Kiklopofoun

Funguje radio jako zesilovač k gramofonu?

Máme doma gramofon, ke kterému je třeba zesilovač. Ten se nám ale pokazil. Nový stojí dost peněz, to už by se vyplatilo koupit nový gramofon. Někde jsem se ale doslechl, že by jako zesilovač mělo fungovat rádio s AUX výstupem. Je to pravda? Budu k tomu potřebovat nějaký speciální kabel?
Díky moc za každou odpověď.

Nejlepší odpověď
Hlada

Vstup AUX na rádiu má citlivost něco kolem 1V, což je pro gramofon málo. Citlivost pro krystalovou přenosku musí být zhruba 100mV, pro magnetodynamickou 0,5mV a zesilovač ještě musí mít korekční předzesilovač s RIAA charaktristikou.
Doporučuju koupit starší zesilovač nebo rádio se zesilovačem se vsupem pro přenosku. Dá se koupit za pár stovek.
Jestli se pokazil starší zesilovač tuzemské výroby, dá se snadno opravit.

Další odpovědi
Kepler

Už před 60ti lety tak fungovalo každé rádio. Ano, každý přístroj obsahující audio zesilovač může fungovat pro jakýkoliv zdroj. Záleží jen na tom, jaké výstupy má gramofon a jaké vstupy to rádio. Existuje spousta kabelů a adaptérů pro různé vstupy/výstupy.

Dochy

Stará rádia mívala (některá) vstup pro připojení gramofonové krystalové přenosky. Dnešní rádia to neumí (zpravidla). Kdysi jsem si dělal předzesilovač pro krystalovou přenosku, je to pár součástek…

Roman71

Jen podotýkám, že je potřeba vzít v úvahu stáří gramofonu. Dříve se vyráběly dva typy přenosek, krystalové a magnetodynamické. Každá přenoska měla odlišnou charakteristiku, takže bylo potřeba použít vhodný předzesilovač s RIAA filtrem pro daný typ přenosky. Takto tady experimentuji s šasi a zesilovači už nějaký ten rok. 🙂