renata

co znamená vyšetření ASK?

mám problémy s klouby a doktor mi řekl ať se objednám na vyšetření ASK? chtěla bych vědět co to je a jak zákrok probíhá

Nejlepší odpověď
LuciJe

ASK je artroskopie.

Mám se vyšetření obávat?

Artroskopie je chirurgický zákrok prováděný na operačním sále. Provádí se v krátkém celkovém znecitlivění nebo ve spinální anestezii (znecitlivění pouze určité části těla), zpravidla za 1–2denní hospitalizaci v nemocnici. Bolesti se v průběhu zákroku obávat nemusíte. Až přestane po zákroku znecitlivující látka působit, dostanete obvykle proti bolesti další injekci nebo tablety. Velmi zřídka (méně než v 1% všech artroskopických operací) se mohou během nebo po skončení operace přihodit komplikace v podobě infekce, krevní sraženiny v kloubu nebo velkého otoku či krvácení.

Zdroj: http://www.or­dinace.cz/cla­nek/artroskopi­e/

Další odpovědi
alenka901

Popis artroskopie

Artroskopie je miniinvazivní operační zákrok (krátkodobá operace s minimální zátěží pro organismus) prováděný na operačním sále. Také lze říci, že je to endoskopická vyšetřovací metoda umožňující přesnou diagnostiku poranění nebo onemocnění kloubů. Artroskopie se provádí uvnitř kloubu, bez jeho otevření, za optické kontroly přenosem obrazu z kamery na obrazovku. Během zákroku je možné ihned provádět ošetření zjištěných poranění nebo řešit některé diagnostikova­né stavy.

Výhodou této moderní metody je především minimální zátěž pro pacienta a možnost ambulantního provedení výkonu. Ve srovnání s dříve prováděnými otevřenými operacemi kloubů je pooperační období nesrovnatelně zkráceno. Pacient se velmi brzy navrací nejen k běžné činnosti, ale také ke sportu.
Přístroj k provedení artroskopie

K vyšetření se používá speciální endoskopický přístroj zvaný artroskop. Jedná se o tenkou kovovou trubičku o průměru několika milimetrů, která je na konci opatřena kamerou a studeným (nepálivým) zdrojem světla. Kamera zprostředkovává přenos obrazu zevnitř kloubu na obrazovku a umožňuje přímo prohlédnout kloubní povrch, chrupavku, vazy, menisky a kloubní pouzdro.

Dále se při artroskopii používají speciální operační nástroje přizpůsobené k práci v malém kloubním prostoru. Ty se do kloubu zavádějí dalšími, pomocnými, malými incizemi (miniřezy).
Kdy se artroskopie doporučuje?

Při podezření na poškození některé z kloubních struktur, při pozitivním klinickém nálezu, doplněném dalšími diagnostickými laboratorními testy, doporučuje toto vyšetření lékař, ortoped. Ne každé kloubní onemocnění je vhodné k artroskopickému řešení.

U kolenního kloubu se artroskopie provádí z důvodů poškození menisku (přetržení), kloubní chrupavky, poranění zkřížených vazů, uvolnění části kosti nebo chrupavky do kloubu aj. U ramenního kloubu se diagnostikuje možné poškození dvouhlavého svalu, jehož šlacha prochází kloubním pouzdrem, postižení kloubního pouzdra (zejména jeho okrajových částí) a změny spojené se stárnutím kloubu.

Z obdobných důvodů je artroskopicky možné vyšetřit i klouby je loket, zápěstí, hlezno, kyčel, či drobnější klouby.
Co dělat před artroskopií

Před plánovanou artroskopií je předem stanoven termín výkonu. Klient je také podrobně informován průběhu vyšetření, rozsahu prováděného výkonu a dalším postupu léčby.

Předem je také domluven způsob anestézie- na výběr se nabízí celková krátkodobá anestézie nebo spinální anestézie (znecitlivění určité části těla).

Protože se jedná o operační zákrok je nutné podstoupit ještě tzv. předoperační vyšetření u obvodního lékaře. Jedná se o zhodnocení aktuálního zdravotního stavu, vyšetření krve a moče. Na závěr klient obdrží zprávu, kterou vezme s sebou k přijetí do nemocnice. Zpráva obsahuje stručné shrnutí dosavadních onemocnění, úrazů, užívaných léků, alergií, výsledky vyšetření a posouzení možných rizik vyplývajících z plánované anestézie.
Bezprostředně před artroskopií

Dle zvyklostí zdravotnického zařízení je nástup k plánované artroskopii den předem nebo, častěji, ráno v den zákroku. Je nutné přijít nalačno a od půlnoci také nepít a nekouřit. Pokud lékař povolí vzít si pravidelně užívané léky, je dovoleno je zapít jen co nejmenším množstvím vody.

Attack-design

jedná se o artroskopii