Super guy

Dopouští se otec protiprávního jednání, když je před svými dětmi opilý?

Nejlepší odpověď
Nassin

Pokud ožrala nedělá před dětmi nic protizákonného, mám za to, že se ničeho nedopouští, ale jeho počínání může mít neblahý vliv na rodinu i společnost.

Další odpovědi
xiperio

Pokud jim neubližuje, tak ne. Jenom jim dává, dle mého názoru, špatný příklad.

Speed77

V podstatě nedopouští, ale příjde na situaci. A navíc se rozhodně dopouští něčeho silně nemorálního, je špatným vzorem, nezodpovědným a možná neschopným se o ně postarat (rozhodně v danou chvíli zřejmě zanedbává jejich výchovu – své povinnosti, které ke svým dětem, co by otec/odpovědná osoba, má. A to zákonné povinnosti). Ale záleží na těch okolnostech:

  1. Jak moc opilý? Pokud trochu a nic nedělá, normálně myslí a jedná, tak vlastě o nic nejde. Ale může být opilý do té míry, že se třeba ani neudrží na nohou, neví o světě, nedokáže ani mluvit… tohle už je hodně na sociálku.
  2. Jak staré děti? To je taky velmi důležité. Miminko v kačárku, 5ti leté, 15ti leté nebo i 20ti leté (i to jsou pořád jeho děti, i když už zletilé, svéprávné ;))? Né že by to chování otce omlouvalo (kdyby byl silně na káry), ale rozhodně je velmi důležité, jestli je to dítě třeba čtyřleté, které na tom rodiči doslova visí a nemůže vlbec jednat bez něj, jít od něj na krok nebo je to třeba 14/16ti leté dítě, které může být samo, které už je skoro dospělé. Zde už jde spíš o to, že je špatným vzorem.

Drap

Ne

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Speed77

Rodič enmusí svým dětem ubližovat (fyzicky), aby to bylo protiprávní. Může zanedbávat jejich pěči, jejich výchovu a to do takové míry, že je vážně ohrožuje.
Čili pokud třeba marka se pořádně zlije a opustí své 5ti leté dítě někde na náměstí, tak už je to špatně. A vlastně ho nemusí opustit, stačí, že je tak silně opilá a bere ho sebou. Bylo plno případů, kdy policisté takovým matkám vzali děti… (odvezli domů, k otci/babičce nebo spíš na stanici, na sociálku a pak se to dále řešilo, co s matkou a co s dětmi. Ale řeší to právě ta sociálka, pokud bylo něco zanedbané… Ale sám popravdě nevím, kde je přesná hranice, co je a co není nezákonné). Protože i ty (špatné) mravy jsou nězákonné od určité míry – ale to je to, co posuzují jiní, podle prozkoumání situace. A ta opilost je v tom taky, ale proto je důležitá míra opilosti, věk dětí a celkové okolnosti.

Podle zákona (OZ, rodiče a děti):
§ 858
„Rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů, která spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte, v udržování osobního styku s dítětem, v zajišťování jeho výchovy a vzdělání, v určení místa jeho bydliště, v jeho zastupování a spravování jeho jmění; vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti. Trvání a rozsah rodičovské odpovědnosti může změnit jen soud. ”
Mravy jako takové nepodléhají zákonu (něco může být vulgární, něco sprosté, špatné, ale není to protizákonné), ale když jde o (mravní) výchovu dítěte, tak v tomhle to od jisté mry zákonům podléhá. Ale jak už jsem psal, to posuzuje a rozohduje sociálka a jiní (soud, odborníci,..).