naj07

Dá se na flash disk přidávat, nebo se musí uzavřít?

Pokud se jedná o písničky, dají se vytvořit různé soubory>kategorie?

Nejlepší odpověď
cochee

Flash disk není vypalované médium, takže se nemusí „uzavírat“ stejným způsobem. U vypalovaného média se mluví o uzavírání proto, že neuzavřené se v mnohých případech nedá načíst, protože tam chybí určité údaje, jakmile se ale uzavře, už se s ním nedá nic dělat (myšleno přidávat nebo „mazat“ obsah). To je dáno principem laserem čtených diskových médií – co je tam jednou vypáleno, už se nedá odstranit. Z flešdisků cokoliv kdykoliv odstraníš nebo přidáš. Ve skutečnosti se musí „uzavřít“ také, ale trvá to zlomek sekundy a děje se tak pokaždé, když dáš počítači pokyn k odpojení USB zařízení, před tím, než jej fyzicky vytáhneš z USB zásuvky (děláš to, že ano? Jestli ne, koleduješ si o případné problémy ohledně čitelnosti části nebo dokonce celého obsahu USB flashdisku.)

Upr.: Nyní jsem pochopil správnost odpovědi Taťky Šmouly („Ano“), díky tomu, že tazatel v originální verzi neměl v otázce interpunkční čárku 😉

Další odpovědi
brillant

Ano.

Dochy

Klasický flash disk (pokud tam nemáš nějaké opravdu exotické nastavení) je přepisovatelný ve stejném režimu jako harddisk. Přistupuješ k němu jako k dalšímu disku prakticky bez omezení.

Ad Cochee: V novějších systémech by ruční odpojování nemělo být nutné. Systém zařídí aby data zůstala stále konzistentní (jen přijdete o soubor jehož zápis se nedokončil) Ale nevím přesně kde to tak funguje a kde ne. Párkrát už jsem se setkal s tím, že jsem žádnou možnost „odpojit disk“ u připojeného USB disku neměl.

cochee

Dochy: ve vlastnostech hardwaru to lze nastavit dvěma způsoby, nazývá se to optimalizace pro výkon anebo pro rychlé odebrání (Win XP, obdobně je to zcela jistě i u Vista a 7, novější verze Win neznám, ale myslím, že v tomto se „politika“ ve Windows nezměnila). Rozdíl mezi tím je v tom, zda Windows používá při zápisu na flashdisk kus RAM jako vyrovnávací paměť. Pokud ano, zápisy na FD probíhají ve skutečnosti do této vyrovnávací RAM, čímž se operace ohlásí jako ukončena za daleko kratší dobu. Pak je nutno použít to bezpečné odpojení, čímž se Windowsům oznámí, že hodláme FD „vypnout“ a Windows proto vyprázdní nárazník na FD (může to být i několik, hodně, souborů) a teprve, až to dokončí, oznámí, že může uživatel FD vytáhnout ze zásuvky. Naproti tomu při optimalizaci pro rychlé odpojení se zápisy na FD konají přímo do jeho čipů, tudíž pomaleji, ale za to uživatel ví, že je bezpečné vytáhnout FD z USBčka kdykoliv, když nebliká jeho kontrolka (což znamená čtení z čipů nebo zápis na čipy FD). U WinXP se však při obou druhů optimalizace objevuje v systrayi ona zelená ikonka pro odpojení USB zařízení, ačkoliv u optimalizace na rychlé odpojení by tam být nemusela.

Vůbec neznám OS počítačů Apple, takže tam nevím. U GNU/Linuxu (u těch, se kterými jsem se setkal) to funguje obdobně – ikonka pro odpojení a přepínání režimů optimalizace. A odpojení přes USB připojeného disku, případně paměťové karty ve slotu, má i Android, i když ikonka tam na to není, odpojuje se v Nastaveních. Jo a u Windows to takto funguje už od dob, kdy začaly podporovat USB rozhraní, což bylo poprvé tuším u Win 95 verze OSR2.

dr.luha

Všechny USB i HDD disky mají z výroby nastaveno rychlé obebrání, takže pokud neproudí data, může se bez problémů vytáhnout – viz. vlastnosti – hardware – vlastnosti – změnit nastavení – zásady.

cochee

Z výroby? To snad neeee… to je vlastnost Widlí, ne vlastnost těch disků.