Savier

Dá se brát spánek 4 hodiny odpoledne a 4 hodiny v noci jako 8hodinový?

Odpoledne jsem spal od 16 do 20 a mám takový pocit, že usnu na maximálně 4 hodiny. Dá se takto rozdělený spánek brát jako 8hodinový? Nebo budu pociťovat únavu? Děkuji.

Odpovědi
elkon

Nedá. Ale možná to přežiješ.

dnb

Dá, ale možná to nepřežiješ.

da ny

Nedá.
Někomu může polyfázový spánek vyhovovat.
„Spánek přes den. Je zdravý, nebo spíše škodí?“
https://www.faj­nspanek.cz/blog/spa­nek-pres-den/
„Co je to polyfázový spánek?
Polyfázový spánek představuje systém s velkým nárokem na pravidelnost. Noční spánek je základní, který můžete zkrátit podle toho, kolikrát si zdřímnete přes den. Půlhodina spánku přes den má totiž stejně blahodárný efekt jako 2 hodiny spánku v noci, takže můžete spát míň a zároveň být odpočatější.“

„Bifázový režim = spíte 6 hodin v noci, zbývající 2 hodiny lze nahradit 20 až 30minutovým spánkem během dne.“
https://www.faj­nspanek.cz/blog/spa­nek-pres-den/
Polyfázický spánek
„Takže v konečném důsledku se cítíme více odpočatí, jako když spíme 7 hodin nepřetržitě.“
https://www.vys­pise.cz/article/cz/vi­cefazovy-spanek-o-co-jde-1

NAPLÁNUJTE si jiný pocit.
Často si zdřímnu přes den 2 – 3 hodiny. Pak spím, podle možností (ne pocitu) 4 – 5 hodin, také klidně 7 – 8 i 10 (když nemusím vstávat). Potřeba spánku se řídí podle fyzického, psychického vypětí/zátěže během dne. Tedy mojí únavou 😉

Disraeli

Absolutisticky ano. ;) Čím VÍCKRÁT přes den spíš (polyfázově), tím kratší dobu celkově můžeš přes ten den naspat. Tzn., pokud potřebuješ 8 h spánku denně, ale spinkáš bifázově, tak už nemusíš spát 4h a 4h, ale třeba 4 h a 3 h (možná i 3 a 3 hodiny, ale nevím, to je individuální).

Pokud spíš polyfázově a to víckrát denně (víckrát než 2×), tak tím míň si můžeš dovolit prospat. Třeba já potřebuju alespoň 8 h VKUSE (tj monofázově) :( a byly sice doby, kdy jsem spával 6 nebo 5, ale to jsem byl vždycky přes den docela unavený. A to mě štvalo. Někteří mí známí spali každá den jen 6 hodin vkuse (vč. víkendu) a stačilo jim to. Mně ne, já prostě potřeboval 8–9 h. A s menším počtem jsem byl v pr*eli. Jenže na polyfázový spánek se to nevztahuje. Začal jsem to prakikovat před pár málo lety, samozřejmě to nedělám dennodenně (nebo jako každý týden), ale jinak pravidelně. A stačí mi naspat mnohem míň a neškodí to. Například spím v noci 3 (někdy 3,5) h a rovnoměrně přes den si dávám 3× půlhodinové šlofíky. Tzn., že naspím 4,5 až 5 h za celý den a bohatě to stačí. Aby bylo jasno, 4,5 hodiny monofázové spánku by v žádném případě nestačilo (a to nejspíš nikomu), obzvlášť pravidelně. Ale 4,5 h polyfázového spánku (3h v noci a 3 × 0,5 h přes den) stačí. Teoreticky to jde snížit i třeba na 3,5 nebo i 3 h, ale mně vyhovuje tamten režim. Někdy (jakože spíš podle období a situací) mám ten hlavní spánek jen 2,5 h – a jde to! To pak spím jen cca 4 h denně.
Jsou různé druhy polyfázového spánku – s hlavním spánkem nebo bez něj a s různým počtem „šlofíků“. Stačí si vyhledat a pak vyzkoušet.
Bifázový/polyfázový spánek je přirozený spánek – je vlastní hromadě savcům nebo i ptákům a jiným – a i člověku. Lidé takhle dřív (téměř po celou dobu v historii) spali běžně. Takže tak.
Nejhorší na polyfázovém spánku je, se ho naučit. Alespoň pro mě bylo. Nikdy jsem nedokázal usnout, jak jsem potřeboval, něco jako pravidelnost nebo na/plánovaný spánek byl pro mě nereálný, totální scifi (ale nakonec to šlo – snahou a zvykem. Chvíli to ovšem trvalo – bez kecání, měsíc, možná i víc. Měl jsem s tím fakt problém). Takže, jak si naplánovat, že budeš spát 3 h v noci a na kolik si natáhnout budík, když vůbec nevíš v kolik vlastně usneš..... a jak si naplánovat ten 0,5 h šlofík? Zpočátku to prostě nešlo, dokud si na to člověk nepřivykl.

Takže ano, stačí 4 h a pak další 4 h. A vlastně ti stačí i míň (o kolik nevím – za jedno nevím o jak moc se to snižuje jen při bifázovém spánku a hlavně nevím, kolik takhle konkrétně ty potřebuješ).

Kelt

Spánek má určité fáze, cykly a jeden trvá tuším 90 minut. Takže v té 4 hodinové době máš 2 fáze a 1 hodina, a to se pak opakuje. V té delší máš 5 fází a 30 minut. No lepší je ta delší doba.

JančaKucera4

Dobrý den, váš případ s čtyřhodinovým spánkem odpoledne a čtyřhodinovým spánkem v noci, není úplně ekvivalentní s nepřerušovaným osmihodinovým spánkem. I když je to možné, že jste spala celkem 8 hodin, tak rozdělený spánek může ovlivnit kvalitu vašeho odpočinku. Můžete pocítit určitou únavu, a to zejména pokud se váš spánkový režim neustále mění. Já jsem měla, taky problém se spánkem, ale našla jsem si přírodní doplněk stravy Krupa Kratom. Ten mi pomohl a já chodím spát pravidelně každý večer a ráno se probouzím dokonale odpočatá a plná energie.

Disraeli

Třeba můj děda – tehdy už v důchodu – chodíval spát kolem 11. večer a ve 3 ráno už svítil v garáži a pracoval. Přes den spal vždy po obědě, většinou od 12 do 14 h. Ale nikdy jsem nechápal, jak mohl spát v noci tak málo. Nikdy jsem si to nespojil (s tím odpoledním spánkem) a nedošlo mi, jak to funguje, dokud jsem kdysi nečtl o polyfázovém (zde konkrétně o bifázovém) spaní. Takže i nějak takhle asi může fungovat bifázový spánek (spát cca 4 a 2 hodiny, dohromady 6 za den). Někteří říkají, že něž přejde člověk k polyfázovému spánku (tedy takovému, kdy spíš víckrát než 2× za den), tak je lepší zkusit bifázový a z něj přejít na polyfázový.

Disraeli

Abych to řekl střučně, tak můžeš spát dvakrát denně, tj 2× 4h (nebo jen 3h) a dokonce to může být i lepší, než jeden dlouhý spánek.

Doplnění: Jak už jsem psal, je to přirozené, ničemu to nevadí a dokonce to má benefity. Fakticky, čím víc hodin jsi bez spánku, tím hůř na tom můžš být a tím víc jsi na konci bdělého stavu unavený a " k ničemu" (pokud máš jeden dlouhý spánek denně, ale jen jeden tak jsi například 16 a víc hodin vkuse bez spánku, což není lepší, než když spíš 4 h a třeba za 10 nebo 12 hodin bdělosti si dáš další 4 h spánku. V této variantě máš v podstatě v době bdělosit neustále dobité baterie, prtoože spíš víckrát během kratší doby. Že naspíš třeba kratší dobu, to nevadí – protože ona se odečte tou častostí spánku. Čím víckrát denně, tím se zkracuje potřeba celkové délky spánku za den. Chybou by ovšem bylo spát 4 h a pak si dát ty další 4 h až za takových 16 a víc h bdělosti). Pokud spíš několikrát denně, můžeš spát mnohem mnohem méně času ( i když je důležité doržovat některá pravidla, jako dobu šlofíku – nepřesahovat ji apod., protože se to dost týká spánkových fází). Krátké šlofíky dodávají energii, naprosto uvolnují telo i mysl atd. Takže mít jeden hlavní spánek v noci (krátký – ale ne zas moc… musí být delší než „šlofík“ – tj 20–30 min, ale zase stačí jen pár hodin, ne víc, než třeba 3).
Bifázový spánek většinou znamená 2 hlavní spánky během dne (tj 2× 4 h) – ty hlavní jsou ty dlouhé. Anebo jeden hlavní (třeba 6 h) a jeden šlofík přes den (0,5 h možní i víc) – pokud poteřbuješ těch 8 h denně. BTW Hlavní spánek musí být zpravdila alespoň nějak ty dvě hodiny. Šlofík zase nesmí přesáhnout 0,5 h, optimálních je 20 minut (mně vyhovuje 30 – ale nesmí se přetáhnout).

Hlavní spánek (dlouhý) tam vůbec nemusí být. Jedna z polyfázových možností je spát čtyři 30min šlofíky (2 h denně) nebo líp šest 20minutových zdřímnutí/šlofíků během dne (taky 2 h). A to je celé. Nebo 6 půlhodinových šlofíků přes den (celkem 3 h denně). Ale to si popravdě neumím moc představit a mně určitě vyhovuje, když mám v noci ten jeden dlouhý (hlavní) spánek.
Chce to však kolikrát uzpůsobenou pracovní dobu (líp, když máš svůj čas pod kontrolou a seš „svůj pán“). Pokud to nejdwe, tak máš smůlu (v Japonsku si třeba mohou dávat v práci šlofíky).
Dobré to MŮŽE být, když třeba cestuješ meziněkterými zeměmi, které jsou z jiných časových pásem. Pokud spíš polyfázově, tak ten posun ani nějak nezaznamenáš (jen musíš dodržovat ten spánek a šlofíky vždy po určité době).