M7ke06

Dovodobá divadelní hra

Je nějaká novodobá divadelní hra – myslim tim ne od těch známých někde z roku 1870, ale tak z roku 1990 – 2013??
Předem děkuju :D :D

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedl, jste, zda jde o české nebo světové drama. Ale určitě si i vyberete z vloženého odkazu.

http://www.czechlit­.cz/studie/ces­ke-drama-noveho-tisicileti/

České drama 21. století,
Petr Zelenka. Vystudoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Jeho režijním debutem byl hudební pseudodokument Visací zámek 1982–2007 (1993). Za film Rok ďábla (2002) získal Křišťálový glóbus na MFF v Karlových Varech a šest Českých lvů, další snímek Knoflíkáři (1997) vynesl mj. čtyři České lvy a cenu Tiger na MFF v Rotterdamu.

Za svůj dramatický debut Příběhy obyčejného šílenství získal Cenu Alfréda Radoka za nejlepší hru a okamžitě se zařadil mezi nejvýznamnější české dramatiky. Tutéž cenu získal i za hry Teremin (2005), Očištění (2007, oceněno 2010) a Ohrožené druhy(2011).

Příběhy obyčejného šílenství napsal přímo pro soubor pražského Dejvického divadla, kde měla hra v roce 2001 premiéru, navíc v autorově režii.

Karel Steigerwald. Studoval dramaturgii na FAMU. Od osmdesátých let spolupracoval s Činoherním studiem v Ústí nad Labem, v té době vznikly jeho hry Dobové tance (1980), Foxtrot (1982), Neapolská choroba (1984), nejvýznamnější dramata osmdesátých let vůbec. Dramatu se začal znovu věnovat po delší odmlce v polovině prvního desetiletí nového tisíciletí.
Jeho hra Horáková x Gottwald (2006) je jakýmsi kabaretním pásmem z posledních dnů doktorky Horákové
Steigerwald se k historické tematice vrátil ještě hrou Políbila Dubčeka (2008) a nejnověji též dramatem Má vzdálená vlast (2011), v němž se nechal inspirovat životním osudem politické vězeňkyně Dagmar Šimkové. V tomto textu mísí tři prostorové a časové roviny – někdejšího věznění v padesátých letech

Další odpovědi
led

Nie sme na tom až tak zle.
Každý rok je napísaných niekoľko divadelných hier.
Niektoré sa hodia rovno do koša, niektoré sa dostanú na stôl riaditeľov divadiel a niektoré sa aj odohrajú.
Problém je ale v tom, že sa vyberajú hlavne osvedčené hry od známych autorov (najlepšie viac než 100 rokov mrtvých, tí si nepýtajú tantiemy), než súčasných, málo známých a hlavne nepretláčaných nejakými sponzormi či už ekonomickými, alebo politickými.
A divák si vyberá tiež práve tie osvedčené mená, než ísť na lotériu „o čom to bude, určite to bude nuda, kto to napísal“,hlavne ak to nerežíroval nejaký mediálne známy režisér.