Ametyst

Dá se očekávat, že se zdražením energií a tepla se opět zhorší kvalita ovzduší?

Lidé třeba začnou topit čímkoliv, co je po ruce?

Nejlepší odpověď
mosoj

Ponechám stranou, čím kdo bude topit. Nakonec od příštího roku jsou zakázány kotle na tuhé palivo emisních tříd 1 a 2. Ale zdražení se nebude týkat jenom plynu a elektřiny. Logicky zdraží vše! Takže lidé budou šetřit a někteří dokonce budou nuceni vypnout vytápění. Takže kvalita ovzduší se z titulu vytápění nezhorší. Do budoucna se plánuje zakázat spalování všech tuhých paliv. Otázkou ale je, kde se ta elektřina na vytápění a auta bude brát. Do nekonečna si z tohoto problému legraci dělat nepůjde! Nakonec nás zachrání Němci, kteří nám velmi rádi prodají naši elektřinu a ruský plyn, tak jako ho nyní prodávají Polsku, Ukrajině, možná i do pobaltských republik. Otázkou zůstává kdo ten plyn nám v současné době dodává!! Němci reversem škodí celé Evropě. Pohádky o tom jak nám USA zlevňuje plyn, je třeba nechat do pohádek Večerníčka.

Další odpovědi
Alesh

Nemyslím si, že by se to znatelně zhoršilo, protože máš de facto z tohoto hlediska 3 kategorie topičů:

  1. mají jen kotel na tuhá paliva – dál budou topit na tuhá paliva jako doposud
  2. nemají kotel na tuhá paliva – pochybuju, že ho v tuto chvíli někdo kvůli cenám energií budou lidí nějak masově pořizovat.
  3. mají obojí – pak možná budou trochu víc topit tuhými, ale je jasné, že s nimi topili doteď, takže zas nelze čekat nějaké výrazné přesunutí k tuhým palivům.

Navíc plyn teď snad zase klesl, díky dodávkám z USA. No, je to zajímavá hra. 🙂

Kepler

Možné to je, ale lidé asi budou opatrní a budou takto topit jen když bude venku tma. Vyskytují se různí „hlídači“, kteří sledují barvu kouře a klidně tě může napráskat i soused. Počítám, že je k tomu mastná pokuta.

zjentek

Lidé se budou snažit přežít. Ale v platnost budou bycházet nařízení, která jim v přežití budou bránit. A jedním dechem bude více a více platit známá manipulace: „jste tuze slabí, ale nebojte, my vám z toho pomůžeme“. Už to platí v novodobém podnikání/otro­kářství. Teď ještě zajistit lidem jejich dosud nefunkční soukromí, aby KOMPLETNÍ jejich zázemí bylo HLAVNĚ STABILNÍ! (; D; D; Ostatně nevím, proč to píši- sama to víš. Jen aby řeč nestála. (;

plebs

Podle mého názoru planetu zachránilo uhlí dlouhá staletí se topilo dřevem a tím by ubývalo velké množství lesů a nastal by opravdový problém.
Ano Evropa bude elektro, ale rudá Čína Rusko a USA budou extra pozadu.

Beno

Lidé by si mohli koupit kotel s účinnějším spalováním. Ušetří se alespoň za palivo.
Topit jen suchým dřevem, ne vlhkým. Výhřevnost paliva. Je potom vyšší. Nedechtuje kotel.
https://urad.vysoke-myto.cz/aktualni-informace-obcanum/11863-spravne-palivo-je-dulezite

Beno

Pokud někdo topí dřevem měl by šetřit lesy, topit suchým dřevem.
V článku se píše o zvýšení výhřevností až o 79%.
Bude to asi neskutečně číslo.
Výhřevnost syrového dřeva o vlhkosti 60% by mohla být max. 6MJ/kg.
Výhřevnost dřeva o běžné vlhkosti do 20% (dva roky straré dřevo) by mohla být 16MJ/kg.
Výhřevnost suchého dřeva o vlhkosti okolo 0% by mohla být až 18MJ/kg.

Dochy

To je hezký, ale část té statistika padne na to, že jedno poleno s vodou je těžší než to samé poleno bez vody 😉