irij

Co znamená u pevných přenosných disků rozhraní?

FireWire
Usb 2.0
Usb 3.0

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Rozhraní (či podle původního anglického označení též interface, případně počeštěné interfejs) se označuje v informatice zařízení, program nebo formát, zajišťující správnou komunikaci a přenos dat mezi jinými zařízeními nebo programy. Podle toho, zda je rozhraní součástí počítačového hardware, nebo software, mluvíme o hardwarovém nebo softwarovém rozhraní.

  • Hardwarové rozhraní může být

o počítačová síť
o sběrnice
o styčný prvek nebo jednotný formát styku mezi vstupně výstupními zařízeními

  • Softwarové rozhraní může být

o rozhraní pro programování aplikací (API)
o komunikační protokol mezi programy
o grafické uživatelské rozhraní (GUI)

FireWire (označované jako i.Link nebo IEEE 1394) je standard sériové sběrnice pro připojení periférií k počítači. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především SCSI.

V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire – původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli-li IEEE 1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 nebol-li IEEE 1394b s rychlostí až 800 Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový standard IEEE 1394c s rychlostí až 3200 Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik, čteček paměťových karet ad.
Alternativa

Pro univerzální připojení periferií je nyní rozšířenější rozhraní USB 2.0, které svou datovou propustností (480 Mbit/s) FireWire (400 Mbit/s) teoreticky mírně předčí a disponují jím všechny moderní počítače (Apple, PC, notebooky). FireWire je ale prakticky rychlejší než USB 2.0 full speed, poskytuje stabilnější datový tok a méně zatěžuje systém díky konstrukci řadiče, pracujícím v režimu DMA (přímého přístupu do paměti). V době uvedení rozhraní FireWire bylo k dispozici pouze USB 1.0, které mělo datovou propustnost řádově nižší (12 Mbit/s), nebylo proto vhodné k připojení periferií s vysokým datovým tokem (externí disky, vypalovačky, scannery, fotoaparáty), ale pouze k připojení myší, klávesnic, tiskáren, atd.

FireWire vyvinula firma Apple Computer v roce 1995 jako pomalejší variantu standardu IEEE 1394.

USB (Universal Serial Bus) je univerzální sériová sběrnice. Moderní způsob připojení periferií k počítači. Nahrazuje dříve používané způsoby připojení (sériový a paralelní port, PS/2, Gameport apod.) pro běžné druhy periférií – tiskárny, myši, klávesnice, joysticky, fotoaparáty, modemy atd., ale i pro přenos dat z videokamer, čteček paměťových karet, MP3 přehrávačů, externích disků a externích vypalovacích mechanik.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/U­niversal_Seri­al_Bus

Další odpovědi
anonym

FireWire, velmi rychle pripojeni, specialni konektor kterym zdaleka ne kazdy pocitac disponuje … daleko vice se pouziva u pocitacu firmy Apple. Pokud jde o připojení pevného disku je určitě daleko zajímavější e-SATA

USB 2, timto je docela urcite vybaven i vas pocitac a teoreticky by mel stacit, jeho prenosova rychlost je pro ucely pevnych disku zcela dostatecna…

USB 3 je naslednik USB 2, snazi se predevsim zvysit prenosovou rychlost. Te vsak vyuzijete spise pri pouziti tzv SSD disků nikoliv tradičních pevných disků. Pevne disky (resp. jejich rámečky) s podporou USB 3 jsou ale zatim zbytecne drahe.