Avatar uživatele
dust8

Co může způsobovat, že se větrák v notebooku v klidném stavu na ploše bez aktivit střídavě časem zapíná a pak vypíná?

Upřesňuji, že na pozadí neběží žádný náročný proces ani zbytečnosti a ani aktualizace, protože systém byl nově přeinstalován a nastaven i pouze v takovém to času se větrák zapíná na chvíli a jede na plno, hlučí pak se se za chvíli vypne a chvíli je klid a za chvíli zase začne. Je to na zbláznění! Raději bych, aby větrák jel pořád na snížené otáčky. Nešlo mi programem SpeedFan upravit otáčky větráku, což mi příjde divné. Myslíte, že by pomohlo vyměnit větrák? Vyčistit jej? Namazat jej? Nebo je to softwarový problém? Možná chyba biosu? Teď jen střílím od boku.

Notebook: Lenovo G560 koupený z druhé ruky a nainstalován Windows 7.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1792 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Tak to je jednoduché – máš zasrané chladiče. Rozebrat a vyčistit. Jestli v tom nemáš praxi, tak si to od někoho nech ukázat, starší kousky mají vykřehlé plasty a když nevíš, snadno ulomíš nějakou „pacinu“ jako kdysi já, když jsem to dělal poprvé. :) Tohle u NTB dělám často, to víš, čisťoučký pražský vzduch. :)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

A umí ten notebook vůbec víc úrovní výkonu pro větrák? A není chladič zas…sviněnej?

Zkusil bych zjistit jak je to s možnostmi nastavení, třeba s pomocí nějaké live CD distribuce linuxu (knoppix) – pokud nenajdeš info na webu – a pak pátrat dál.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dubraro

Ještě mne napadá, možná už někdy někdo chlazení čistil, demontoval chladič z procesoru a před namontováním jej neočistil a nenamazal novou teplovodnou pastou. Pak samozřejmě chladič správně neodvádí teplo, procesor se přehřívá a teploměr dává signál ke zvýšení výkonu větráku.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

děje se to ještě před naběhnutím operačního systému ? Zkusil si uvést nastavení biosu do výchozí podoby „reset to defaults“ ?

před 1792 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
dust8

Před naběhnutím? To jsem nezkoumal, ale děje se tak pak po přihlášení na ploše i když nic nedělám. Zkusím prvně vyčistit větrák a pak zkusím jak říkáš uvést bios do defaultu. Funguje u všech Lenov zkratka Fn+F2 pro najetí do biosu (našel jsem na netu)? Už jsem se tam jednou zkoušel dostat, ale to jsem mačkal del (fungovalo u PC) nevím proč to teď nešlo. Hele a ještě jedna věc, když už bych našel větrák třeba od prachu a vyčistil, tak je třeba nebo vyplatí se jej ají nějak namazat? Jak se to má správně namazat? Stačí kapka něčeho do otevřeného ložiska, když se odklopí plomba?

před 1792 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
dubraro

Namazat ložisko větráku je dobrý nápad. Stačí kapka jemného oleje.

před 1792 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet