Zepple

Co mám dělat? Plíseň.

Stala se mi taková nemilá věc. Našla jsem ve skříňce zhnilou plesnivou mandarinku. Při její likvidaci mi spadla na zem a já jsem jen pozorovala jak se výtrusy rozprášily po koberci. Koberec jsem umyla a vysála, ale nevím jestli to úplně pomohlo. Taky se ze skříňky line smrad a smrdí všechny věci. Stačí když to vyvětrám? Nebo mám ty věci vydezinfikovat? Nevím jak a obávám se, že to ani nepůjde, jsou tam i knížky. :( Co byste mi poradili? Jak se toho ubavit?
Doplňuji:
Oprava: *Zbavit
Omlouvám se.

Nejlepší odpověď
anonym

to bla jen mandarinka, to nic není, tak to včechno teda vyndej, vytři tu skříň vodou s drtkem Sava, oblečení na chíli vyvěs někam na balkon, neb ven na šňůru a ty knižky prohlídni, jestli na nich něco není, ale myslím, že ne,tam hnila jen ta mandarinka, nic jiného, aspoň si uděláš krom toho inventuru, co vyhodit,když to nepotřebuješ, buď v klidu, dej si tam nějký bylinky,aby ti skříň hezky voněla a hotovo

Další odpovědi
anonym

Koberec takto ošetřen by měl být v pořádku. Ze skříňky vyndej všechny věci, a to, co půjde omýt, omyj vodou s přídavkem Sava (včetně vnitřku skříňky). Co omýt nepůjde bude dobré vyndat a nechat ležet na sluníčku alespoň za oknem. Skříňku nech otevřenou dokud nevyschne a teprve potom si tam naskládej věci zpátky. Příště nedávej jídlo mezi učebnice a když už si něco doneseš do svého pokoje, tak raději nachystané na talířku, abys to rovnou snědla a nezapomněla na to.
V práci jsem nastupovala po předchůdkyni, která skončila po tříměsíční nemocenské. Obsah jejích dolních šuplíků u psacího stolu skrýval také černé seschlé banány a penicilinové mandarinky. Většinu papírů jsem vyházela, co šlo ošetřit omytím, umyla a větrala a větrala.

Dochy

Souhlas se Zjentekem. Nepřeháněj to s chémií. Na savo bacha, některé povrchy může poškodit. Nejspíš bude stačit vyvětrat, pokud ta mandarinka „vytekla“ (slabším povahám dobrou chuť 😉 tak zasažené věci omýt (voda s mýdlem či jarem bude stačit) co nejde alespoň vyvětrat ideálně na slunci. Jak Z. doporučuje mýdlo – pokud bude v papíru nemusíš ho ani vybalovat, pokud v plastu, stačí natrhnou obal. Už jsem se setkal s rozbalenými mýdly naházenými mezi prádlem, to už je trochu extrém 😉

zjentek

Lidé jsou dnes příliš „sterilní“ a proto taky mají slabou obranyschopnost. Moc se s tím nemazli ..máš tam podmínky, aby se ta plíseň šířila? To znamená, přešla ta plíseň i na jiné materiály v té skříňce? Pokud ne, míslo pod mandarinkou umyj vodou, koberec vydrhni mokrým hadrem, všechny věci ze skříňky otři vodou a dej větrat, ty co vodou otřít nemůžeš, tak otři nasucho a dej větrat na dostatečně dlouhou dobu, skříňku zevnitř umyj zase vodou, nech větrat a k dobrému pocitu a atmosféře ti pomůže, když tam pak dáš mýdlo, vonné svíčky, potpourri, nebo tam stříkneš jiný osvěžovač. Ten určitě máte, jelikož maminka nebo ty chodíte často do drogerie, což je takový trend, který vysvětluje fakt, proč se dnes holky a paní tak štítí všeho, co je přírodní a často přirozené ,)

mosoj

Nedělej z toho vědu. Stejně jsi to s tím kobercem udělala obráceně. Nedříve jsi měla spóry vysát a pak omýt nebo jestli chceš tak vydesinfikovat.
Skříňku také omyj a použij nějaký pohlcovač pachů.

Pokud chceš být důkladná tak to všechno vydesinfikuj ale ne SAVEM !!
Použij SANYTOL bez chlóru. Lze koupit v balení s mechanickým rozprašovačem a používá se ve zdravotnictví.
Spóry plísně se tě již stejně rozšířili po celém bytě.
Doplňuji:
Savem si na koberci uděláš pěkné fleky a na dřevě též.

Mapel

Základem pro likvidaci plísně je opravdu Savo – obchodní název. Jinými slovy chlornan sodný. Můžeš ho sehnat i pod linými názvy. Rozhodující je koncentrace 5%.

Veškeré napadené plochy (i rozprášené spóry) je nutné nejdříve ošetřit savem. Pouhé umytí a vysátí znamená ještě větší rozšíření. Vlhkost je jejich živná půda. Po ošetření savem pak použít další prostředky. Sava se neboj. Plíseň je pěkný prevít a není nutné mít s ní soucit.
Doplňuji:
Hlavně nepoužívej metodu Mosoje. Vysátím suchých spóry je ještě více rozšíříš. Viz odborná pojednání a návody výrobců.

Mapel

V SANYTOLU se používá jako účinná látka Didecyldimethy­lamoniumchlorid, vzorec (C10H21)2(CH3)2NCl. V savu je to chlornan sodný NaClO. Oba dva přípravky obsahují chlór, ale je jinak vázaný. Proč se vlastně člověk snaží uvádět správné informace.