sofi

Co musí obsahovat faktura?

dobrý den,musí být na faktuře napsáno: Faktura – daňový doklad?

Nejlepší odpověď
anonym

Každá vystavená faktura musí obsahovat následující náležitosti: Označení Faktura; Jméno a adresu toho, kdo ji vydal; Jméno (název firmy) a adresu toho, kdo ji přijal; Datum vydání a datum splatnosti; Pokud je faktura určena plátci DPH, musí obsahovat datum zdanitelného plnění; Pořadové číslo; Podpis vystavovatele faktury a razítko není nutné (podpisem fakturu opatří příjemce při jejím zaúčtování); Jak bylo uvedeno v předchozí kapitole, faktura vystavená v elektronické podobě může být opatřena digitálním podpisem.
http://www.eu­roekonom.cz/pod­nikani-faktura-vzor.php

Zdroj: http://www.eu­roekonom.cz/pod­nikani-faktura-vzor.php

Další odpovědi
standa

Pokud na všech vašich dokladech (ať již budou mít charakter daňových dokladů nebo nebudou) bude uvádět univerzální text „Daňový doklad“, tak tím nic zásadního nezkazíte…, protože text „faktura“ není POVINNOU náležitostí dokladů a textem „daňový doklad“ na nedaňových dokladech žádný zákon neporušujete.

Tak si to zjednodušte 🙂

Jambalaya

Tak to si dovoluji odporovat. Pojem „faktura“ naše legislativa ve smyslu daní a účetnictví vůbec nezná. Z toho vyplývá, že nemůžou být ani známy náležitosti. Takže naše legislativa zná pouze pojem „doklad“ a dokladem může být prakticky cokoliv např. (faktura), paragon, výdajový či příjmový doklad ale také lístek na tramvaj či na výstavu. Dále jakýkoliv druh smlouvy např. autorská či smlouva o dílo apod.
Pojem daňový doklad zná pouze zákon o DPH. Tedy nejste-li plátce DPH, nevystavujete daňové doklady.
Příklad: Opravil jsem panu Josefu Nožičkovi
auto, vyměnil jsem olej a olejový filtr. Pan Josef Nožička mi zaplatil v hotovosti 5.000,–- Kč dne 25.1.2010. Podepsán Pepa Novák, Novákovice. Jedná se relevantní a průkazný doklad, který můžete uplatnit jako daňový výdaj či náklad. Problém nastane spíše v případě, že si Pepa Novák koupí složitý tiskopis s názvem „Faktura – daňový doklad“ a poctivě vyplní všechy kolonky včetně sazby DPH, kterou si vymyslí, protože vůbec neví, co to je. Abyste si nemysleli, že kecám, čtenáři, tak už i to jsem viděla 🙂

Odpověď na Vaši otázku tedy zní: Na faktuře nemusí být napsáno faktura – daňový doklad, je to pouze ustálený výraz.

Kamix

To přece člověk ani nemusí moc řešit. Já jsem si přes srovnání na https://www.5nej­.cz/srovnani-fakturacnich-nastroju/ našel službu na faktury online a pokud tam nemám vyplněno vše potřebné, tak mě systém prostě dál nepustí a fakturu to neudělá. Je to tedy pojistka, abych ve faktuře něco nezapomněl.