entony7

Poradíte, jak vyřešit hádanku se třemi džbány?

Na netu jsem narazil na zajímavou hádanku a nevím co s ní, nemůžu kvůli tomu i spát, prosím poraďte:
Máte 3 džbány o objemech 8 litrů, 5 litrů, a 3 litry. Osmilitrový džbán je plný mléka a zbylé dva jsou prázdné. Ani jeden džbán nemá rysku, takže není možné určit, jaké je v něm množství mléka, s výjimkou plného stavu.

Kolikrát nejméně musíte mléko přelít, aby v osmilitrovém džbánu byly čtyři litry, v pětilitrovém také čtyři litry a třílitrový džbán byl prázdný? Za přelití se považuje jakékoli naplnění každého džbánu.
Kolik je nejmenší možný počet přelití?

Nejlepší odpověď
AndreiRanger

Řešení je ( doufám ) takové: 8–0–0; 0–5–3; 3–5–0; 3–2–3; 6–2–0; 6–0–2;1–5–2; 1–4–3; 4–4–0.

První číslo 8l džbán; Druhé číslo 5l džbán; Třetí číslo 3l džbán
Mléko přeliješ 10× ( 1krok 2 přelití)

Další odpovědi
arygnoc

záleží na tom, koľko sa toho pri prelievaní rozbryndá.

😉