Kryšpín

Gaza je vězení, nedá se tam vydržet je to pravda nebo lež?

Má názor Samír Hazbun honorární konzul České republiky v Betlémě. Je omezený pohyb, mezi městy checkpointy, na hranicích je zeď. Od 7 října je to ještě horší. Pokud chtějí obyvatelé na území břehu Jordánu potřebují povolení od Izraele, které nedostanou. Nemohou chodit všude, nemohou pracovat všude, nemají svobodné rozhodnutí v mnoha věcech.
Organizace Human Right Watch a Amnesty International mluví o Izraelském apartheidu.
Pokud Evropa či USA a samozřejmě i ČR, perou za svobodu, demokracii, lidská práva, proč nikdo nekritizuje okupaci na palestinských územích.

Odpovědi
Disraeli

Je to pravda. Palestinci žili a žijí v naprosto příšerných podmínkách (a rozhoně ne svou vinou). Označení apartheid (třeba jako tejn v JAR) se pro to docela dobře hodí a v mnohém je to dokonce i horší…

Nemůžeš čekat objektivitu od Západu; je asi stejně objektivní jako islámský svět. Vidí jen, co chce vidět a nebo se zaměřuje jen na něco.

Nějaká fakta o této problematice a o tomto konflitku (který se táhne už od vzniku Izraele):
Spravedlnost není ani na jedné z těch dvou stran.
Nikdo není oprávněn k masakrování, znásilňování, zabíjení lidí, utlačování, upírání základních potřeb, lidských práv/svobod, apod. Dopouštěly se toho obě strany (no, utlačování jen Izraelci).
Otázka Izraele – Palestiny byla od začátku nedomyšlená a doteď se ani nepříbližlo k jejímu vyřešení.
Hamás jsou de facto teroristi, Hamás však není Palestina (je to její radikalizovaná skupina vzniklá mj. i v důsledku utlačování od Israelitů). Izraelci a jejich složky toho mají za sebou spoustu, mnoho zvěrstev, masakrů, činů, které jsou v rozporu s právem (mezinárodním i tím jejich).
Obě strany jsou poháněny a živeny nenávistí (za léta konfliktu a těch nevyřešených problémů), dokonce i podněcovány od ostatních (států), diskriminací, předsudky, jsou rasisticky vedeny, obě mají ve svých řadách naprosté psychopaty; podporu si nezaslouží ani jedna z nich; na obou stranách je taky především neposčet zcela neviných lidí – rodin, žen, dětí,..
Téměř nikomu (ze států a vlád) nejde o spravedlnost a mír. Každý je buď na straně Izraele anebo na straně Palestiny. Média na Západě zpravidla informují jen o zlých Palestincích a hridnných Izraelcích, kteří trpí pod těmito terorismy (všichni Palestinci jsou vždy teroristé, oni jsou hlavní-jediní viníci, oni vždy útočí – což taky není pravda-,..). Média v islámských zemích se zase soustředí jen na utrpení Palestinců a na útoky a despotické kroky Izraelců. NIKDO NENÍ OBJEKTIVNÍ. Na Západě popírají utrpení Palestinců, v islámském světě popírají utrpení Izraelců nebo je ignorují (vyjímečně i schvalují – Írán a podobní kokůtci). TRPÍ však OBĚ STRANY a především zcela neviní lidé. A ani jedna z těch stran si nemá absolutně co vyčítat. Obě se dopustily a doupouštějí mnohých zvěrstev a je zbytečné se hádat nad tím, kdo toho má víc za sebou (avšak pro informovanost pro ty ze západního světa je třeba říct, že Izrael opravdu nezůstává v ničem pozadu).
Konflikt se táhne desetiletí, většinou jsou to odvedtné operace (pomsta za pomstu a pořád dokola).
Celé to přiživují (konflikt, nenávist i tu neobjektivitu) hlavně novináři a média a dokonce i možná neúmyslně, protože si ani neuvědomují koho podporují a co ta jejich strana má všechno na svědomí. Západní média (a novináři) fungují úplně stejně jako ta islámská – jen z druhé strany (ze svého pohledu). Taky si všimni kolik západních novinářů tam jezdí, aby o tom informovali… ale všichni jsou jen na izraelskou část. A i muslimští novináři tam jezdí… ale jen na Palestinskou část.
Izrael je demokracie (což nemusí samo o sobě nic znemant, nebo představovat něco pozitivníhoú, je to klasický spojenec USA (a dalších), taky pro to má jejich podporu a otázka neobjektivity je složitá sama o sobě; ale jsou zkrátka důvody, proč jedni straní té a tamti druhé strany a pak popírají (nebo nevidí), že ani ta jejich strana, na které jsou, nejsou žádní svatoušci. Jak už jsem psal, obě strany jsou rasisticky a nenávistně vedené (jako hlavně politicky) a je taky třeba říct, že Izrael toho mnohého dosáhl a je to jeden z top států (ekonomicky, technologicky aj.), ALE jsou to taky pěkné svině (a Palestinci taky – tedy hlavně Hamás); Izrael je až fanaticky nacionální stát, sami jsou rasisti a je to de facto teokracie (přestože de iure nemají oficiální náboženství, celá ta země stojí velmi přísně až extrémisticky na rase a jejím nábožnství; je to prostě židovský stát, židosvské úročiště. A to si buď některé Západní země neuvědomují nebo to tolerují/akceptují. Vzniklo to celé jako reakce na druhou světovou, na antisemitismus a genocidu, a náprava vůči Židům tam měla být, židovský stát měl vzniknout – ale měl vzniknout v jiných podmínkách a zkrátka jinak, než takhle nepromyšleně – židovská otázka ani celá ta problematika nebyla vyřešena vznikem Izraele. Tím vlastně hlavní problémy začaly Takže to, co se dělo Židům za druhé světové, je teď jakoby opravňuje k tomu ultačovat muslimy, mít fanaticky nacionální, teokratický a rasisticky stát – alespoň tak to podle mě někteří ti Zápaďáci vnímají).
O této problematice toho bylo napsáno hodně a klasicky: píše o tom plno muslimů (samozřejmě je pak v právu Palestina a Izraelci jsou většiou ti zlí) a Izraelců (pak jsou samozřejmě Izraelci vždy ti v právu a Palestinci jsou ti špatní; a v tomto duchů píší snad všichni židé, snad kromě Noama Chomského, ale to je pošuk a zde se nedá bavit o objektivitě; to je americký autor židovského původlů, který nesnáší Ameriku a Izrael, což je taková ironie :D) – někteří se snaží i o jistou objektivitu, ale stejně to berou po svém a už si prostě vybrali svou stranu, kterou obhajují a tu druhou ukazují v černějším světle. Píší o tom i jiní (jako třetí strany), ale ten výsledek je stejný – buď západní nebo islámský pohled. Zabývají se tím pak hlavně arabisté anebo „sionisté“ (nebo prsotě židovští nadšenci).
Pointa však je, že oba ty pohledy mají částečně pravdu. Jen vždy ta jedna strana se soustředí jen na něco. Muslimové se soustředí (jen) na utrpení Palestinců (a to je pravdivé), Izraelci a Západní média se soustředí (jen) na utrpení Izraelců – a to je taky pravdivé (popřípadně jen minimálně někdy připustí, že se Izraelci možná něčeho dopustili :D) A pochopitelně ta jedna straná viní vždy tu druhou. A pravda je obojí. Protoží viníci i oběti josu oba a žádná z těch stran není v právu. Na vyřešení konfliktu by to chtělo třetí a neutrální stranu anebo vnitřní reformu Izraele. Obojí jsou to blbé republiky, poměrně teokratické, rasistické, zaujaté, nenávistné. Na obou stranách trpí neviní.

OSHO

Kdo druhému jámu kopá ten do ní sám spadne

Drap

Musíš se tam zajet podívat. Jinak se to nedozvíš.

Ametyst

Hamás si zvolili Palestinci ve volbách v roce 2006 jako svou reprezentaci. Hamas po vítězství okamžitě zrušil všechny další volby.
Vůbec nevím, jak mohl Izrael přežít doteď, obklopen půl miliardou muslimů, kteří mnozí z nich sají nenávist vůči židům s mateřským mlékem. Od narození vědí, že židé jsou nepřátelé. “Nevinní civilisté” jenom hází kameny.

Kryšpín

V žádném případě jsem nechtěl otázkou snižovat nadšení většiny Čechů a politiků pro podporu Izraele a likvidaci Palestinců byl to komentář jenom jednoho konzula.

Disraeli

Ta otázka neobjektivity a stranickosti je asi taková: samozřejmě, že muslim bude přirozeně podporovat Palestinu, samozřejmě že pro-Západní (a taky tzv. librální, demokratický) člověk bude přirozeně podporovat Izrael, Evropan a evropská-západní kultura (která má navíc pozitivní spojitosti s židy a Izraelem, tedy odbouráváním a odškodněním antisemitismu a prožidovskou politiku). Ta „přirozenost“ je v tom, že je jim to vlastní na základě toho, že jsou to „jejích lidi“. A to nepletí jen o jediních, ale i státech. Jenže objektivita v tom není. Muslím si zpravidla nepřipustí utrpení Izraelců a vinu Palsetinců, „Zápaďák“ si jen málokdy připustí vinu Izraelitů a utrpení Palestinců.
Pak jsou tu ještě speciální státy, které se mohou stavět více, či méně neutrálně, nechtějí se zapojovat, vyzývají k míru a nebo (i) překvapivě vyjadřují solidaritu; a to spíše politicky (diktatury/„jiné“ režimy, chudé státy – Asie, některé z latisnké Ameriky, některé Afrika) no a pak ty, které jsou na tom celkově jinak s přístupem, například mentálně, duchovně (
buhdistické státy, třeba). Takže krom Západního a Islámského světa, zde máme ještě třeba Čínu, Indii, Rusko, Severní a Jižní Koreu a různé kontroverzní (chudší) státy světa (ty nemuslimské) a pak třeba Bhútán, Kambodža, Japonsko aj. Tyto jsou dalších státy, které si VĚTŠINOU nevolí strany na základě nebo nepřistupují k této problematice na základě Západního a Islámského spektra (ani islásmký však nemusí být zcela jednotný; omán třeba „klasicky“ podporuje Palestinu, ale jako jeden z mála nepopíra vinu a oběti obuo stran a je spíše pro mír a zastavení nepřítelství); jako spíš vlastních pohnutek – politických i jiných.

Disraeli

Někteří ti ‚objektivnější‘ jedinci (z těch třetích stran) si volí stranu asi na základě toho, zda se jim víc líbí Gal Gadot nebo Bella Hadid. 🤣 Popřípadě Natalie Portman (posledních pár let spíše neutrál).

Ale není to p*del, sakra! Problém je, si vůbec nějakou stranu vybírat. Protože to konflikt ani složitou problematiku nevyřeší a taky si ani jedna strana (politicky) nezaslouží podporu. Respektive si ji zaslouží obě (spíše nepoliticky).