ReHu

Jak dlouho může být člověk vedený v evidenci a brát podporu? Myslela jsem, že se podpora sníží, ale bere stále.

Dík.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Pokud máš na mysli u úřadu práce, tak záleží na věku.
Do 50 let je to 5 měsíců, nad 50 je to myslím 9 nebo 11měsíců. Přičemž 65% první dva měsíce, 50% další dva měsíce a 45% po zbývající dobu.
To je podpora, co se týče evidence, ta je neomezená a po vyčerpání podpory nebereš nic.
Pokud splňuješ ostatní podmínky, můžeš pobírat pomoc v hmotné nouzi apod.

Další odpovědi
gecco

Pokud jde o samotnou evidenci na ÚP – je doba neomezená, úřad za evidovaného platí zdravotní pojištění.
Na podporu je ale nárok (i) časově omezen, podle věku

  • do 50 let – 5 měsíců
  • 50–55 let – 8 měsíců
  • 55+ let – 11 měsíců

ivzez

K délce podpory správně odpověděl Gecco,
k době evidence a k výši podpory Raibek.

K podpoře doplním, že pokud by se uchazeč po skončení podpůrčí doby
přihlásil na rekvalifikaci, měl by nárok na podporu při rekvalifikaci.

Evidence na ÚP je možná i po skončení nároku na podporu,
stát za uchazeče dále hradí zdravotní pojištění a pokud uchazeč
splní podmínky pro přiznání státní sociální podpory nebo pomoci
v hmotné nouzi, „dosáhne“ i na některou sociální dávku.

Doba evidence s nárokem na podporu se započte do „odpracovaných let“,
z doby bez podpory se uchazečům do 55 let započte maximálně jeden rok,
uchazečům nad 55 let dva roky.

briketka10

Podpora v nezaměstnanosti se poskytuje v různé délce, v závislosti na věku. Občané mladší 50 let pobírají podporu v nezaměstnanosti maximálně po dobu 5 měsíců, občané ve věku 50 let až 55 let pobírají podporu v nezaměstnanosti maximálně 8 měsíců a občané starší 55 let pobírají podporu v nezaměstnanosti
maximálně po dobu 11 měsíců.

Zdroj : http://finexper­t.e15.cz/mini­malni-podpora-v-nezamestnanosti-v-roce-2015