Avatar uživatele
Savier

Dá se brát spánek 4 hodiny odpoledne a 4 hodiny v noci jako 8hodinový?

Odpoledne jsem spal od 16 do 20 a mám takový pocit, že usnu na maximálně 4 hodiny. Dá se takto rozdělený spánek brát jako 8hodinový? Nebo budu pociťovat únavu? Děkuji.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Disraeli před 5 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
elkon

Nedá. Ale možná to přežiješ.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dnb

Dá, ale možná to nepřežiješ.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Nedá.
Někomu může polyfázový spánek vyhovovat.
„Spánek přes den. Je zdravý, nebo spíše škodí?“
https://www.fajnspanek.cz/…ek-pres-den/
„Co je to polyfázový spánek?
Polyfázový spánek představuje systém s velkým nárokem na pravidelnost. Noční spánek je základní, který můžete zkrátit podle toho, kolikrát si zdřímnete přes den. Půlhodina spánku přes den má totiž stejně blahodárný efekt jako 2 hodiny spánku v noci, takže můžete spát míň a zároveň být odpočatější.“

„Bifázový režim = spíte 6 hodin v noci, zbývající 2 hodiny lze nahradit 20 až 30minutovým spánkem během dne.“
https://www.fajnspanek.cz/…ek-pres-den/
Polyfázický spánek
„Takže v konečném důsledku se cítíme více odpočatí, jako když spíme 7 hodin nepřetržitě.“
https://www.vyspise.cz/…k-o-co-jde-1

NAPLÁNUJTE si jiný pocit.
Často si zdřímnu přes den 2 – 3 hodiny. Pak spím, podle možností (ne pocitu) 4 – 5 hodin, také klidně 7 – 8 i 10 (když nemusím vstávat). Potřeba spánku se řídí podle fyzického, psychického vypětí/zátěže během dne. Tedy mojí únavou 😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Disraeli

Absolutisticky ano. ;) Čím VÍCKRÁT přes den spíš (polyfázově), tím kratší dobu celkově můžeš přes ten den naspat. Tzn., pokud potřebuješ 8 h spánku denně, ale spinkáš bifázově, tak už nemusíš spát 4h a 4h, ale třeba 4 h a 3 h (možná i 3 a 3 hodiny, ale nevím, to je individuální).

Pokud spíš polyfázově a to víckrát denně (víckrát než 2×), tak tím míň si můžeš dovolit prospat. Třeba já potřebuju alespoň 8 h VKUSE (tj monofázově) :( a byly sice doby, kdy jsem spával 6 nebo 5, ale to jsem byl vždycky přes den docela unavený. A to mě štvalo. Někteří mí známí spali každá den jen 6 hodin vkuse (vč. víkendu) a stačilo jim to. Mně ne, já prostě potřeboval 8–9 h. A s menším počtem jsem byl v pr*eli. Jenže na polyfázový spánek se to nevztahuje. Začal jsem to prakikovat před pár málo lety, samozřejmě to nedělám dennodenně (nebo jako každý týden), ale jinak pravidelně. A stačí mi naspat mnohem míň a neškodí to. Například spím v noci 3 (někdy 3,5) h a rovnoměrně přes den si dávám 3× půlhodinové šlofíky. Tzn., že naspím 4,5 až 5 h za celý den a bohatě to stačí. Aby bylo jasno, 4,5 hodiny monofázové spánku by v žádném případě nestačilo (a to nejspíš nikomu), obzvlášť pravidelně. Ale 4,5 h polyfázového spánku (3h v noci a 3 × 0,5 h přes den) stačí. Teoreticky to jde snížit i třeba na 3,5 nebo i 3 h, ale mně vyhovuje tamten režim. Někdy (jakože spíš podle období a situací) mám ten hlavní spánek jen 2,5 h – a jde to! To pak spím jen cca 4 h denně.
Jsou různé druhy polyfázového spánku – s hlavním spánkem nebo bez něj a s různým počtem „šlofíků“. Stačí si vyhledat a pak vyzkoušet.
Bifázový/polyfázový spánek je přirozený spánek – je vlastní hromadě savcům nebo i ptákům a jiným – a i člověku. Lidé takhle dřív (téměř po celou dobu v historii) spali běžně. Takže tak.
Nejhorší na polyfázovém spánku je, se ho naučit. Alespoň pro mě bylo. Nikdy jsem nedokázal usnout, jak jsem potřeboval, něco jako pravidelnost nebo na/plánovaný spánek byl pro mě nereálný, totální scifi (ale nakonec to šlo – snahou a zvykem. Chvíli to ovšem trvalo – bez kecání, měsíc, možná i víc. Měl jsem s tím fakt problém). Takže, jak si naplánovat, že budeš spát 3 h v noci a na kolik si natáhnout budík, když vůbec nevíš v kolik vlastně usneš..... a jak si naplánovat ten 0,5 h šlofík? Zpočátku to prostě nešlo, dokud si na to člověk nepřivykl.

Takže ano, stačí 4 h a pak další 4 h. A vlastně ti stačí i míň (o kolik nevím – za jedno nevím o jak moc se to snižuje jen při bifázovém spánku a hlavně nevím, kolik takhle konkrétně ty potřebuješ).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Spánek má určité fáze, cykly a jeden trvá tuším 90 minut. Takže v té 4 hodinové době máš 2 fáze a 1 hodina, a to se pak opakuje. V té delší máš 5 fází a 30 minut. No lepší je ta delší doba.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Disraeli

Třeba můj děda – tehdy už v důchodu – chodíval spát kolem 11. večer a ve 3 ráno už svítil v garáži a pracoval. Přes den spal vždy po obědě, většinou od 12 do 14 h. Ale nikdy jsem nechápal, jak mohl spát v noci tak málo. Nikdy jsem si to nespojil (s tím odpoledním spánkem) a nedošlo mi, jak to funguje, dokud jsem kdysi nečtl o polyfázovém (zde konkrétně o bifázovém) spaní. Takže i nějak takhle asi může fungovat bifázový spánek (spát cca 4 a 2 hodiny, dohromady 6 za den). Někteří říkají, že něž přejde člověk k polyfázovému spánku (tedy takovému, kdy spíš víckrát než 2× za den), tak je lepší zkusit bifázový a z něj přejít na polyfázový.

Avatar uživatele
Disraeli

Abych to řekl střučně, tak můžeš spát dvakrát denně, tj 2× 4h (nebo jen 3h) a dokonce to může být i lepší, než jeden dlouhý spánek.

Doplnění: Jak už jsem psal, je to přirozené, ničemu to nevadí a dokonce to má benefity. Fakticky, čím víc hodin jsi bez spánku, tím hůř na tom můžš být a tím víc jsi na konci bdělého stavu unavený a " k ničemu" (pokud máš jeden dlouhý spánek denně, ale jen jeden tak jsi například 16 a víc hodin vkuse bez spánku, což není lepší, než když spíš 4 h a třeba za 10 nebo 12 hodin bdělosti si dáš další 4 h spánku. V této variantě máš v podstatě v době bdělosit neustále dobité baterie, prtoože spíš víckrát během kratší doby. Že naspíš třeba kratší dobu, to nevadí – protože ona se odečte tou častostí spánku. Čím víckrát denně, tím se zkracuje potřeba celkové délky spánku za den. Chybou by ovšem bylo spát 4 h a pak si dát ty další 4 h až za takových 16 a víc h bdělosti). Pokud spíš několikrát denně, můžeš spát mnohem mnohem méně času ( i když je důležité doržovat některá pravidla, jako dobu šlofíku – nepřesahovat ji apod., protože se to dost týká spánkových fází). Krátké šlofíky dodávají energii, naprosto uvolnují telo i mysl atd. Takže mít jeden hlavní spánek v noci (krátký – ale ne zas moc… musí být delší než „šlofík“ – tj 20–30 min, ale zase stačí jen pár hodin, ne víc, než třeba 3).
Bifázový spánek většinou znamená 2 hlavní spánky během dne (tj 2× 4 h) – ty hlavní jsou ty dlouhé. Anebo jeden hlavní (třeba 6 h) a jeden šlofík přes den (0,5 h možní i víc) – pokud poteřbuješ těch 8 h denně. BTW Hlavní spánek musí být zpravdila alespoň nějak ty dvě hodiny. Šlofík zase nesmí přesáhnout 0,5 h, optimálních je 20 minut (mně vyhovuje 30 – ale nesmí se přetáhnout).

Hlavní spánek (dlouhý) tam vůbec nemusí být. Jedna z polyfázových možností je spát čtyři 30min šlofíky (2 h denně) nebo líp šest 20minutových zdřímnutí/šlofíků během dne (taky 2 h). A to je celé. Nebo 6 půlhodinových šlofíků přes den (celkem 3 h denně). Ale to si popravdě neumím moc představit a mně určitě vyhovuje, když mám v noci ten jeden dlouhý (hlavní) spánek.
Chce to však kolikrát uzpůsobenou pracovní dobu (líp, když máš svůj čas pod kontrolou a seš „svůj pán“). Pokud to nejdwe, tak máš smůlu (v Japonsku si třeba mohou dávat v práci šlofíky).
Dobré to MŮŽE být, když třeba cestuješ meziněkterými zeměmi, které jsou z jiných časových pásem. Pokud spíš polyfázově, tak ten posun ani nějak nezaznamenáš (jen musíš dodržovat ten spánek a šlofíky vždy po určité době).

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví