BENYTA

Co znamená EURO 1 a EURO 2 – přečteno v nabídkách na prodej aut,starších 10 let?

Můj Favorit už má propadlou technickou kontrolu,nejsem si jistá,že by novou prošel – nejdřív bych investovala do oprav a pak neprojde…tak jsem se orientačně podívala na prodej aut,a nerozumím tomu,že nějaké auto plní EURO 1, jiné EURO 2…co je to za normy?
Děkuji za odpovědi.
Doplňuji:
Děkuji za odpověď, začnu přemýšlet o té technické kontrole pro mé stávající auto…

Nejlepší odpověď
brillant

Evropská unie stanovuje pro motorová vozidla emisní normy, které musejí všechna nová vozidla splňovat, jinak se nebudou moci prodávat. Norem už je pět, šestá bude uvedena v platnost v roce 2014. Jmenují se EURO 1 – EURO 5 (6). EURO 1 je nejmírnější, EURO 5 zatím nejpřísnější.

V souvislosti s ekologickou daní nás ale zajímají pouze první tři normy. Takzvaný eko poplatek za auto totiž platí pouze vozidla, která buď nesplňují normu žádnou, nebo splňují maximálně EURO 2. Pokud vozidlo, které máte vyhlédnuté, splňuje normu EURO 3, pak se vás ekologická daň auta 2012 netýká. O normu se musíte zajímat pouze u nákupu ojetého vozidla, protože nová musejí splňovat tu aktuální, na kterou se ekologická daň vůbec nevztahuje – maximálně můžete chtít, aby vůz splňoval ještě přísnější normu, která teprve vejde v platnost (v současnosti EURO 6), ať už pro lepší pocit, nebo pro snazší prodej vozu v daleké budoucnosti.

Ekologická daň auta – tabulka poplatků
Vozidlo nesplňuje žádnou EURO normu – 10 000 Kč
Vozidlo splňuje pouze EURO 1 – 5 000 Kč
Vozidlo splňuje pouze EURO 2 – 3 000 Kč
Vozidlo splňuje EURO 3 nebo vyšší – 0 Kč

Zdroj: http://clanky­.expresnipojis­teni.cz/ekolo­gicka-dan/