JájsemRaibek

Co odešlo v autě, když se nevrací stěrače do původní polohy?

Mám na páčce pod volantem tři polohy, teda čtyři. Nahoru klepnu a jednou setře, dolu pomalu s přestávkou, rychleji a nejrychleji. Minule jsem chtěl jen klepnout nahoru, aby setřelo a nevrátilo se to, stěrač zůstal uprostřed okna.
To jsem si všiml, že se něco pokazilo. Tak jsem to zapnul dolu a stěrač sice jel pomalu, ale bez té přestávky a když jsem to vypnul, zůstal kdekoli na okně a nevrátil se.
Co se pokazilo?

Nejlepší odpověď
Hlada

V převodovce motorku je přepínač, který po rozběhu spojí vývod z motorku s kostrou, čímž zajistí napájení až do klidové polohy, kdy se zase rozepne a druhým kontaktem zkratuje kotvu, čímž se rychle zastaví. Chyba může být přímo v tomto přepínači nebo v připojení ke kostře. Chtělo by to schema konkrétního auta. Do odkazu jsem dal příklad motorku z Tipa.

Zdroj: http://www.fi­attipo.net/in­dex.php/clanky/4-servis/61-Vy%C4%8Di%C5%­A1t%C4%9Bn%C3%AD%20mot%C­5%AFrku%20p%C5%­99edn%C3%ADch%20st%C4%9­Bra%C4%8D%C5%AF

Další odpovědi
dubraro

Říká se tomu „dojezdový kontakt“ a bývá zabudováno v motorku stěračů. Zajišťuje, že i po vypnutí stěračů bude motorek napájen, dokud stěrače nedojedou do krajní polohy.

klumprt

Jednou jsem to řešil na seatu z roku 2004,když mi stěrače šly pomaleji a pomaleji. Ukázalo se, že to bylo zarezlé někde v kloubech. Pomohlo prolejt wédéčkem.

mosoj

Dříve v motorku stěrače bylo tzv. doběhové relé, které zajišťovalo napájení motorku i po vypnutí až do doby, než stěrač dojel do krajní polohy. Pak stačilo očistit kontakty.Jak je to řízené dnes, v době elektroniky, nevím. Třeba je to stále stejné.

cukrar

Nejblíže je Hlada, dle mých zkušeností. Chybí kostra pro doběh motorku do určité polohy. Bez měření a trošku znalostí, nelze řešit.

Kazatel

Odejít mohla kuna, či jiný živočich, co se vyřádil pod kapotou.

elkon

Prostě nefunguje ten doběh. Tak to dej opravit.

jáára

Jestli se to neopakuje tak bych to neřešil.

JájsemRaibek

U mě jdou stěrače v pohodě, ale prostě se nevrátí. Prostě elektrika nežene motor do konce a proto zůstanou po vypnutí v kterékoli rychlosti stát tam kde se nacházejí. Pokud stěrače zapnu, normálně stírají (ta,, zpět, tam, zpět).