Mirdas

Co vše je mezi divadelníky zapovězeno ?

Co se před, nebo během představení nesmí říkat, nebo dělat aby to nepřineslo smůlu ?
A to z jakého důvodu ?

Nejlepší odpověď
annas

Některé pověry si pamatuji, je možné je občas slyšet v TEV. Ale je jich mohem víc, jak o tom svědčí odkazy.

http://stych-ezin.sweb.cz/Slov­nik/SLOVNIK%20DS­.html

Dělat při zkoušce něco jiného. To může odsoudit premiéru k nezdaru

Podle pověry může vzniknout výpaděk paměti tím, že se kostým zašívá přímo na herci

Další Zdroj: Sara Zed: Znamení a pověry Karel Kýr
http://wwwkarel­kyr.blogspot.cz/2010/10/­herci-versus-povery.html

" Pokud má herec v sobě alespoň špetku pudu sebezáchovy, nepoužije šatnu s číslem třináct nebo šatnu, kde visí fotografie nějaké osoby.

A po příchodu do šatny si hned zkontroluje zda proti dveřím nestojí zrcadlo. Mnohý herec je skálopevně přesvědčen, že pokud ho někdo zahlédne v zrcadle, jak se líčí, hra je odsouzena k neúspěchu.

Sara Zet tvrdí:
"Na stolku musí vždycky ležet králičí packa, zvlášť pokud některé z líčidel upadlo na zem, což je skutečně velice špatné znamení. Kupodivu je ale hodně rozšířený zvyk sypat před odchodem ze šatny na podlahu pudr nebo jiný prášek. dobré je do prášku cestou šlápnout. Štestí přináší hercům paruky, proto jich mívají v šatně několik, i když je zrovna nepotřebují.

Ze šatny musí herec odcházet levou nohou napřed, ale na jeviště pro změnu pravou. Když herec na jevišti upadne, prý si zahraje ještě v mnoha hrách. Pro běžného člověka je zlomení nohy často pohromou. Ne tak pro herce, je to pro něho požehnáním."

atd.

Další odpovědi
Lamalam

Nesmí poděkovat za přání „Zlom vaz!“.

led

Divadlo je jedno z najpoverčivých spoločností na svete.

…skúšky nesmie sledovať cudzí človek, tj môžu ich sledovať len tí ktorí sa na príprave priamo podieľajú – aby potom neboli výsledkom sklamaní, len neviem, či herci, alebo diváci

…nesmie sa v priestore javiska a hľadiska jesť, pokiaľ tak nie je réžiou určené, aj to môže len určená postava – nedodržuje sa
…fájčenie na javisku možno len pokiaľ je to réžijným zámerom a len v priestore scény k tomu určenom, pri odchode zo scény herec musí cigaretu zahasiť – nedodržuje sa (videla som raz ako počas muzikálu si v 1.rade v strede dedo vytiahol zapekačku a s chuťou zapálil, snáď ani nemusím hovoriť, čo sa potom dialo…)
najväčšia pomsta pre spevákov, alebo dychárov (hudobníkov) je ak si niekto nablízku, počas ich spevu, s chuťou zahryzne do ovocia, hneď majú ústa plné slin.