Meggie2

Dokáže se naučit kočka povely jako pes?

Nejlepší odpověď
marci1

Kočka je hrdé stvoření, které na povely moc neužije. Přesto na některé reaguje. 🙂

Další odpovědi
Drap

Naučí se mnohé, ale kočka je na rozdíl od psa samostatná osobnost a poslechne, jenom když se jí právě chce.

PepasAvalonu

Vycvičit přímo tak jako pes se asi nedá, ale spoustu povelů se naučit může. Někdy záleži na plemenu a dost i na trenérovi. Kočky se takhle většinou necvičí, protože se to hůř učí a hlavně protože k tomu není důvod, jako u psů.
Ale kočka se to samozřejmě naučit může. Hlavní rozdíl je v tom, že takoví psi jsou k tomu víc svolnější/náchyl­nější, protože mají o spoustu generací náskok. V tom smyslu, že psi se různě trénovali už od té doby, co se domestykovali… kdežto kočky spíš jen tak samy od sebe zdomácněly. Staly se našimi společníky, ale rozkazy nepřijímaly. Lovily v okolí atd., ale povely se neučily. Pouze dělaly a dělají příjemné a užitečné společníky, lovící a odhánějící škůdce. Tedy krom toho, že většina slyší na „čičí“ nebo na své jméno a má pár dalších zvyků/instinktů (spíš predispozic) spojených s člověkem.
Čím víc generací to umí, tím snáz se to budou ty budoucí učit. To znamená, že když jednu původní kočku naučíš nějakým kouskům a pak to naučíš některé její kotě a tak dál až třeba po pátého potomka – tak ten už se tomu naučí snadněji (spíš za takových 10–15 let — 10–15 potomků… jen odhad). S kočkou jejíž předci žádné takové poslouchání povelů neuměli, se to bude velmi složitě a dlouho učit a musí se začít už velmi brzy – řekněme možná od jejich 2 měsíců, možná i něco dřív. Tzn- od kotěte. Bude to trvat déle a člověk musí vědět, jak se dobře trénují/ochočují zvířata. Kočky taky reagují trochu jinak než psy a jsou celkově jiné, takže se na to při výcviku musí brát zřetel.

Kmotřenka měla kočku, kterou naučila sednou na rozkaz, „poprosit“ (stoupnout na zadní a třít předními packami), dát pac a přeskakovat a jinak zdolávat podle rozkazu takové hrazdy (jakože překážky). Sama si ji vycvičila.

Kočky jsou jiné než psi, takže určitě nenaučíš kočku to co psa. Mají jiné instinkty a stavbu těla. Takže aport a jiné dělat asi nebude. Podle tlamy, nohou, atd.. logicky nebude dělat aport.
Snad každý větší savec se může tréninkem naučit skoro vše, co umí pes. Sedni, lehni, dej pac a podobné, by se měly dát naučit. I když to u těch jiných zvířat bude složitější a trvat dýl.
Kdyby chtěl člověk nějaké zvířata i do budoucna takto cvičit na povely jako psy, tak se to jejich potomci budou za několik let učit skoro stejně tak dobře a rychle jako psi.
Důležitý je trenér a výcvik. Psi mají jen díky posledním tisícům let lepší predispozice osvojit si příjmout rozkazy. Jsou k nim svolnější, výcvik je mnohem snazší.
Samozřejmě, že pro kočky a jiné zvířata to není přirozené. Ani pro psy/vlky před tisíce lety to nebylo přirozené. Nyní k tomu mají dobré predispozice oporit jiným savcům. Jenže stejně tak se v budoucnu můžou vyvíjet i jiní živočichové, když je tomu člověk bude pravidelně učit. Ostaní savci (hlavně i kočky) se můžou naučit to, co psi, ale nemají takové predispozice. Naučit se to můžou, ale bude to složitější výcvik, kdy kočka dost možná nebude týdny moc dobře reagovat, než si to osvojí. Ale dobrým tréninkem by s i to nakonec osvojit měla.

Emefej

Ano, kočka se povely naučí, ale nebude je poslouchat.

autacek

Málokterá a rozhodně jim to není přirozené.

Prostě já...

Jako pes asi ne, ale naučit se dá

paul1

Naši kočku jsme zkoušeli něco naučit, ale nakonec jsme to vzdali. V podstatě slyšela a poslechla jen na přivolání, když jsme jí dávali granule, nebo nějaký mls. To nějak vycítila a přiběhla skoro ve všech případech.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

PepasAvalonu

paul1, to ale není vina kočky, ale trenérů.. 😂 Nemyslím to nijak špatně, ale rozhodně se k ní musí přistupovat jinak než u výcviku psa a rozhodně to nepůjde tak rychle a snadno.
Někteří mají velký problém naučit něco i psa. Zkušený trenér naučí každého psa (štěně) poslouchat povely. A trenér, který ví, jak se trénují zvířata a zná kočku (její vlastnosti, pre/dispozice), tak jí to taky naučí… ale ani jemu se to nebude zcela snadno učit. tak jako u psa. Protože kočka není pes a nemá tytéž predispozice.

PepasAvalonu

https://www.y­outube.com/re­sults?search_qu­ery=cats+trai­ning+

PepasAvalonu

Zřejmě i kočky se naučí apotr.. ale ne takový, kdy to chytí přímo do tlamy.. :D
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=EvcCiOp1zvI