Co to je porodní plán?

Ahoj! Doktorka mi poradila, abych si sepsala porodní plán, prý se mi bude hodit. Můžete mi někdo poradit, jak na to?

Nejlepší odpověď
alenka901

Co je to porodní plán? K čemu slouží?

Porodní plán je v podstatě seznam porodních přání. Vyjadřuje postoje rodičky k porodu a péči o miminko.

Usnadňuje komunikaci mezi rodičkou a personálem porodnice. Každá rodička se potřebuje při porodu soustředit sama na sebe, takže může jakékoli dotazy vnímat jako nepříjemné vyrušování. Pokud navíc musí svá přání prosazovat poněkud důrazněji, či se dokonce dohadovat, může ji to značně vysilovat a znepříjemnit celý zážitek porodu.

Samotné rodičce tvorba porodního plánu pomůže utřídit si vlastní představy, postoje a přání. Na základě porodního plánu lze také vybírat porodnici.

Na co porodní plán?

Možná vás napadá otázka: Copak porod lze naplánovat? Jistěže nelze. Ale zdravotníci mají často několik možností, jak v určité situaci postupovat a mohou tedy vybrat postup nejlépe vyhovující vaší představě. Každá nastávající maminka má jiné představy o tom, jak by měl její porod v ideálním případě vypadat. Nikdo z nás nemá svá přání napsaná na čele. A porodní asistentka je vždy ráda, když se může o rodičku starat tak, aby byla spokojená.

Možná si říkáte: Já mám v plánu jen porodit zdravé miminko a být sama zdravá. Takové přání je jistě v pořádku. Ovšem některým maminkám velmi záleží na tom, aby na porod vzpomínaly jako na příjemný zážitek, nestačí jim porod přežít, chtějí ho i prožít.

Porodní plán není povinný, vytvoří si ho jen ten, kdo o něj má zájem.

Jak se porodní plán tvoří?

Zamyslete se. Jak si představujete ideální porod? Co je pro vás důležité a co ne? Možná vám pomůže rozhovor o vašich přáních s partnerem, který vás bude při porodu doprovázet.

V předporodním kurzu nebo v literatuře se můžete seznámit s jednotlivými částmi porodu a s procedurami, které se při nich provádějí. Záleží na vás, které procedury vám vyhovují a které ne.

Může být přínosné inspirovat se cizím porodním plánem, ale neopisujte, nenechávejte se ovlivnit cizími představami. S tvorbou porodního plánu vám může pomoci dula, lektorka předporodní přípravy, případně porodní asistentka.

Nikdo dopředu neví, jak bude porod probíhat. Proto musí být porodní plán pružný, dávat možnosti na výběr. Jak by se mělo postupovat v případě komplikací? Většina přání je reálná jen v případě nekomplikovaného porodu. Pokud porodní plán nefunguje v případě komplikací, je vytvořený špatně.

Jak má porodní plán vypadat?

Porodní plán je dokument, který do jisté míry vyjadřuje váš informovaný souhlas či nesouhlas se zdravotními úkony, tedy pozitivní či negativní „revers“. Proto by mělo být na začátku zřetelně vyznačeno jméno rodičky, případně ročník, aby bylo jasné, komu plán patří, a na konci by neměl chybět podpis a datum.

V úvodu byste měla stručně popsat váš obecný postoj k porodu, nějakým způsobem vyjádřit to, čeho se obáváte a na čem vám nejvíce záleží, případně z čeho vaše postoje vycházejí.

V další části by měla být konkrétně vyjmenována vaše porodní přání. Zřejmě nejpřehlednější je rozčlenění podle jednotlivých fází porodu.

Samostatná část porodního plánu by se měla zabývat péčí o miminko po porodu a během celého pobytu v porodnici.

Pokud máte zvláštní přání týkající se vašich zvyků, kultury, náboženství apodobně, neváhejte ho také připojit.

Rozsah porodního plánu by neměl překročit 1 stranu textu. Část textu týkající se miminka může být na další straně nebo na zvláštním listu papíru. Struktura může být různá, můžete prostě sepsat jednotlivé body pod sebe, rozčlenit text do odstavců nebo třeba sestavit tabulku.

Jak s porodním plánem pracovat?

Porodní plán si přineste do porodnice přibližně jeden až dva měsíce předem a zkonzultujte s porodní asistentkou. Od porodní asistentky se dovíte, jestli nemáte v plánu něco nereálného, např. nemůžete zároveň chtít nechat dotepat pupečník a nechat provést odběr pupečníkové krve, nebo něco technicky nemožného, např. porod do vody v porodnici, která nemá k dispozici vanu. Na základě takového rozhovoru můžete porodní plán ještě přepracovat, třeba vynecháte taková přání, která vaše porodnice považuje za standard. Máte také možnost včas se smířit s tím, že některé vaše přání je v dané porodnici zřejmě nesplnitelné.

Porodní plán v definitivní podobě odevzdejte do své zdravotní dokumentace přibližně 2 až 4 týdny před termínem porodu. Personál tak bude mít příležitost si váš plán předem prostudovat, ačkoli v reálu to lze očekávat jen v malé porodnici.

Opis porodního plánu přibalte do své tašky do porodnice. Bude s ním pravděpodobně pracovat váš doprovod.

Jsou vaše přání splnitelná?

Vždy je dobré nejdříve vybrat porodnici, která vyhovuje vaší představě, pak je pravděpodobnější, že bude většina vašich přání přijata bez problémů. V řadě porodnic už s porodními plány umí dobře pracovat a dokonce je vítají. Před prosazováním svého přání byste se měla ujistit, že vy i vaše miminko jste v pořádku.

Budoucnost porodních plánů?

Dá se předpokládat, že ve většině porodnic budou postupně zdravé rodičky pokládat za klientky a nikoli pacientky, a proto budou nabízet širší škálu služeb. Dojde tedy k tomu, co už je běžné například ve Velké Británii, že porodnice bude sama poskytovat maminkám jakýsi dotazník, který porodní plán nahradí. Výhodou tohoto dotazníku bude především jednotná forma a tedy lepší přehlednost pro personál porodnice.

Zdroj: http://www.ro­dina.cz/clanek5695­.htm

Další odpovědi
blesk26

Ahoj, nemám s tím sice žádné zkušenosti, ale na webu jsem ti našel článek k tomu tématu, je tam i taková malá osnovička … snad pomůže :)

Zdroj: http://www.bo­nella.cz/porod/pri­pravujeme-si-porodni-plan.html

Nuk nuk

Porodní plán není nutný, ale pokud máte nějaké konkrétní představy, jak se k Vám porodnice má chovat, a co od ní během porodu a následnho pobytu očekáváte, pak je velice dobré si jej sepsat.
Možností je několik. Vlastně je na Vás jakou formu zvolíte. Podle mého názoru je vhodné jej napsat v bodech, aby pak porodní asistentky nemusely dlouho hledat důležité informace.

Do porodního plánu patří vše, jak si představujete průběh porodu, co chcete a naopak nechcete, aby s Vámi a miminkem personál prováděl.

  • Je dobré napsat, zda s Vámi u porodu někdo bude a kdo (partner, příbuzný, dula atd.)
  • Zda (ne)chcete klistýr, epidurál, nástřih, oxytocin apod.
  • jakou vyžadujete polohu při porodu nebo zda chcete např. rodit ve vodě. (k tomu doporučuji ještě před sepsáním porodního plánu zjistit možnosti, které Vámi vybraná porodnice nabízí, tam kde nemají vanu, Vám nejspíš nebudou moci vyjít vstříc, pokud byste si jí přála).
  • zdůraznit, jestli chcete aby miminko přiložili k prsu so půl hodiny po narození. V mnoha porodnicích je to samozřejmost, ovšem bohužel ne všude.
  • Zda chcete, aby miminko zvážili, změřili atd. hned po narození a přejete si být u toho Vy sama nebo partner.
  • Pokud si přejete mít mimnko u sebe už od prvního dne, doporučuji napsat i toto. Dnes je již rooming in naprosto normální, ale někde mají ve zvyku odebrat dítě na první noc, „aby se maminka vyspala“. Záleží jen na Vás.

Popište všechny dataily a to, jak si to představujete. Porodní asistentky už dnes porodní plán znají a většinou se snaží se jím řídit. Zároveň ale je dobré vědět, že se jím mají řídit jedině za předpokladu, že porod probíhá fyziologicky a není nijak komplikovaný. V okamžiku, kdy nastanou komplikace musí jít porodní plán z pochopitelných důvodů stranou.

dewil

důležité je, jestli se budou ve vámi vybrané porodnici vaším porodním plánem řídit, ne všech to bývá samozřejmostí. Je také důležité si uvědomit, že ne vždy se lze porodního plánu držet, např. při výskytu komplikací atd. přeji pohodový porod 🙂

Lencis

Z vlastní zkušenosti mohu porodní plán jen doporučit. Ale nemusíte řešit nějaké formální zpracování, jde spíš o to, sepsat si co je pro vás důležité, jak byste si to představovala (přičemž podotýkám že je to jen představa v ideálním případě)… Těsně před porodem už nebudete myslet na detaili nebo možná nebudete myslet vůbec… takže až se vás sestra či porodní asistentka bude ptát, můžete použít váš soupis a probrat to dle něj 😉

Dandi

Jako každý jiný plán je to plán jak bude těhotenství a porod probíhat.