led

Do domu Romů někdo hodil zápalnou pochodeň. Uhasili ji

Nedávno tu boli otázky ohľadne Romov a ich životnej filozófii (nepracovať, užívať si,a pod). Dosť bolo kritických odpovedí na stranu Rómov. Ale pozrime na problém z aj ich strany.
http://www.li­dovky.cz/do-domu-romu-nekdo-hodil-zapalnou-pochoden-uhasili-ji-p06-/ln_domov.asp?c=A110711_­121838_ln_domov_o­go
Ako riešiť tento problém rasovej neznášanlivosti?
PS.
Prosím nehovorte podobne ako: vyviezť z civilizovaných oblastí, a iné bludy typu skeenheadov.

Doplňuji:
Ďakujem za rôznorodé a zaujímavé odpovede. Som rada, že nie ste pasívní k tejto otázke. Naozaj Kapka má pravdu priestor na riešenie otázky je veľmi obmedzený. Papiera o tom bolo popísaného dosť. Ako Jami155 politici sa o to zaujímajú len pri love hlasov a potom to „riešia do stratena“. Konzultovala som tento problém (je aj na Slovensku) aj s predstaviteľmi cirkvi – odpoveď neurčitá – snažia sa pomáhať všetkym rovnako.
Ale najpresnejšie to vyjadril DědaPetr.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Aby platily zákony pro všechny stejně,bez rozdílů.

Další odpovědi
anonym

Není to jednoduché a ještě dlouho nebude.
Ale něco se dělat dá, důsledně potírat extremistické projevy obou stran.
U osvěty romů je to běh na dlouhou trať.
Je potřeba, aby akcentovali důležitost vzdělání dětí podobně jako třeba vietnamci.
A pak se potřebují zříci letitých návyků.
Překvapilo mne třeba jejich vnímání krádeže.
Oni v ní spatřují regulérní postup, co si seženu, je moje.
Doplňuji:
Padla tu zmínka, jak to funguje jinde.
V EU aplikují stejný metr na všechna etnika.
Ta se buď asimilují nebo kočují jinam.
Paralela s USA je trochu jinde. Kéž by to u nás bylo tak daleko, aby prezidentem mohl být vzdělaný, civilizovaný a moudrý rom na úrovni (který není výjimkou ve většinové společnosti).

Berušinka

Tak dobře, já to komentovat nebudu – to byste se asi všichni divili…

dudu

Milá led, vzhledem k tomu jaký kredit má dnes romská komunita u majoritní společnosti, asi mnoho východisek prostě není. Cikáni si třeba stěžují, že chtějí pracovat, ale málokdo je zaměstná. Avšak po pravdě si přiznejme, že bude-li si zaměstnavatel moci vybrat z více uchazečů o práci, logicky si roma vybere až jako poslední řešení. Kdo je pak ten hodný a zlý. Čisté řešení aplikoval kdysi Bůh u Židů. Představitele tohoto národa na dlouhou dobu izoloval daleko v poušti nejen, aby jim vštípil zásady desatera přikázání, ale hlavně je chtěl očistit od vad a chyb všech ostatních hříšníků.
Jak tedy jinak oprostit cikány od jejich vad /aniž by byli zbaveni své identity/, než v izolované a uzavřené komunitě, a teprve pak je „vrátit do stáda“. Odhaduji, že přesto by tento experiment s božím dílem vyžadoval dobu nejméně dvou generací.

Drap

Neni snadného řešení. U tohoto problému neni vina jen na jedné straně, nezbývá než trpělivě vysvětlovat, snažit se využít všech prostředků aby byla ovlivněna a změnila názor celá společnost. Nedoufám ani v to, že bych se snad dožil doby, kdy bude tento problém vyřešen.

suaeda

Mám také jeden menší postřeh, proč se Romové nehnou z místa. Před časem jsem zažil romskou rodinku. Žena vdova měla 2 dcery s bělochem. Obě děvčata se učily na cukrářky. Jakmile se blížilo ukončení dostudování učiliště tak stará „mama“ je ze zdravotních důvodu nechala přeřadit na jiný obor – na kuchařky do prvního ročníku učiliště. Šlo jí hlavně o přídavky. Když se blížilo jejich druhé ukončení učiliště tak obě děvčata ve věku 18 let donutila opustit učiliště. Honem se snažila jim najít vhodné partnery, vdát je a mít děti. Měl jsem možnost vidět obě holky pracovat na počítači. Podle mého měli obě na studium ne na učňáku ale rovnou na střední škole. Ale po generace zakořeněná lehkoživkost (či jak to nazvat) u staré donutila obě holky žít tak, jako žíjí Romové běžně. To jest nic nedělat a s nataženou rukou čekat kdo jim co dá. A pokud jim nikdo nic nedá, tak si to vypůjčit tam kde jepřebytek. Takže si myslím, že pokud budou Romskou mládež ovlivňovat zaběhlé zvyklosti starých tak se to nehne.

anonym

Jedná o ojedinělé excesy a jen díky sdělovacím prostředkům + „lidskoprávním aktivistům“ je vytvořen mylný obraz o masové rozšířenosti těchto jevů.

Tohle je nešťastný případ se šťastným koncem,viníky vypátrají,potres­tají,doufejme­..Tohle by se nemělo vůbec dít.To víme všichni,jen nevíme jak tomu zabránit.I ti naši politici žijí daleko od nich,řeší se to jen návštěvou před volbami v místech kde žijí,tam se slíbí hory,doly.Po volbách klid po pěšině.To je celé řešení od těch,co by se tím měli zabývat.Nám nezbývá než věřit ve spravedlivé soudy,vždy a pro všechny stejný metr.

Zdroj: internet

jendahun

Vypálili mi sklep,třikrát vykradli,dvakrát vybrali auto před barákem.Na policii je hromada sepsaných protokolů a k ničemu to nevede.Před týdnem mi vlezl cizí cikán do sklepa,že hledá nějakého chlapa – spíš to byla záminka zjistit,co tam mám.Když jsem ho důrazně vykázal ze sklepa,smál se mi do očí a řekl mi,že se mám „chovat slušně“! Já a ve svém sklepě…Usmrkaný smrad.Že mu mám vykat.Když nebudou mít strach cikáni,budeme ho mít my.Tak to tady bohužel už dopadlo.Jsou to špíny a žádné mírumilovné řešení už neexistuje.Dodám ještě,že ty špíny jsou i na druhé straně,ale procentuálně je v tom dost velký rozdíl.Tady bude dobře až přestanou být cikáni hájení.

fcoop

Řešení prostě není a nebude.
Cikáni budou stále stejní,když se nezměnili za 300 let,těžko se změní,tedy akceptují pravidla většiny zrovna dnes.Je to složité.
Ty vyholený,vyduněný palice,které jim házejí do oken Mol.koktejly – co s nima? Zastřelit?
Vysvětlování nemá smysl.
Oko za oko,zub za zub.

kapka

Led, mně by se na tohle téma možná líp psala nějaká seminárka, ale tady krátce a výstižně napsat řešení, to si netroufám.
Hezky to napsal Drap a Dr.Axl, možná se přidají další, pod to bych se podepsala, s Fcoopem nemohu souhlasit. Romové změny schopni jsou, stejně jako jsme my schopni změnit názory na ně. Ty vlaštovky tu už jsou, jen si jich všímat. Ale ono se o tom v tisku moc nepíše, spíš o tom špatném.
Mohla bych toho uvést spoustu, ale pak by to byla ta slohovka. Tak tedy napíšu, co jsem viděla zrovna dnes. Procházela jsem vestibulem jednoho nákupního centra a najednou koukám, krásná fotka a další. Byla tam výstava od různých fotografů a fotky na různá témata. Pod každou fotkou text, za jakých okolností byla pořízena. Jedna fotka byla z Chánova. Text fotografa byl asi takovýto: Nikdy před tím jsem v Chánově nebyl. První člověk, kterého jsem fotil, z toho nebyl zrovna nadšený, pak mi vysvětlil proč. Nikdy, když se tam o to zajímali novináři, nic dobrého z toho nevzešlo. Bydleli tu rodiny, které se nechovaly dobře a přispěly ke špatné pověsti Chánova. Ale dnes už tu nejsou. Naopak jsou tu rodiny, které mají hezky zařízené byty a doplácí navíc tisíce za elektřinu, protože skla v okolních bytech jsou vytlučená a byty tak špatně izolují teplo. Odjížděl jsem se smíšenými pocity.
Psala jsem to zčásti svými slovy, ale kdo chce, ten z textu pochopí, co tím chtěl fotograf říci.
Těch svědectví je na netu víc, jen hledat novější příspěvky. V místech, kde byste to nečekali, jsou pěkně zařízené byty Romů, kteří pracují a žijí spořádaně.
Ještě sem dám jeden odkaz. http://www.mac­zlin.cz/produc­ts/buh-promenuje-zivoty-stovek-romu/
Nejsem v žádné církvi, ale kdyby tohle bylo řešení, tak proč ne?
Pro radikální odpůrce /a bojím se, že než tohle dopíšu, bude tu už bujná debata/ chci ještě říct, že si všechny ty problémy, a jsou na obou stranách, moc dobře uvědomuju, přečetla jsem pár knížek, leccos znám z praxe. Jen chci říct, že nežiju někde na obláčku a nemyslím si, jak jsou Romové skvělí a všechno je vina bílejch. Ale taky neni všechno vina jejich.

kapka

Pokud to myslel i tak, že nemají být diskriminované romské děti v tom, kam se dostanou do školy, pak souhlasím.
A jestli mi někdo chce oponovat, že diskriminovány nejsou, tak se mýlí. Ani ne před měsícem jsem se o tom bavila s psycholožkou v pedagogicko psychologické poradně, věděla své.

led

Dědová formulácia je jasná.
Pokiaľ viem, jestvuje aj nejaký antidiskriminačný zákon (ktorý sa, žiaľ, neoficiálne nedodržiava).

fcoop

Aby platili zákony pro všechny stejně,bez rozdílu.
To je stejně reálné,jako 3 zlaté vlasy děda Vševěda.

ten který je

To Dr.Axl:Vy si myslíte že v ČR nemá zatím žádný Rom dostat se do politiky či na post presidenta?A co Paroubek?

ten který je

Oprava:Šanci

led

pre Dudu,
silne mi to pripomína riešenie slovanskej otázky v prvej polovici minulého storočia od malého bezvýznamného autora (Mein Kampf)

led

Dr.Axl,
„Překvapilo mne třeba jejich vnímání krádeže.
Oni v ní spatřují regulérní postup, co si seženu, je moje.“
A ruku na srdce: neplatí to aj iných národností. „My nekradneme, len premiestňujeme, zhodnocujeme, nevyužité využívame,…“. Ako kvalifikujete využívanie firemnej techniky na súkromné účely bez súhlasu majiteľa, to nie je krádež, to je „regulérní postup“?

anonym

Ad led,
to je jinde, v morálních hodnotách.
My víme, že krádež je hřích a je trestná, u romů to prostě není, berou to jako právoplatné postup. Naši zloději jsou odsuzováni, kdežto jejich jsou bráni jako oběti.
Proč je v nápravných zařízeních 27× více romských zlodějů než ostatních? A celkové procento je obdobné, i když ne až tolik alarmující.

led

Krádež ostane vždy krádežou, nezáleží na formulácii.

anonym

Nejde o formulace, jde o přístup, prostě nechápou, co je na tom špatného. To není dedukce, plno jich znám a toto prohlašoval i jejich zástupce, i když s politováním.

led

Berušinka,
chápem, že môžte mať zlú skúsenosť.
Ale myslím,že ak nebudeme spolupracovať s oboma stranami, dopadneme ako v našom veľkodemokratickom vzore za veľkou mlákou, kde sa s týmto rasovým problémom bijú už viac než 200 rokov. Prečo to v niektorých krajinách funguje bez väčších problémov?

Berušinka

Každý má být doma – ve své zemi! Tím víc, když se to neumí přizpůsobit. Jsme ještě pořád v Česku?! Já občas pochybuju, ať se na mě zlobí kdo chce …

led

Ak pozrieme do histórie (nehovorím o slovenských alebo východoeurópskych Rómoch), kedy sem prišli? Za tie stáročia, čo tu sú ich mnoho pracovalo a zomrelo pre blaho Českej zemi. Aj medzi Romami sú tak isto ako medzi Čechmi určité odnože. Ale predsa nebudeme podľa jednej skupiny posudzovať celé etnikum.
Už som tu písala, ako ma v New Yorku odhovárali domáci od prechádzky vo štvrti Behémia. To všetci Češi, čo tam bývajú sú zlí? Alebo len tých pár jedincov, ktorí tam urobili zlé meno Čechom nielen v N.Y.C.

kapka

Led, o no tu z původních českých Romů po válce moc nezbylo. Byly tu integrovaní, případně asimilovaní Romové, se kterými nebyly větší problémy. Hitler to nahnal do plynu všechno, prostě podle barvy kůže, neptal se, jestli pracují, jestli patří k inteligenci národa. Pak po válce sem přišli Romové ze Slovenska, z osad. Dostávali tu byty od komunistů, práci. To jim bohužel taky moc neprospělo, že dostali všechno skoro zadarmo.
Jinak jsem ještě chtěla říct, že je taky zajímavé znát původní zvyky Romů, mnohdy jsou
hodně zajímavé, až překvapující, bývala to kultura se vším všudy, krásná. Bohužel mi přijde, že to hezké Romové až moc snadno opustili a to špatné se rychle učí a dovádějí do „dokonalosti“. Já jsem optimista v tomto směru, věřím, že bude líp, že se zase vrátí k tomu hezkému.

anonym

kapka, romové mají úctu ke stáří, vysoký stupeň smyslu pro rodinu a tradice, mnozí jsou příkladně pobožní. Bydlel jsem svého času v Karlíně v pavlačovém domě s několika romskými rodinami, i tam byly rozdíly. S těmi slušnými jsme bez problémů vycházeli.
S mnoha jsem se setkával i v práci, ti se za ty ostatní styděli.

led

Ja som tiež optimistka, preto som načala túto tému. Aj keď nie som Rómka, ale dodržujme sväté Svätoplukové slová o troch prútoch. Buďme jednotní a nevaďme sa.

kapka

Tak tak.