Jak dlouhý film se vejde na blu-ray?

Na DVD o 4,5 GB se vejde film v rozlišení PAL 720×576 cca 120 minut o zvuku 5.1
Jak dlouhý film se vejde na bluray o 25 GB o rozlišení 1280×720p a rozlišení 1920×1080p o zvuku 7.1?
Je nějaký vzorec podle kterého se počítá jak velký bude soubor, když mám rozlišení to a to a frekvenci obrazů a zvuku o vzorkovací frekvenci a počtu kanálů? Jakým koeficientem vynásobím, abych zohlednil kompresi?
Odpovědět Zpět do rubriky

Nejlepší odpověď
anonym

skutečně to není tak jednoduché … naopak kompresní algoritmus MPEG-4 AVC je mimořídně sofistikovaná záležitost a množství dat která jsou potřebná k uchování řekněme minutového videa v konkrétním rozlišení velmi závisí na tom jaká scéna se ve videu odehrává, pokud se například jedná o titulky umí algoritmus přepnout na úsporný monochromatický režim a navíc ukládá z každého snímku často jen tu část která se od spodu nově objeví a zbytek nechá pouze posunout o něco výše … v důsledku toho je minuta závěrečných titulků ve fullHD mnohonásobně méně náročná než minuta nejukrutnější akce při které se před kamerou hekticky střídají scény jedna za druhou.

ve stejné kvalitě je záznam divadelního představení járy cimrmana i třetinový ve srovnání s hvězdnými válkami ve stejném rozlišení.

Datový tok vyhrazený pro uložení potřebných dat je také proměnlivý a volitelný atribut, nejen rozlišení obrazu.

Implicitně se na bluray předpokládá použití efektivnějšího video formátu MPEG-4 AVC , ale volitelně lze použít i starý MPEG-2 který známe z DVD, i to výrazně ovlivní maximální čas video záznamu.

nakonec to tedy záleží pouze na vás jak dlouhé vido potřebujete na takový disk dostat … rozlišení zachováte, ale datový tok můžete nechat do značné míry přizpůsobit nahrávce a délce záznamu. Teoreticky můžete dostat na bluray i desítku hodin HD video zánamu, a možná i víc, stejně tak jako můžete použít všechny možnosti bluray (například volitelné úhly pohledu) a budete nakonec rádi že se vám na něj vešel hodinový snímek.