Avatar uživatele
JájsemRaibek

Co odešlo v autě, když se nevrací stěrače do původní polohy?

Mám na páčce pod volantem tři polohy, teda čtyři. Nahoru klepnu a jednou setře, dolu pomalu s přestávkou, rychleji a nejrychleji. Minule jsem chtěl jen klepnout nahoru, aby setřelo a nevrátilo se to, stěrač zůstal uprostřed okna.
To jsem si všiml, že se něco pokazilo. Tak jsem to zapnul dolu a stěrač sice jel pomalu, ale bez té přestávky a když jsem to vypnul, zůstal kdekoli na okně a nevrátil se.
Co se pokazilo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 1634 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hlada

Odpoveď byla označena jako užitečná

V převodovce motorku je přepínač, který po rozběhu spojí vývod z motorku s kostrou, čímž zajistí napájení až do klidové polohy, kdy se zase rozepne a druhým kontaktem zkratuje kotvu, čímž se rychle zastaví. Chyba může být přímo v tomto přepínači nebo v připojení ke kostře. Chtělo by to schema konkrétního auta. Do odkazu jsem dal příklad motorku z Tipa.

Zdroj: http://www.fi­attipo.net/in­dex.php/clanky/4-servis/61-Vy%C4%8Di%C5%­A1t%C4%9Bn%C3%AD%20mot%C­5%AFrku%20p%C5%­99edn%C3%ADch%20st%C4%9­Bra%C4%8D%C5%AF

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?JájsemRaibek Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dubraro

Říká se tomu „dojezdový kontakt“ a bývá zabudováno v motorku stěračů. Zajišťuje, že i po vypnutí stěračů bude motorek napájen, dokud stěrače nedojedou do krajní polohy.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
klumprt

Jednou jsem to řešil na seatu z roku 2004,když mi stěrače šly pomaleji a pomaleji. Ukázalo se, že to bylo zarezlé někde v kloubech. Pomohlo prolejt wédéčkem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Dříve v motorku stěrače bylo tzv. doběhové relé, které zajišťovalo napájení motorku i po vypnutí až do doby, než stěrač dojel do krajní polohy. Pak stačilo očistit kontakty.Jak je to řízené dnes, v době elektroniky, nevím. Třeba je to stále stejné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
cukrar

Nejblíže je Hlada, dle mých zkušeností. Chybí kostra pro doběh motorku do určité polohy. Bez měření a trošku znalostí, nelze řešit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kazatel

Odejít mohla kuna, či jiný živočich, co se vyřádil pod kapotou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Prostě nefunguje ten doběh. Tak to dej opravit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jáára

Jestli se to neopakuje tak bych to neřešil.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
JájsemRaibek

U mě jdou stěrače v pohodě, ale prostě se nevrátí. Prostě elektrika nežene motor do konce a proto zůstanou po vypnutí v kterékoli rychlosti stát tam kde se nacházejí. Pokud stěrače zapnu, normálně stírají (ta,, zpět, tam, zpět).

před 1634 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek