P70

Co udělá vysoká frekvence (GHz) s kovem?

Určitě to začne jiskrit jak můžeme vidět v mikrovlnce, ale zajímalo by mě především co se děje v tom materiálu. Díky za odpověď.

Odpovědi
Kepler

Nejsem odborník, ale myslím že s kovem to neudělá nic. Nanejvýš se naindukuje napětí – na tom je založen princip antén.

aliendrone

Navrhuji experiment – nacpi něco kovového do mikrovlnky. Pokud možno malého, drátek třebas. Ideální je ze žárovky odstranit patici a šup tam s ní. Jestli máš dodělávající magnetron, tak se může stát, že ti trouba zdechne. Tzn. zkoušet na VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!! Jeden pokus vydá za 1000 vysvětlení! ;) :D :D

Radius

Samotná vysoká frekvence nic neudělá, kov by se zahřál až kdyby bylo pole silné. Stejně jako se zahřeje od slunce (na slunci), světlo je také elektromagnetické vlnění, ale podstatně vyšší frekvence. V mikrovlnné troubě je frekvence něco přes 2 GHz ale má např. 700 Wattů.

Dochy

„Určitě to začne jiskrit jak můžeme vidět v mikrovlnce“

chybný předpoklad. Záleží na vlastnostech kovu, velikosti a tvaru, intenzitě pole. Všimni si, že prakticky celá mikrovlnka je z kovu a nejiskří (obvykle)

V kovu se tvoří indukované proudy, které ve finále způsobují především:

  1. Odraz vlnění
  2. Zahřívání materiálu

mzm

Si to vyzkoušejte. Pokud je to např lžička v hrnku, nestane se nic. Dokonce se doporučuje kvůli jednoduššímu tvoření bublin při přehřátí ohřívané kapaliny.
Denně provozuju. Lžička má přibližně délku vlny, kterou mikrovlnka ohřívá, takže max funguje jako kousek antény. Ani se nezahřeje.
Pokud bude kov smyčka, indukuje se napětí a vyvolá proud, proud pak materiál zahřeje. Zajímavé věci to dělá s CD :) – Přetížení magnetronu? Jak?
Před experimenty trochu přemýšlejte, jestli předmět nezpůsobí nějaké škody, když se zahřeje nebo se naindukuje napětí, ale jinak směle experimentujte.
…pak je ještě VF ve vodiči, tam se vlivem elmg sil snaží dostat na povrch a středem vodiče prakticky nic neteče. Viz to jak vypadají vlnovodiče, stejně tak VF neublíží člověku, protože prochází povrchem a např srdce neohrozí. Samozřejmně pozor na výkony. Když člověkem (byť po povrchu) projde kW, asi mu dobře nebude.
Další možností, která se používá je tavení mikrovlnami, kdy se buď trefí rezonance nebo je délka vlny tak krátká, že se v kovu vytvoří indukční smyčky, které kov zahřejí. Atd atd. např.: http://danyk.cz/in­duk.html aj.