Lurius

Dá se pochopit smysl vědomí, nebo toho člověk není schopný?

Co myslíte, máte nějakou teorii?

Nejlepší odpověď
annas

"Dokážou lidé někdy pochopit, jak funguje jejich vědomí?

https://www.res­pekt.cz/spolec­nost/anketa-dokazou-lide-nekdy-pochopit-jak-funguje-jejich-vedomi

Není možné kopírovat bez souhlasu vydavatele

Z počátku šlo o otázku filosofickou,. Např.

"Je-li tedy život sám o sobě dobrý a žádoucí, a když si pak vidoucí uvědomí, že vidí, slyšící, že slyší, jdoucí, že jde, a když máme i pro všechny ostatní činnosti vědomí, že jsme činní, takže vnímáme, že vnímáme, a myslíme, že myslíme, je to pro nás známka, že jsme. “Aristoteles

https://www.pis­mak.cz/index.php?da­ta=read&id=417861­&pg=2

Nakonec i Descartova slova „Myslím, tedy jsem“ svědčí o tom, že když člověk myslí, pochybuje, má přístup k sobě samému.

Určitě platí, že jsou věci nepoznané, ale i nepoznatelné. Všechno má svůj čas.

Další odpovědi
Gonfaloniér

Podle mě zatím nedá. Ale osobně si myslím, že se veškeré vědomí zakládá hlavně na paměti. Paměť je totiž hrozně opomíjená i různými odborníky, zkoumají IQ – a pro je takové a takové – a jiné druhy inteligence. Ale paměť velmi často opomíjí a přitom vše stojí na paměti.
Člověk se od mala socializuje a tím si osvojuje vše potřebné = vyvíjí se mu IQ, osvojuje si řeč, učí se chodit, POZNÁVAT (svět, barvy, lidi, … cokoli). A to vše jen díky paměti. Protože i třeba reflexy jsou paměť (a veškeré dobré sportovní výkony), všechna slovaq, která známa (a tím i vědění, které nám ta slova dávají) a vůbec vynikání v každém oboru (protože zkušenost je paměť – a my si to na rozdíl od většiny zvířat pamatujeme a dáváme do souvislostí. Většina zvířat se soustředí na akutální okamžik. A tedy hlavně: hledání potravy, spánek, sex. A nic jiného).
Sebereflexi ani nic podobného bychom bez paměti taky nezvládli.
Zcela popsat a pochopit vědomí, ale nedokážeme.

U nás je to uzpůsobeno taky vývinem mozku – prošel si evolucí od nejnižších živočichů až k těm nejvyspělejším. A taky obsahuje všechny předchozí části (např. plazí mozek, savčí a nakonec nejnovější – lidský) a všechny pracují dohromady.

Lidský mozek má 100 miliard neuronů a každý neuron je spojen s deseti tisíci dalších neuronů. Takže to, co sedí na vašich ramenou, je nejsložitější objekt v poznaném vesmíru.

Zdroj: https://www.su­perionherbs.cz/clo­vek-ma-tri-mozky/

dubraro

Podle mého názoru dá, ale zatím zdaleka nevíme všechno.
Z evolučního hlediska je vědomí adaptací, tedy pomáhá nám se lépe přizpůsobit okolnímu světu.

Zdroj: https://wikiso­fia.cz/wiki/V%C4%9Bdo­m%C3%AD,_jeho_struk­tura,_organiza­ce_a_funkce._Ob­sah_v%C4%9Bdom%C3%AD_a_n­ev%C4%9Bdom%C3%AD