hrobar185

Co se stane při přerušení PEN vodiče ?

Kdyby se přerušil PEN vodič před proudovým chráničem. L1, L2 a L3 by ale zůstaly zapojené, dostal by se el. proud i na kostru (kryt) např el. trouby,digestoře který je připojený na PE vodič ? Za předpokladu, že by nějaké el. zařízení bylo zaplé na stejném okruhu jako digestoř a el. trouba např. zaplý mixér. Myslím tím jako, že by proud šel z L1 vodiče, přes proudový chránič dále do mixéru, z mixéru Nulákem (teď by v něm ale předpokládám byla fáze pouze, když by byl PEN přerušený) zpět do proudového chrániče kterým by prošel a spojil se s vodičem PE. A pak z PE rovnou na kostru. Nebo by proudový chránič vypadnu hned jak by přestal být připojen na vodič N ?
Doplňuji:
Jen ještě dodám, že tohle se nám doma ! NESTALO ! :) Jen mě to zajímá po teor. stránce

Nejlepší odpověď
Mapel

Pokud se přeruší PEN před proudovým chráničem, tak dojde k vybavení chrániče a nic se nestane.

PEN musí být před přivedením na chránič rozdělen v bodu rozdělení na PE a N. PE by měl být správně znova přizeměn. Potom je fáze přivedena do země a při proudu v PE 30mA musí chránič vybavit. Problém je, že „elektrikáři“ bod rozdělení nepřizemňují a potom opravdu může dojít k úrazu elektrickým proudem.

Ty uvozovky jsou proto, že to nejsou elektrikáři a denně z nich šílím. Je nutné provést řádný přechod sítě TNC na TNS. Pak se nic nestane a jste stále chráněn. Ne každý kdo má kulaté razítko je elektrikář-revizák.
Doplňuji:
Kolega Michal Kole právě naráží na ten problém, kdy body rozdělení nejsou znova řádně přizeměny a provedeno pospojování.

Další odpovědi
Hlada

Teoreticky je to situace, kdy ochrana selže a chránič nevybaví. Prakticky je to ale tak, jak píše Mapel. Jestliže se přeruší PEN před svorkovnicí, ve které se rozděluje na PE a N, zůstává stejně tato svorkovnice přizeměná pospojováním, které je připojené k potrubí, takže poruchový proud se tudy dostane do země a fíčko vybaví.

Michal Kole

Může Vás to ZABÍT

Potřebujete revizního technika ať Vám změří impedanční smyčku a přechodové odpory.

Můžete mi napsat na michal.kolesa@seznam.cz

Jsem vyučen elektrikář i když revizní technik nejsem.