Avatar uživatele
irij

Co znamená u pevných přenosných disků rozhraní?

FireWire
Usb 2.0
Usb 3.0

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? led, Miroslavst, jendahun před 4123 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Miroslavst

Rozhraní (či podle původního anglického označení též interface, případně počeštěné interfejs) se označuje v informatice zařízení, program nebo formát, zajišťující správnou komunikaci a přenos dat mezi jinými zařízeními nebo programy. Podle toho, zda je rozhraní součástí počítačového hardware, nebo software, mluvíme o hardwarovém nebo softwarovém rozhraní.

* Hardwarové rozhraní může být
o počítačová síť
o sběrnice
o styčný prvek nebo jednotný formát styku mezi vstupně výstupními zařízeními
* Softwarové rozhraní může být
o rozhraní pro programování aplikací (API)
o komunikační protokol mezi programy
o grafické uživatelské rozhraní (GUI)

FireWire (označované jako i.Link nebo IEEE 1394) je standard sériové sběrnice pro připojení periférií k počítači. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především SCSI.

V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire - původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli-li IEEE 1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 nebol-li IEEE 1394b s rychlostí až 800 Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový standard IEEE 1394c s rychlostí až 3200 Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik, čteček paměťových karet ad.
Alternativa

Pro univerzální připojení periferií je nyní rozšířenější rozhraní USB 2.0, které svou datovou propustností (480 Mbit/s) FireWire (400 Mbit/s) teoreticky mírně předčí a disponují jím všechny moderní počítače (Apple, PC, notebooky). FireWire je ale prakticky rychlejší než USB 2.0 full speed, poskytuje stabilnější datový tok a méně zatěžuje systém díky konstrukci řadiče, pracujícím v režimu DMA (přímého přístupu do paměti). V době uvedení rozhraní FireWire bylo k dispozici pouze USB 1.0, které mělo datovou propustnost řádově nižší (12 Mbit/s), nebylo proto vhodné k připojení periferií s vysokým datovým tokem (externí disky, vypalovačky, scannery, fotoaparáty), ale pouze k připojení myší, klávesnic, tiskáren, atd.

FireWire vyvinula firma Apple Computer v roce 1995 jako pomalejší variantu standardu IEEE 1394.

USB (Universal Serial Bus) je univerzální sériová sběrnice. Moderní způsob připojení periferií k počítači. Nahrazuje dříve používané způsoby připojení (sériový a paralelní port, PS/2, Gameport apod.) pro běžné druhy periférií - tiskárny, myši, klávesnice, joysticky, fotoaparáty, modemy atd., ale i pro přenos dat z videokamer, čteček paměťových karet, MP3 přehrávačů, externích disků a externích vypalovacích mechanik.
http://cs.wikipedia.org/…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

FireWire, velmi rychle pripojeni, specialni konektor kterym zdaleka ne kazdy pocitac disponuje ... daleko vice se pouziva u pocitacu firmy Apple. Pokud jde o připojení pevného disku je určitě daleko zajímavější e-SATA

USB 2, timto je docela urcite vybaven i vas pocitac a teoreticky by mel stacit, jeho prenosova rychlost je pro ucely pevnych disku zcela dostatecna...

USB 3 je naslednik USB 2, snazi se predevsim zvysit prenosovou rychlost. Te vsak vyuzijete spise pri pouziti tzv SSD disků nikoliv tradičních pevných disků. Pevne disky (resp. jejich rámečky) s podporou USB 3 jsou ale zatim zbytecne drahe.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet