleduje celý den filmy stažené z internetu)

Jo a přenos se provádí paketově, zjednodušeně Tvůj počítač si požádá o soubor, server mu vrátí v jednom paketu třeba 1kB, tvůj počítač jej přijme, potvrdí a požádá o další balík, server pošle další 1kB (ve skutečnosti se zpravidla posílá víc paketů najednou). Důležité ale je, že se to posílá takto po paketech. Pokud je nějaká část přenosové cesty ucpaná provozem, daná zpráva chvilku počká ve frontě než na ni přijde řada. Pokud čeká příliš dlouho a nepůjde odeslat ani náhradní cestou, bude zahozena. V takovém případě si Tvůj počítač vyžádá znovu zaslání daného paketu… Takže pokud je nějaké místo přetížené, všem, kteří tuto trasu využívají, se internet přiměřeně zpomalí.
Toto je základ… Mohou dál nastoupit ještě pravidla, že router, který data posílá právě tím úzkým místem může některým datům dát přednost před jinými. Co vím, tak by se měli upřednostňovat třeba pakety pro IP telefonii, kde zpoždění paketu může způsobit ztrátu srozumitelnosti hovoru, na úkor třeba webových stránek, kde zpoždění načítání obrázku o 1s zpravidla nikdo ani nepostřehne.

Další odpovědi
Quimby

Tak to nevím, kde si našel 80×10Gbps, když už jen český NIX má kapacitu 2500GBps. Viz zde: https://www.nix­.cz/cs . Kde je i odpověd na to jakou rychlost generuje ČR přibližně.
Kapacita ostatních hlavních uzlů je např. zde : https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/List_of_In­ternet_exchan­ge_points_by_si­ze

Jinak 300Mbps zas využívá na maximum fakt minimum lidí, ne všechny servery ti budou tak rychle ty data vůbec posílat.
A nevím jak UPC, ale většinou je v připojení zahrnuta nějaká agregace, tedy že rychlost se dělí mezi 5 lidí třeba.

Ano, pokud kapacita sítě nestačí, tak dojde k zpomalení spojení, ale výhoda internetu je, že se dají packety přeroutovat dynamicky jinou, třeba delší, ale ve výsledku rychlejší cestou.

dubraro

Ten „zázrak“ se jmenuje agregace.
Například malý internetový provider má připojení k velkému providerovi rychlostí 10 Mbps, ale prodá padesáti zákazníkům 1 Mbps. Funguje to díky tomu, že nikdo nevyužívá trvale plnou kapacitu.