Válek Petr

Co je to tepelná vodivost u izolačních materiálů ?

Např. u polystyrenu. Chápu to dobře, že čím je menší, tím více izoluje (λ = 0,037) ?

Nejlepší odpověď
zelí

Tepelná vodivost je schopnost materiálu vést teplo. Tepelná vodivost vyjadřuje rychlost, jakou se studenější část materiálu ohřívá od teplejší, či od vnějšího prostředí.
Chápete to dobře. Menší tepelná vodivost znamená lepší izolaci.

Další odpovědi
lexx

jako s elektřinou, odpor je převrácená hodnota vodivosti (a naopak)

cukrar

Petře dříve se uváděl tepelný odpor. R= 0,25 při λ = 0,039
Chápete správně, čím menší hodnota lambdy, je izolant lepší, opačně je to u odporu R, čím menší, tím horší. Proto starší technici radí tepelný odpor (jak u čeho) od 5 do 12 „eR“.
U lambdy je to 0,010 opět jak u čeho.