CobblíkCZ

Dá se připojit zvuk z PC do starého Tesla HIFI přijímače 814a?

Zdravím všechny,
kamarád před pár dny dostal od prarodičů poměrně raritní HIFI sestavu – Tesla 814A ještě s původníma reprobednama. Neboť ty konektory, co se používali tehdy v 70. letech viděl poprvé (DIN 5), zjistil, že zde asi nepůjde připojit zvuk z PC. Mezi těmy konektory jsem našel jeden na magnetofon, tak jsem začal hledat a našel jsem redukce z klasik jacka 3,5mm na DIN 5. Zůstává mi otázkou, jestli by se dal použít právě pro zvuk z PC (nýbrž jestli je ten konektor na magnetofon vstup či výstup). Budu vděčný za jakoukoliv radu, neboť taky nejsem zběhlý v přístrojích minulého století (jsem ročník 04 pro ty co by se ptali).

Odpovědi
aliendrone

Tohle rádio má vstupy pro magnetofon a gramec. Na zvukovce použij LINE OUT, budeš si muset asi pohrát s úrovní výstupu, začni na nejnižší (nevím, jak je to tam s ochranou).

orestez

Oživování starých rádií s elektrolytickými kondenzátory trvá t řeba den, než se zase zformují. To není tento případ, spíš jen zajímavost.. Mám v kuchyni jakýsi rádiomagnetofon z NDR, má 2 vstupy pětikolík. Pěkně zesílí z mini přehrávače mp3, jestli je zvukový signál z PC silnější, tak ke konektoru připojit zkusmo 10 k rezistor; živý konec třeba pravý i levý kanál se zemí. Disponuje-li radiopřijímač vstupním konektorem s označením Q, je to právě ten pravý. Nejdříve ze všeho – to už víme, ale která strana samice je zapojená, jestli 5,3 nebo 4,1. Vyzkoušej vložením kovového hrotu se svým dotykem.

dubraro

Dá se připojit, jen budeš potřebovat vhodný kabel. Ten si můžeš vyrobit nebo koupit, bude vypadat asi takto: https://www.vpcen­trum.eu/reduk­cni-audio-kabel-din-5pin-zastrcka-din-zastrcka-3-5-mm-1-00-m-cerny?gclid=Cj0­KCQjwh7zWBRCi­ARIsAId9b4qbFy­fu-pnHzYl3G4Vn4K­IjAqS0aR1MMuOz­MRfM7fGHi4LrBzZ6xxka­AjCGEALw_wcB

Ty „původní reprobedny“ budou možná potřebovat ošetřit gumový závěs u basových reproduktorů. Také zkontrolovat kondenzátory ve výhybkách.

Dochy

Mělo by to jít bez problémů. Dej pozor na úroveň hlasitosti. Pokud se nemýlím, měl bys použít vstup pro magnetofon. Nepoužívej ten označený „Q“ (doporučuje orestez, podle mně chybně). To je vstup pro gramofonovou přenosku (přímo z gramofonu bez elektroniky) – v rádiu pak je tento vstup veden na gramofonový předzesilovač s korekcemi právě pro gramofon.

Hlada

S propojením nebude problém. Redukce jack – DIN se běžně prodávají hotové v různém provedení.
Zapojení: L – špička jacku > pin3, P – kroužek jacku > pin 5.
Problém bude s úrovní signálu, protože z PC může ve špičkách lézt až 1V, zatímco rádio má nejméně citlivý vstup pro krystalovou přenosku 200mV pro max. vybuzení. Magnetofonový vstup je ještě citlivější, takže pro daný účel méně vhodný.
Zapoj to na zkoušku do druhého konektoru zleva při nestlačeném přepínači.
Na PC nastav minimální hlasitost. Je možné, že tak vynikne šum a brum a bude potřeba do cesty zařadit dělič 5:1.

Zdroj: http://www.ol­dradio.cz/ts814­.htm