Lanyz

Dá se zařídit pobyt ve vězení na zkoušku?

Baví mě zkoušet nové věci a proto by mne zajímalo, jestli je možnost se (na jeden den, týden, měsíc – to je mi jedno) nechat dobrovolně zavřít do vězení.
Jenom tak, na zkoušku.
Abych poznal, co to obnáší a pomohlo mi to ve studiu sociálních věd.

Samozřejmě jsem ochoten zaplatit náklady, které by to obnášelo.
Je mi jasné, že žádný oficiální program pro veřejnost neběží, ale možná by se to dalo domluvit s někým, kdo by to mohl dovolit (úřad, vězeňská služba,… – nevím, neorientuji se v těchto pravomocích).

Určitě někdo, kdo se pohybuje v podobné oblasti nebo s tím má zkušenosti, mi může pomoci.
Ocením jakékoliv nápady na možnosti kde, s kým nebo jak to domluvit.

Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Filip84

Ne, u nás to možné není.

„Zavřít do vězení“ je laická představa.

Pokud je někdo podezřelý ze spáchání trestného činu, tak je nejprve zadržen policejním orgánem – buďto bez zatykače, je-li přichycen při činu samém, bezprostředně po něm, nebo hrozí-li nebezpečí z prodlení, nebo na zatykač.

Když Tě policejní orgán zadrží, tak Tě vyslechne a může Tě propustit. Může však, také, usoudit, že jsou splněny podmínky vazby. Potom napíše vyšetřovatel tzv. červeňák a předá Tě státnímu zástupci.

Policejní orgán i státní zástupce mají, na to všecko, 48 hodin, pokud by Tě do 48 hodin nepostavili před soud, musí Tě propustit na svobodu. Tak nebo tak budeš v tzv. cele předběžného zadržení (CPZ). To je asi nejhorší „vězení“: pořád tam svítí světlo, nemáš u sebe nic, ani tkaničky od bot a dostaneš leda tak kousavou deku a jednorázové „povlečení“, což je prostě kus hadru z netkané textilie.

Pokud půjde státní zástupce s návrhem na vzetí do vazby před soud, tak Ty budeš pořád v CPZce. Policie Tě bude eskortovat před soudce (dělají to civiláři, aby pak měl kdo soudit), který v neveřejném zasedání rozhodne: buďto Tě uvazbí, nebo budeš vyšetřován na svobodě.

Když Tě uvazbí, tak Tě bude policejní orgán eskortovat do vazební věznice. Tam provedou Tvou osobní prohlídku, odeberou Ti věci, vyfasuješ erární mundůr (u obviněných není povinný, ale zase podle řádu musíš mít vhodný oděv, což je většinou teplákovka, tak než Ti to někdo pošle z domova: vyfasuješ erární mundůr), kartáček na zuby a toilletní papír, a jdeš na celu. Podle druhu vazby budeš na celé sám, nebo s jedním člověkem, minimálně z počátku.

Vazba je, podle hodnocení odsouzených, nejhorší. Nemáš šanci na práci, cca 23 hodin denně jsi na malé cele, podle druhu vazby Ti taky může chodit pošta se zpožděním, protože jí bude číst vyšetřovatel, atp.

Pokud Tě nepropustí z vazby dřív, ať už na základě Tvé stížnosti, nebo pro tzv. pominutí důvodů vazby, tak odsoudí-li Tě, tak budeš eskortován VSČR do věznice k výkonu trestu odnětí svobody.

Pokud bys byl trestně stíhán na svobodě, tak až vydá nalézací soud rozsudek, že jsi vinen, že …, a za to se Ti ukládá trest odnětí svobody …, až nabude tento rozsudek moci práva a stane se vykonatelným, a až Ti soud doručí výzvu k nástupu trestu, ve které určí věznici, den a hodinu nástupu výkonu trestu odnětí svobody, tak až potom se dostavíš k výkonu trestu odnětí svobody do té věznice, s občanským průkazem, a pak už je to stejné, jako by Tě tam eskortovali z věznice vazební: osobní prohlídka, odevzdání věcí, vyfasování erárního mundůru (u odsouzených mužů je vždy povinný), atp.

Bez tohoto „kolečka“ to možné není. Existují návštěvní dny, že se můžeš jít po věznici podívat, v doprovodu, a na vymezený prostor, samozřejmě, ale jinak není právně přípustné, aby byl někdo ve věznici. VSČR by asi i, svým způsobem, ráda vyhověla, zvláště, pokud bys to tučně zaplatil, no, brání jí v tom zásada enumerativnosti veřejnoprávních pretensí: stát nemůže konat nic, k čemu není positivním právem výslovně zmocněn.

Jinak to lze, taky, říci takto: ve věznici musí, a zároveň, může být „ubytován“ pouze ten, o kom tak rozhodl soud. Jaký je názor osoby „ubytované“ na toto „ubytování“, jaký k tomu má poměr, jestli se jí to líbí, nebo nelíbí, relevantní jakkoli není. I kdyby si to odsouzený chtěl prodloužit, to „ubytování“, nelze mu vyhovět.

Další odpovědi
xiperio

To si můžete zařídit i doma a zdarma.
Stačí, když Vás někdo zamkne, odpojí televizi, jídlo Vám bude nosit 3× denně a odpojí vodu.
A uvidíte jak dlouho, to vydržíte.

Drap

Ano, jsme zemí neomezenýchz možností. U nás je možné všechno. Nejsnadnější a nejlevnější cesta jak toho dosáhnout, je udělat nějaký trestný čin a nechat se zavřít. Poprve to má každý vězeň na zkoušku. Po složení zkoušky , až je propustí, jich většina tvrdí, že zpět už nechce.

Lgee

Xiperio – to nemá s vězením nic společného, a být bez mobilu je spíše odměna.