Hammy

Jak kvalitně převést nahrávky z VHS kazety do PC?

Zkoušel jsem převést videa přes známý USB grabber, ale výsledná kvalita videa na PC je otřesná, má nízké snímky za vteřinu a celkově je mnohem horší než ta výchozí nahrávka na kazetě. Je tu nějaká lepší cesta jak nahrát kvalitněji VHS do PC? Má někdo zkušenosti s nahráváním z VHS do DVD přes rekordér (2v1)? Bral jsem v potaz i firmy jako převodkazet.cz, ale vzhledem k tomu, že mám těch kazet 10 (každá cca po 3h), tak bych se asi nedoplatil. Nerad bych o svou cennou rodinou památku přišel. Budu si vážit každé rady.

Nejlepší odpověď
anonym

Na převod několika VHS jsem použil tento grabber za 5 dolarů, nějakých 120 korun a funguje výborně.

https://goo.gl/rA­VrJS (poštovné zdarma, neplatí se ani clo ani dph, platba kartou)

Rozhodně jsem neměl problém s FPS (bez potíží jde nastavit snímání i 30snímků za vteřinu plynule. Pokud u tebe se při ripování video trhalo a mělo nízké FPS tipoval bych že si jen použil špatně software. Je třeba ripovat do nenáročného kodeku který sice vytváří velké soubory ale je možné jej ukládat na disk v reálném čase aniž by se procesor příliš zapotil. Je třeba vyzkoušet který kodek tento předpoklad u tebe splňuje, postupně zkus X.264 pokud ten stihat nebude tak starší XviD pokud ani ten ne tak MPEG2 kodek, ten je velmi nenáročný (také bohužel neposkytuje bůh ví jakou kvalitu takže je třeba nastavit velmi vysoký datový tok aby kvalita výrazně nedegradovala). Teprve až když máš soubor uložený na disku můžeš si ho převést do jakéhokoliv jiného formátu, třeba rovnou do efektivního h.265, což může trvat mnohem déle než je délka filmu ale výsledný soubor se tím výrazně zmenší aniž by se degradovala kvalita videa.

Další odpovědi
Drap

http://www.pre­vodkazet.cz/?ut­m_source=Sklik&ut­m_medium=Sklik%2BV­ideo&utm_conten­t=Video&utm_cam­paign=Seznam%2BSklik%­2B-%2BVideo

Muso

Ahoj, VHS přímo do PC jsem tedy nezkoušel. Dělal jsem převod z VHS na DVD disky, za pomoci DVD rekordéru a to celkem funguje. Kvalita vcelku odpovídající.

led

1 – VHS a SVHS bolo pôvodne stanovené pre televízory s malým rozlíšením.
Ich rozlíšenie najlepšie porovnáte, ak si pozriete pôvodný malý obrázok napríklad s rozlíšením 100×100 a následne bez úprav si ho zväčšíte na plnú obrazovku vášho LCD monitoru s rozlíšením nad 1000 bodov. Stratí sa vám ostrosť a uvidíte množstvo štvorčekovaných bodov.
2 – kvalita skopirovaného snímku závisí od rozlíšenia. VHS má malé TV rozlíšenie s vykresľovaním po riadkoch pre elektronkové obrazovky – „hrubé zrno“, SVHS je na tom o trochu lepšie, to znamená, že
po stiahnutí do počítače si ho musíte následne upraviť, skorigovať vo videoditore. Tu pomocou efektov „zomeliete zrno do múky“ a následne vhodnými úpravami pospájate do „cesta“.
3 – Čo sa týka potrebného času na skopírovanie a úpravu, skúste si vynásobiť čas záznamu aspoň 3 tj.
minimálny_čas_spra­covania (v závislosti od rýchlosti spracovania v počítači)= časová dlžka originálu x 3

rýchlosť spracovania=frek­vencia procesora, rýchlosť a veľkosť RAM, HDD, rýchlosť swapovania tj.priebežného ukladania z RAM na HDD a naťahovania naspäť, veľkosť rozlíšenia a detailov…

informácia o vypnutí nežiadúcich programoch v poazadí (nielen pre Jiří Bohumila):
trhanie grabovaného záznamu pravdepodobne bolo zapríčinené nedostatkom pamäti pri súčasnej práce ďalšieho programu v pozadí (zjavne niektorý zo systémových programov, ktoré pracujú veľakrát bez vedomia užívateľa systému). Skúste pred grabovaním vypnúť všetky programy, ktoré nemusia, ani v pozadí pracovať. Nájdete ich pomocou CTRL_ALT_DEL > Správca úloh

Dochy

Nahrával jsem z TV přes TV kartu a bylo to v poho (kvalita odpovídající té TV – ještě analogová cca před 15 lety). Karta měla i vstupy pro videosignál. Nemyslím, že by v převodu měl být nějaký extra problém.

Jak píše Ge0rge: Výkon PC by vážně mohl být limitující (přehrávač nepočká až PC provede komprimaci snímku, ale jede dál). Může být nutné pro grabování použít něco opravdu rychlého, nebo něco pro co má daná grabovací karta (ev. grafika) HW podporu. Finální konverzi dělej až dodatečně.

Je dost pravděpodobné, že tím Ge0rge uhodil hlavičkou na hřebíček a tohle vyřeší tvé potíže i se stávajícím HW. (pro prvotní záznam zkus použít „zastaralé“ kodeky jako mjpeg (náročný na úložiště – kapacita a datový tok), MPEG2 apod).

Jiří Bohumil

Dělal jsem převod USB graberem z VHS do NB z videorekordéru.
Výsledek soubory .mpg, 25snímků/sec., 6 minut-98 MB. Kvalita (podle mého „laického“ posouzení) celkem shodná s originálem na kazetě.
Doba převodu shodná s původní dobou přehrávání videa.
Pouze několikrát se mi stalo (nezjistil jsem proč), že byl pohyb převedeného videa trhaný. Musel jsem párkrát opakovat a nakonec se převod podařil OK.
Já převáděl asi 10 hodin archivních rodinných nahrávek, stáří cca 20–25 let.
Pokud máš těch nahrávek 30 hodin, tak si s tím asi trochu pohraješ.
SW pro ten graber byl „honestech TVR 2.5“.
Vlastní graber jsem měl půjčený od kamaráda (koupený na Aliexpresu) a bylo to něco podobného jako na odkazu, který přikládám.
Toliko má zkušenost VHS-digitál.
Ještě jsem potřeboval převést klasické filmy na 8 mm kameře, z let 76–85, ale ty jsem si nechal „udělat“ firmou a zdigitalizovat na DVD a z těch pak zkopíroval do NB. Amatérské pokusy v tomto případě selhaly.
Odkaz na graber podobný tomu, kterým jsem převod prováděl (přesný typ nemám):
http://www.ex­celfoto.cz/re­flecta-prevodnik-av-videosignalu-reflecta-videograbber-av2-0-13540.html

panyr

Dnes je hlavně problém sehnat kvalitní videorekordér. Nové už se nevyrábí a riskovat to v těch starých… to je tak na zmuchlání pásky. Tady https://digita­lizace-vhs.cz/ píšou, že mají VHS přehrávače z poslední výroby z roku 2016. Tak možná je dnes lepší zadat převod VHS někomu, kdo má fungující vybavení.

led

Jiří Bohumil, trhanie pravdepodobne bolo zapríčinené nedostatkom pamäti pri súčasnej práce ďalšieho programu v pozadí (zjavne niektorý zo systémových programov, ktoré pracujú veľakrát bez vedomia užívateľa systému). Skúste pred grabovaním vypnúť všetky programy, ktoré nemusia, ani v pozadí pracovať. Nájdete ich pomocou CTRL_ALT_DEL > Správca úloh

22aa

Já mám taky honestech ale staženej z interetu.

22aa

oprava: Z internetu.